Albaniya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunda olub
Albaniya Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Skender Gjinushinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Azərbaycana səfəri çərçivəsində AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunu ziyarət edib.
Nümayəndə heyətini AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev və Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Esmira Əlirzayeva müşayiət ediblər.
Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini filologiya elmləri doktoru Mehman Həsənli elmi müəssisənin fəaliyyət istiqamətləri, Azərbaycan ədəbiyyatının fundamental tədqiqi və dünya ədəbi əlaqələrinin araşdırılması və humanitar elmlərin inkişafına verdiyi töhfələr barədə qopnaqlara məlumat verib.
Sonra nümayəndə heyəti institutun Çin Tədqiqatları Mərkəzi ilə yaxından tanış olub.
İnstitutun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri professor Bədirxan Əhmədov mərkəzin fəaliyyəti haqqında məlumat verərək Azərbaycan və Çin ədəbiyyatlarının qarşılıqlı təsiri, ortaq tarixi-mədəni əlaqələrin araşdırılması, eləcə də Çin Xalq Respublikasının müxtəlif elm və təhsil müəssisələri ilə qurulan əməkdaşlıq münasibətlərindən danışıb.
Sonra qonaqlar institutda fəaliyyət göstərən Mehmet Akif Ərsoy adına Türkiyə Ədəbiyyatı Mərkəzini də ziyarət ediblər. Mərkəzin müdiri filologiya elmləri doktoru Eşqanə Babayeva türk ədəbiyyatının tanıdılması, ortaq ədəbi-mədəni irsin öyrənilməsi və Azərbaycan-Türkiyə elmi əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən bəhs edib.
Görüş zamanı humanitar elmlər sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın perspektivləri, ortaq elmi layihələr və akademik əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Делегация Академии наук Албании побывала в Институте литературы НАНА
В рамках визита в Азербайджан делегация во главе с президентом Академии наук Албании академиком Скендером Гинуши побывала в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
Делегацию сопровождали вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев и заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными научными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева.
В ходе встречи заместитель директора Института литературы доктор филологических наук Мехман Гасанли рассказал гостям о сферах деятельности научного учреждения и его вкладе в фундаментальное изучение азербайджанской литературы и международных литературных связей, а также в развитие гуманитарных наук.
Затем члены делегации ознакомились с функционирующим в институте Центром китайских исследований. Говоря о деятельности центра, заведующий Отделом азербайджано-азиатских литературных связей профессор Бадирхан Ахмедов рассказал о взаимовлиянии азербайджанской и китайской литератур, изучении общих историко-культурных связей, а также о сотрудничестве с различными научными и образовательными учреждениями Китайской Народной Республики.
Гости также ознакомились и с функционирующим в институте Центром турецкой литературы имени Мехмета Акифа Эрсоя. Руководитель центра доктор филологических наук Эшгана Бабаева рассказала ученым о мероприятиях, реализуемых в сфере популяризации турецкой литературы, изучения общего литературного и культурного наследия, укрепления научных связей между Азербайджаном и Турцией.
Во время встречи обсуждались перспективы международного сотрудничества в сфере гуманитарных наук и вопросы, связанные с реализацией совместных научных проектов, была подчеркнута необходимость в расширении межакадемических связей.