AMEA-da doktoranturaya qəbul və ixtisas fənləri üzrə doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında təşkilinə həsr olunmuş treninq-seminar keçirildi
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) AMEA-nın 17 elmi-tədqiqat müəssisəsindən doktoranturaya qəbul və ixtisas fənləri üzrə doktorluq imtahanlarının test üsulu ilə keçirilməsinə məsul olan şəxslər üçün treninq-seminar keçirildi.
Tədbirdə çıxış edən TİM-in rəhbəri Rəsmiyyə Mahmudova hazırda təhsil prosesində test texnologiyalarından geniş istifadə olunduğunu bildirərək bu sistemin bilik səviyyəsinin müəyyənləşdirilməsində mühüm rol oynadığını qeyd etdi. Diqqətə çatdırdı ki, AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin tapşırığı ilə son zamanlar bu qurumda doktorluq imtahanlarının keyfiyyətinin, obyektivliyinin, şəffaflığının artırılması, müasir dünya standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində ciddi islahatlar aparılır, İnformatika, Fəlsəfə və ixtisas fənləri üzrə imtahanlarının yeni test texnologiyaları əsasında keçirilməsi də həmin məqsədə xidmət edir.
R.Mahmudova AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin “AMEA-da doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test texnologiyaları əsasında keçirilməsi haqqında” 9 iyun 2015-ci il tarixli Sərəncamına əsasən, AMEA-nın elmi müəssisələrində işçi qrupların yaradıldığını,  bu qruplar tərəfindən müvafiq ixtisaslar üzrə test suallarının hazırlandığını və institutların elmi şuralarında müzakirə edildiyini, sualların yaradılmış Ekspert Komissiyası tərəfindən ekspertizadan keçirildiyini və bu istiqamətdə bir sıra zəruri metodiki, texniki və təşkilati işlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Onun sözlərinə görə, AMEA Rəyasət Heyətinin “İxtisas fənləri üzrə proqramların və test bankının təsdiq edilməsi haqqında” 4 noyabr 2015-ci il tarixli Qərarına əsasən, doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının test üsulu keçirilməsi zamanı AMEA-nın elmi müəssisələrinə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı texniki dəstəyin göstərilməsi AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutuna tapşırılıb: “AMEA-nın elmi müəssisələrində imtahanların test sistemi əsasında keçirilməsi üçün proqram təminatı bizim institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmışdır. Müraciət edən elmi müəssisələrin maddi-texniki bazasına ilkin baxış keçirilmiş və imtahanların test üsulu ilə keçirilməsi üçün zəruri texniki avadanlıqların təminatı ilə bağlı məsləhətlər verilmiş, o cümlədən maddi-texniki təminat baxımından imtahanları test üsulu ilə keçirməyə hazır olan elmi müəssisələrdə kompüterlərə lazımi proqramlar və test proqramı yazılmışdır. Bununla yanaşı, imtahanların keçirilməsi zamanı məxfiliyin və təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə imtahan üçün nəzərdə tutulmuş kompüterlər arasında ayrıca lokal şəbəkə yaradılmışdır”.
TİM-in rəhbəri, həmçinin 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq respublikanın bütün doktorant və dissertantları üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarının və 2015-ci ildən AMEA-nın doktorant və dissertantları üçün fəlsəfədən doktoranturaya qəbul və doktorluq imtahanlarının mərkəzləşmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda elektron test üsulu ilə keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun əməkdaşı, proqramçı Raqif İsmayılov test proqramından istifadə, testlərin bazaya daxil edilməsi və dəyişikliklərin edilməsi qaydaları haqqında ətraflı məlumat verdi, treninq iştirakçılarının çoxsaylı suallarını cavablandırdı.

ANAS held a training seminar on the organization of admission to doctoral and doctorate exams in entrance and specilaty subjects via testing method
Training and Innovation Centre (TIC) of the Institute of Information Technology of ANAS held a training seminar for responsibles of conducting the admission to doctoral admission and doctorate exams in entrance and specialty subjects via testing method from 17 research institutions of ANAS.
Speaking at the event, head of TIC Rasmiya Makhmudova noted that, test technology are widely used in the educational process, she said that, this system plays an important role in determining the level of knowledge. Brought to the attention that on behalf of President of ANAS, Academician Akif Alizadeh recently in this structure were carried out serious reforms aimed at increasing the transparency, quality and objectivity of a doctor's examination, bringing them in line with modern international standards. Conducting examinations in computer science, and specialty on philosophy based test technologies also serve this purpose.
R.Mahmudova stated that, in accordance with the Order of President of ANAS, Academician Akif Alizadeh “On conducting doctoral admission and doctorate exams based on test technologies in ANAS” dated June 9, 2015, working groups have been created in ANAS, testing questions were developed by these groups and discussed at the scientific councils of the institutions, including questions were expertise by Expert Commission and a number of necessary methodical, technical and organizational fulfillments done in this direction.
According to her, in accordance with the Decree of the Presidium of ANAS "On the approval of specialty programs and test bank" dated 4 November 2015, Institute of Information Technology was charged to conduct technical support for ICT application during implementing doctorate and doctoral exams via a test method: "Software for conducting exams via a test method in the scientific institutions of ANAS has been developed by specialists of our Institute. The material-technical base of the applied academic institution was examined, the provision of technical advice on equipment provided, as well as institutions, in which are ready to test the application of testing program software was installed on computers. In addition, local area network has been established among computers during the conduct of examinations due to ensure confidentiality and security.”
Chief of TIC also drew attention that, since June 2013, conducting doctoral exams in computer science for all dissertates and doctorates of the republic, including since 2015 doctoral admission and doctorate exams are being held by Institute of Information Technology in a centralized way via testing method.
Then associate of the Institute of Information Technology programmer Ragif Ismayilov provided detailed information on usage of testing software, including data to the base and amendments to the rules. Attendees’ numerous questions were responded at the training.