Albaniya Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti MEK-in qonağı olub
Albaniya Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik Skender Gjinushi, Albaniya Elmlər Akademiyasının üzvü akademik Anastas Angjeli və Xarici əlaqələr və ictimaiyyətlə əlaqələr sektorunun müdiri Elda Zotaj AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının (MEK) qonağı olublar.
Nümayəndə heyətini AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Rasim Əliquliyev və Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin müdiri dosent Esmira Əlirzayeva müşayiət ediblər.
Qonaqları qarşılayan MEK-in direktoru texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov onları kitabxanada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Direktor Mərkəzi Elmi Kitabxananın tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və zəngin kitab fondları, son dövrlərdə burada aparılan elektron islahatlar haqqında məlumat verərək qonaqları kitabxana ilə yaxından tanış olmağa dəvət edib.
MEK-lə tanışlıq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın, qazilərimizin və Milli Qəhrəmanlarımızın xatirəsini əbədiləşdirən, kitabxana sistemində ilk və unikal olan Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondundan başlayıb. H. Hüseynov bildirib ki, fondda Birinci Qarabağ müharibəsinə, 44 günlük Vətən müharibəsinə, eləcə də antiterror tədbirlərinə həsr olunmuş rəsmi sənədlər, kitablar, qəzet və jurnal materialları, qəhrəmanlarımızın döyüş yolunu əks etdirən fotolar, şəxsi əşyalar və onların xatirəsinə həsr edilmiş əsərlər sistemli şəkildə toplanır.
Daha sonra MEK-də fəaliyyət göstərən Diplomatik Fondla tanış olan qonaqlara bildirilib ki, burada xarici ölkələrin səfirlikləri və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən kitabxanaya hədiyyə olunmuş qiymətli nəşrlər, həmçinin müxtəlif ölkələrin mədəniyyət guşələri cəmləşdirilib.
Ziyarətçilərə, həmçinin Nadir kitablar fondunda mühafizə olunan qiymətli nəşrlər də nümayiş etdirilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan kitabxana sistemində XVI əsrə aid ən qədim kitab məhz bu fondda qorunur. Buradakı ən iri kitab – 1893-cü ildə Londonda ingilis dilində nəşr olunmuş "Ərdəbil məscidinin müqəddəs xalçaları", eləcə də fondun ən miniatür kitabı hesab edilən Yanka Kupalanın "Şeirlər" məcmuəsi, üzəri firuzə qaşlarla bəzədilmiş, kənarları qızıl suyuna salınmış və dəridən hazırlanmış nəfis tərtibatlı nəşr xarici qonaqların xüsusi marağına səbəb olub.
MEK-in Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsində nümayəndə heyəti Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin irsini və Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişaf tarixini əks etdirən nəşrlərlə tanış olub, Albaniya Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Skender Gjinushi Xatirə kitabına ürək sözlərini yazıb. O, Mərkəzi Elmi Kitabxanada qorunan zəngin elmi və mədəni irsin yüksək təəssürat yaratdığını, kitabxananın müasir fəaliyyəti və fondlarının diqqətəlayiq olduğunu bildirib.
Sonda MEK-in Heydər Əliyev və Azərbaycan dövlətçiliyi şöbəsi tərəfindən hazırlanan "Heydər Əliyevin aforizmləri" adlı audiodisk nümayəndə heyətinə hədiyyə olunub.

В рамках визита в Азербайджан президент Академии наук Албании академик Скендер Гинуши, действительный член Академии наук Албании Анастас Ангжели и заведующая Сектором по внешним связям и связям с общественностью Эльда Зотай побывали в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) НАНА.
Делегацию сопровождали вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев и заведующая Отделом по внешним связям и работе с международными научными организациями аппарата Президиума НАНА доцент Эсмира Алирзаева.
Поприветствовав гостей, директор ЦНБ доктор технических наук Гусейн Гусейнов рассказал об истории и сферах деятельности Центральной научной библиотеки, богатых книжных фондах, проводимых в последнее время реформах, связанных с расширением электронного движения, и пригласил их ознакомиться с библиотекой.
Знакомство с ЦНБ началось с фонда «Герои Карабахской войны», в котором увековечена память героев, ставших шехидами в борьбе за территориальную целостность Азербайджана, гази и национальных героев. Директор ЦНБ сообщил, что в фонде, который является первым и уникальным подобным фондом в библиотечной системе, собраны официальные документы, книги, газетные и журнальные материалы, посвященные Первой Карабахской войне, 44-дневной Отечественной войне, а также антитеррористическим мероприятиям, фотографии, повествующие о боевом пути наших героев, мемориальные предметы и труды, посвященные их памяти.
Затем гости ознакомились с функционирующим в ЦНБ Дипломатическим фондом. Отмечалось, что здесь собраны ценные издания, подаренные библиотеке посольствами иностранных государств и международными организациями, также созданы уголки культуры различных стран.
Помимо этого, членам делегации были продемонстрированы ценные издания, которые хранятся в Фонде редких книг. Сообщалось, что в библиотечной системе Азербайджана самая древняя книга, относящаяся к XVI веку, хранится именно в этом фонде. Особый интерес гостей вызвали самая большая книга в фонде – изданная в 1893 году в Лондоне на английском языке книга «Священные ковры Ардебильской мечети» и самая миниатюрная книга фонда – сборник стихов Янки Купалы, отделанный кожей и украшенный бирюзой.
В отделе ЦНБ «Гейдар Алиев и государственность Азербайджана» члены делегации ознакомились с изданиями, повествующими о богатом наследии общенационального лидера Гейдара Алиева и истории развития азербайджанской государственности.
Далее президент Академии наук Албании академик Скендер Гинуши написал в Памятную книгу Центральной научной библиотеки свои пожелания. Академик подчеркнул, что хранящееся в ЦНБ богатое научное и культурное наследие произвело на него огромное впечатление, и отметил современную оснащенность библиотеки и фондов.
В завершение встречи делегации был преподнесен в подарок аудиодиск под названием «Афоризмы Гейдара Алиева», подготовленный отделом ЦНБ «Гейдар Алиев и государственность Азербайджана».