Portuqaliyanın muzey işi üzrə bir qrup mütəxəssisi mayın 17-də İçərişəhərdə, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Ekspozisiya şöbəsində olub.
40 nəfərdən ibarət nümayəndə heyəti ölkəmizə Beynəlxalq Muzeylər Şurasının (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsinin xətti ilə gəlib.
Nümayəndə heyətini Azərbaycan Milli Komitəsinin sədri, professor Röya Tağıyeva salamlayıb. “İçərişəhər” Tarix Muzeyi ilə birgə təşkil edilmiş tədbir çərçivəsində Portuqaliya nümayəndə heyətinin üzvləri AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Ekspozisiya şöbəsindəki arxeoloji artefaktlar sərgisi ilə tanış olublar.
Qonaqlar Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Azərbaycan Arxeoloqlar Cəmiyyətinin əməkdaşlarının birgə hazırladıqları qısametrajlı filmin elektron təqdimatına baxıblar.
Film tamaşaçıları nadir arxeoloji abidələr, ekspedisiyalar və Azərbaycan ərazisində aşkar edilən artefaktlarla tanış edir. Sonra qonaqlara son dövrdə Azərbaycanda aparılan arxeoloji tədqiqatlar barədə məlumat verilib.
Portuqaliya nümayəndə heyətinin başçısı, ICOM-un Avropa bölməsinin vitse-prezidenti, Lissabondakı Arxeologiya Muzeylərinin Dostları Qrupunun prezidenti Luis Raposo Portuqaliya Muzeyləri Şurasının fəaliyyətindən danışıb.
Görüşdə Portuqaliyanın Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Mariya Joao Lopes-Kardoso iştirak edib.

Portuguese scientists acquainted with artifacts exhibition of the Institute of Archeology and Ethnography
A group of specialists from Portugal, engaged in museum work, visited Icheri Sheher – exposition department of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS on May 17.
Delegation composed of 40 individuals came to our country under the auspices of the Azerbaijan National Committee of the International Council of Museums (ICOM).
Delegation was greeted by chairman of Azerbaijan National Committee Professor Roya Taghiyeva. Within the event co-organized with “Icheri Sheher” History Museum, Portuguese delegation members were acquainted with archeological artifacts at the exposition museum of the aforementioned institute.
The guests watched the short film jointly casted by Institute of Archeology and Ethnography and Azerbaijan Archeologists’ Society.
Delegation head, Vice-President of ICOM European Section, President of Friends’ Club of the Lisbon Archeology Museums Luis Raposo spoke about activities of the Portugal museums.
Meeting was attended by Charge d'Affaires of the Republic of Portugal to Azerbaijan Maria Joao Lopes Cardoso.