“Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühiti: tədqiqlər” seriyasının beşinci kitabı işıq üzü görüb
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondunun direktoru filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilovun “Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühiti: tədqiqlər” seriyasının beşinci kitabı çapdan çıxıb.
“Əcəmi” Nəşriyyat–Poliqrafiya Birliyində nəfis tərtibatla çap olunan kitabın elmi redaktoru AMEA-nın müxbir üzvü, filologiya elmləri doktoru, professor Əbülfəz Quliyev, rəyçisi filologiya elmləri doktoru, professor İslam Qəriblidir.
Nəşrə müəllifin müxtəlif illərdə qələmə aldığı Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühitinə həsr olunan məqalələri, təəssüratları,  müsahibələri və “Gündəliy”indən  bəzi parçalar daxil edilib.
Kitab “Elm”, “Ədəbiyyatşünaslıq”, “Mətbuat, maarif və mədəniyyət”, “Müsahibə, çıxış, rəy və təəssüratlar” adlı dörd bölmədən ibarətdir.
Kitabın müxtəlif bölmələrindəki “Molla Nəsrəddin” ədəbi məktəbi ənənələri və çağdaş Azərbaycan ədəbiyyatı”, “Mirzə Cəlilə həsr olunan dəyərli dissertasiya”, “Hüseyn Cavidin irsi müasir Azərbaycan və dünya ədəbiyyatşünaslığında”,  “İki şair, bir ruh: Bəxtiyar Vahabzadə və Hüseyn Razi”, “Naxçıvan Ordubadinin qələmi ilə”, Naxçıvan torpağının yetirməsi Əli Səbri Qasımovun fəaliyyətinə həsr edilən  “Mahir tərcüməçi” kimi yazıları XX əsr Azərbaycan ədəbi mühitini öyrənmək istəyənlər üçün dəyərli mənbələrdir.
Nəşrdə müəllifin müxtəlif illərdə Naxçıvan mediasında məqalə və çıxışları, həmçinin ilk dəfə olaraq oxuculara təqdim edilən yazıları da yer alıb. Bu mənada “Naxçıvandan oxucu məktubu”, “Bir xatirənin izi ilə”, “Mavi ekran qarşısında”, “Görkəmli alimi anarkən” məqalələri böyük maraq doğurur. “Fərman Xəlilovun Gündəliyi”ndən seçmələr adlı hissədə  isə müəllifin müxtəlif illəri əhatə edən xatirələri, müşahidə və təəssüratları diqqəti cəlb edir.

Вышла в свет пятая книга из серии «Научная, литературная и культурная среда Нахчывана: изыскания», автором которой является директор Фонда рукописей Нахчыванского отделения НАНА доктор филологических наук Фарман Халилов.
Научным редактором книги, выпущенной в свет в издательско-полиграфическом объединении «Аджеми» в прекрасном оформлении, является член-корреспондент НАНА, доктор филологических наук, профессор Абульфаз Гулиев, рецензентом – доктор филологических наук, профессор Ислам Гарибли.
В книгу вошли написанные автором в различные годы статьи, посвященные научной, литературной и культурной среде Нахчывана, впечатления, интервью и некоторые части из «Дневника» ученого.
Книга состоит из таких разделов, как «Наука», «Литературоведение», «Печать, просвещение и культура» и «Интервью, выступления, рецензии и впечатления».
Представленные в различных разделах книги статьи «Традиции литературной школы «Молла Насреддин» и современная азербайджанская литература», «Ценная диссертация, посвященная Мирзе Джалилу», «Наследие Гусейна Джавида в современном литературоведении Азербайджана и мира», «Два поэта, две души: Бахтияр Вагабзаде и Гусейн Рази», «Нахчыван в произведениях Ордубади», посвященная деятельности известного выходца из Нахчывана Али Сабри Гасымова статья «Умелый переводчик» и т.д. – ценные источники для изучения литературной среды Азербайджана XX века.
В издании представлены статьи и выступления автора, опубликованные в различные годы в печати Нахчывана, а также материалы, которые издаются впервые. С этой точки зрения внимание привлекают такие статьи, как «Письмо читателя из Нахчывана», «По следам одного воспоминания», «Перед голубым экраном», «Вспоминая выдающегося ученого». А в части книги под названием «Избранное из “Дневника Фармана Халилова”» представлены воспоминания, наблюдения и впечатления автора, которые охватывают различные годы.