AMEA-da doktoranturaya qəbul və ixtisas fənləri üzrə doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında təşkilinə həsr olunmuş treninq-seminar keçirildi
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) AMEA-nın 17 elmi-tədqiqat müəssisəsindən doktoranturaya qəbul və ixtisas fənləri üzrə doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsinə məsul olan şəxslər üçün treninq-seminar keçirildi.
Tədbirdə çıxış edən TİM-in rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova hazırda təhsil prosesində test texnologiyalarından geniş istifadə olunduğunu bildirərək bu sistemin bilik səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd etdi. Diqqətə çatdırdı ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin tapşırığı ilə son zamanlar bu qurumda doktorluq imtahanlarının keyfiyyətinin, obyektivliyinin, şəffaflığının artırılması, müasir dünya standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində ciddi islahatlar aparılır, İnformatika, Fəlsəfə və ixtisas fənləri üzrə imtahanlarının yeni test texnologiyaları əsasında keçirilməsi də həmin məqsədə xidmət edir.
R.Mahmudova AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, AMEA-nın elmi müəssisələrində işçi qrupların yaradıldığını,  bu qruplar tərəfindən müvafiq ixtisaslar üzrə test suallarının hazırlandığını və institutların elmi şuralarında müzakirə edildiyini, sualların yaradılmış Ekspert Komissiyası tərəfindən ekspertizadan keçirildiyini və bu istiqamətdə bir sıra zəruri metodiki, texniki və təşkilati işlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, AMEA Rəyasət Heyətinin “İxtisas fənləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli Qərarına əsasən, doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test üsulu keçirilməsi zamanı AMEA-nın elmi müəssisələrinə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı texniki dəstəyin göstərilməsi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılıb: “AMEA-nın elmi müəssisələrində imtahanların test sistemi əsasında keçirilməsi üçün proqram təminatı bizim institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmışdır. Müraciət edən elmi müəssisələrin maddi-texniki bazasına ilkin baxış keçirilmiş və imtahanların test üsulu ilə keçirilməsi üçün zəruri texniki avadanlıqların təminatı ilə bağlı məsləhətlər verilmiş, o cümlədən maddi-texniki təminat baxımından imtahanları test üsulu ilə keçirməyə hazır olan elmi müəssisələrdə kompüterlərə lazımi proqramlar və test proqramı yazılmışdır. Bununla yanaşı, imtahanların keçirilməsi zamanı məxfiliyin və təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahan üçün nəzərdə tutulmuş kompüterlər arasında ayrıca lokal şəbəkə yaradılmışdır”.
TİM-in rəhbəri, həmçinin 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq respublikanın bütün doktorant və dissertantları üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarının və 2015-ci ildən AMEA-nın doktorant və dissertantları üçün fəlsəfədən doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının mərkəzləşmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda elektron test üsulu ilə keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov test proqramından istifadə, testlərin bazaya daxil edilməsi və dəyişikliklərin edilməsi qaydaları haqqında ətraflı məlumat verdi, treninq iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırdı.

В НАНА состоялся тренинг-семинар, посвященный организации приема в докторантуру и докторских экзаменов по специальностям на основе тестовых технологий
В Учебно-инновационном центре (УИЦ) Института информационных технологий НАНА состоялся тренинг-семинар для лиц, ответственных за проведение приема в докторантуру и докторских экзаменов по специальностям на основе тестовых технологий из 17 научно-исследовательских учреждений НАНА.
Выступившая на мероприятии руководитель УИЦ Расмия Махмудова, отметив, что в настоящее время в процессе образования широко используются тестовые технологии, сказала, что эта система играет важную роль в определении уровня знаний. Довела до внимания, что по поручению президента НАНА, академика Акиф Ализаде в последнее время в этой структуре проводятся серьезные реформы, направленные на повышение прозрачности, качества, объективности докторских экзаменов, их приведение в соответствие современным мировым стандартам. Проведение экзаменов по информатике, филосфии и специальности на основе тестовых технологий также служит этой цели.
Р.Махмудова сообщила, что согласно Распоряжению президента НАНА, академика Акифа Ализаде «О проведении приема в докторантуру и докторских экзаменов в НАНА на основе тестовых технологий» от 9 июня 2015 года в научных учреждениях НАНА были созданы рабочие группы, со стороны которых были подготовлены тестовые вопросы по соответствующим специальностям. После обсуждения в Ученых советах институтов Экспертная комиссия провела экспертизу тестовых вопросов. Было доведено до внимания, что в этом направлении был осуществлен ряд необходимых методических, технических и организационных работ.
По ее словам, согласно Постановлению Президиума НАНА «Об утверждении программ и банка тестов по специальностям» от 4 ноября 2015 года оказание технической поддержки научным учреждениям НАНА в связи с применением информационно-коммуникационных технологий в ходе проведения приема в докторантуру и докторских экзаменов на основе тестовых технологий было поручено Институту информационных технологий НАНА.
Руководитель УИЦ также отметила, что начиная с июня 2013 года докторские экзамены по информатике для всех докторантов и диссертантов республики и с 2015 года прием в докторантуру и докторские экзамены по философии для докторантов и диссертантов НАНА были проведены в централизованном порядке электронным тестовым методом в Институте информационных технологий.
Затем сотрудник Института информационных технологий, программист Рагиф Исмаилов подробно проинформировал об использовании тестовых программ, о включении тестов в Базу и внесении изменений, ответил на многочисленные вопросы участников тренинга.