Ölkədə elektron tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfransa hazırlıq işləri görülür
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya”da elektron səhiyyənin formalaşdırılması, İKT-nin səhiyyədə tətbiqinin genişləndirilməsi, tibb işçiləri və pasiyentlərin İKT-nin imkanlarından istifadə etməklə ən son tibbi məlumatları əldə etmələrinin təmin olunması, hər kəs üçün vaxtında, əlçatan və effektiv tibbi xidmətin inkişaf etdirilməsi əsas prioritetlərdən biri kimi öz əksini tapmışdır.
Milli Strategiyadan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi üçün müvafiq sahələr üzrə fundamental tədqiqatların aparılması, müasir vəziyyətin və mövcud problemlərin araşdırılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və s. zəruridir. Bu baxımdan mayın 24-də AMEA Rəyasət Heyəti, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə NazirliyiAzərbaycan Tibb Universiteti və İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Elektron tibbin multidissiplinar problemləri” I respublika elmi-praktiki konfransı mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Mayın 12-də AR Səhiyyə Nazirliyində e-tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk konfransa hazırlıq məqsədilə dəyirmi masa keçirildi. Tədbirdə AR Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tibbi Şurasının üzvləri və AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun rəhbərliyi iştirak edirdi.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev öncə tədbir iştirakçılarını Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi adından salamladı.
“Qeyri-neft sektorunun inkişafı hesabına davamlı iqtisadi artıma və tərəqqiyə nail olunması Azərbaycan Respublikasının gələcək inkişaf strategiyasında mühüm yer tutur. Belə inkişafın əsas dayaqlarından biri də məhz İKT-dir”, – deyə bildirən R.Əliquliyev hazırda ölkədə Prezident İlham Əliyev tərəfindən İKT-nin cəmiyyətin müxtəlif sferalarında, o cümlədən tibdə geniş tətbiqi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirildiyini, bu sahədə məqsədyönlü tədbirlər görüldüyünü diqqətə çatdırdı.
Alim son zamanlar tibdə İKT-nin tətbiqi istiqamətində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında aparılan genişmiqyaslı islahatlardan söz açdı. Bildirdi ki, müasir dövrdə Azərbaycan elminin əsas istiqamətlərindən biri kimi e-tibbin elmi-nəzəri problemlərinin araşdırılması vacibdir. Bununla əlaqədar olaraq, AMEA Rəyasət Heyəti e-tibbin multidissiplinar problemlərinə həsr olunmuş ilk respublika elmi-praktiki konfransının keçirilməsi haqqında qərar qəbul etmişdir.
Akademikin sözlərinə görə, konfransın əsas məqsədi respublikada tibb və İKT sahələrində fəaliyyət göstərən elm və təhsil müəssisələrində aparılan tədqiqatların sistemləşdirilməsi, mövcud problemlərin həlli üçün birgə əməkdaşlıq, eləcə də informasiya cəmiyyəti kontekstində e-tibbin multidissiplinar problemlərinin elmi ictimaiyyətə çatdırılmasıdır.
R.Əliquliyev konfransda 2 istiqamət – tibbin İKT problemləri və İKT-nin yaratdığı tibbi problemlər üzrə bir sıra mühüm məsələlərin müzakirə olunacağını bildirdi. Qeyd etdi ki, tibbin İKT problemlərinin araşdırılması qərarların qəbul edilməsi və düzgün müalicənin aparılmasında mühüm rol oynayır. Hazırda İKT cəmiyyətdə psixoloji pozğunluq, göz xəstəlikləri kimi bir sıra problemlərin yaranmasına səbəb olur. Bu problemlərin qarşısının alınması üçün də əsaslı tədqiqatların aparılmasına ehtiyac vardır.
Akademik e-tibbə dair beynəlxalq qurumların və xarici ölkələrin təcrübəsi, dünyada bu sahə üzrə müşahidə olunan tendensiyalar, yeni çağırışların öyrənilməsi və əldə olunan zəruri biliklərin ölkədə tətbiqi perspektivlərinin araşdırılmasının önəmini vurğuladı. Tibb müəssisələrində İKT biliklərinin tədrisi ilə bağlı əlavə tədbirlər görülməsinin, bu sahədə peşəkar kadr hazırlığının zəruriliyini qeyd etdi.
