Alman alimi Zoologiya İnstitutunun gənc mütəxəssisləri ilə görüşüb
Alim bioloji müxtəlifliyin öyrənilməsi sahəsində Azərbaycanda apardığı tədqiqatlar barədə gənclərə ətraflı məlumat verib.
Qeyd edək ki, H.Müller uzun illər Azərbaycanda yaşamış, ölkəmizin əsrarəngiz təbiətini öyrənmişdir. 2008-2012-ci illərdə alman alimi Şirvan Milli Parkının direktoru vəzifəsində çalışmış, onun iştirakı ilə aparılan tədqiqatlar zamanı Azərbaycan üçün yeni növlər kəşf edilmişdir.
İnstitutun gəncləri ilə görüşü zamanı cənab Müller təbiətin öyrənilməsi ilə yanaşı, onun qorunmasının da vacibliyini qeyd edib, bu sahədə beynəlxalq təcrübədən bəhs edib. Azərbaycanda mədəni, linqvistik, etnik rəngarəngliyin qorunması istiqamətində uğurla həyata keçirilən işlərdən danışıb.
Görüşdə bioloji müxtəlifliyin öyrənilməsi, təbiətin mühafizəsi, ekologiyanın qorunması və s. mövzular ətrafında gənclərlə müzakirələr aparılıb.

Состоялась встреча немецкого ученого с молодыми специалистами Института зоологии
Ученый дал молодежи подробную информацию об исследованиях, проводимых им в Азербайджане в области изучения биологического разнообразия.
Отметим, что Х.Мюллер долгие годы жил в Азербайджане и изучал его уникальную природу. В 2008-2012 гг. немецкий ученый занимал должность директора Ширванского национального парка. Во время исследований, проводенных при его участии, были открыты новые виды для Азербайджана.
В ходе встречи Х.Мюллер также отметил огромную важность охраны природы и рассказал о международном опыте в данной сфере. Наряду с этим он дал информацию о работах, успешно осуществляемых в Азербайджане по сохранению культурного, лингвистического и этнического разнообразия.
В рамках встречи были обсуждены вопросы касательно изучения биоразнообразия, охраны природы, окружающей среды и т.д.