R.Əliquliyev elmi müəssisələrdə bu sahə üzrə aparılacaq fundamental tədqiqatların e-tibbin inkişafı istiqamətində mühüm nailiyyətlərin əldə olunmasına təkan verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Sonra AR Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tibbi Şurasının sədri, professor Oqtay Seyidbəyov çıxış edərək tibdə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı ictimaiyyətin məlumatlandırılmasının zəruriliyindən söz açdı. Gələcək əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi, e-tibbin müxtəlif problemlərinin müzakirəsi üçün tibb və İKT sahələri üzrə aparıcı alim və mütəxəssislərin bir araya toplaşması baxımından konfransın böyük əhəmiyyətə malik olduğunu vurğuladı.

Work continues on the preparation for the first conference devoted to the multidisciplinary challenges of e-medicine in the country
As approved by the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev "National Strategy for Information Society Development in Azerbaijan for 2014-2020”, the main priorities are reflected on the formation of e-medicine, increased use of ICTs in health care, to ensure health professionals and patients to receive the latest health information through the use of ICT, development of timely, affordable and effective medical care.
Performance of the tasks following from national strategy requires carrying out basic researches, research of a modern situation and the existing problems, studying of the international experiment on the respective spheres.
In this regard, "Multidisciplinary Problems of Electronic Medicine" 1st Republican scientific and practical conference, which will take place on May 24 by joint support of ANAS Presidium, AR Ministry of Health Azerbaijan Medical University and the Institute of Information Technology, is important.
AR Ministry of Health was organized a round table for preparation of the 1st conference devoted to the problems of multidisciplinary e-health on 12 May. The event was attended by members of Medical Council of AR Ministry of Health and the leadership of the Institute of Information Technology of ANAS.
Speaking at the event, Academic-Secretary of ANAS, director of the Institute of Information Technology of ANAS, Academician Rasim Alguliyev welcomed the participants on behalf of the leadership of Azerbaijan National Academy of Sciences.
"Achieving sustainable economic growth and progress through the development of non-oil sector occupies an important place in the strategy of further development of the Azerbaijan Republic. One of the main supports of development is the ICT" - R. Alguliyev noted.
He brought to the attention that, currently in the country by President Ilham Aliyev pays special attention to issues concerning the wider application of ICT in various spheres of society, including medicine, are carried out targeted measures in this area.
The scientist told about the large-scale reforms which are carried out in Azerbaijan National Academy of Sciences on introduction of ICT in medicine.
In this regard, ANAS Presidium has decided to hold the first Republican scientific-practical conference dedicated to the problems of multidisciplinary e-health.
According to Academician, the main objectives of conference are systematization of the studies, conducted in the scientific and educational institutions wich are operating in ICT, joint cooperation with the purpose of the solution of the existing problems and also reports to scientific community of multidisciplinary problems of electronic medicine in the context of information society.
R.Alguliyev noted that, the conference will discuss a number of important issues in 2 directions - ICT problems in medicine and health problems created by ICT.
He added that, the study of ICT issues in medicine plays an important role in decision-making and proper treatment.
Currently, wide application of ICT leads to problems due to psychological disorders and eye diseases. To prevent such problems, there is a need for research based.
Academician emphasized the importance of studying the experience of international organizations and foreign countries, global trends observed in this area, study the prospects of application of acquired knowledge, the implementation of additional measures in connection with the teaching of ICT in health care facilities, training of personnel in this area.
R.Aliguliev expressed confidence that, the fundamental research that will be held in scientific institutions, will give impetus to achieve great success in the field of e-health development.
Then, chairman of the Scientific-Medical Council of AR Ministry of Health, Professor Oktay Sayidbekov spoke about the need for public pro-informing on the application of ICT in medicine.
It was emphasized that, the conference is of great importance from the standpoint of determining the prospects for future cooperation, association and leading scientists in medicine and ICT professionals to discuss various issues of e-health.