23-24 may 2016-cı il tarixlərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərindəki Nazarbayev Mərkəzində “Böyük Çöl” adlı Birinci Humanitar Elmlər Forumu keçirilib.
Türkdilli ölkələrin müstəqilliyinin 25 illiyi və Türk yazısı günü münasibətilə keçirilən Forumda Qazaxıstanın dövlət katibi Gülşara Əbdixalıkova, türkdilli dövlətlərdən, eləcə də dünyanın bir çox ölkələrindən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, diplomatik nümayəndəliklərin təmsilçiləri, 20 ölkədən 200-dən çox ekspert və alim iştirak edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasını AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Forumda türkçülük elminin inkişafında göstərdikləri xidmətlərə görə bir sıra elm xadimi Türk Akademiyası tərəfindən qızıl medalla təltif olunub.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Rəşad Məmmədov “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”nu müasir ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi, tanınmış ictimai xadim Oljas Süleymenova təqdim edib. Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl dövlətimizin başçısı İlham Əliyev 80 illik yubileyi münasibətilə Oljas Süleymenovun “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Prezident İlham Əliyevin təbrik məktubunu oxuyan səfir Rəşad Məmmədov Oljas Süleymenovun 1990-cı ilin Qanlı Yanvar hadisələri zamanı öz ictimai fəaliyyətində Azərbaycan gerçəkliklərini son dərəcə obyektiv işıqlandırdığını bildirib. Qeyd edib ki, onun antinüvə hərəkatında parlaq vətəndaş mövqeyi dünyada nüvə silahı sınaqlarının qadağan edilməsi uğrunda mübarizədə mühüm rol oynadığını bildirib.
Forumda “Avrasiya məkanında elmi əməkdaşlıq və inteqrasiya: Müasir yanaşmaların axtarışı”, “Türkologiya yeni mərhələdə: Metodoloji yanaşmalar, müasir texnologiyalar və fənlərarası aspektlər”, “Türk irsi müasir etnik-mədəni inteqrasiya kontekstində”, “Böyük Çöl sivilizasiyası: ümumi və xüsusi” mövzusunda panellərdə müzakirələr aparılıb. “Böyük Çöl”ün mədəniyyəti, həmin sivilizasiyada insanın formalaşması kimi mövzular müzakirə olunub. Həmçinin humanitar elmlərin fundamental əsaslarla öyrənilməsi üçün ideyalar və nəticələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tanınmış alimlərin tarix, arxeologiya, etnoqrafiya, folklor, ədəbiyyat və incəsənət, dil və terminologiya sahələrinə, latın əlifbası məsələlərinə dair mülahizələri maraqla dinlənilıb.
Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr edilmiş “Türkologiya yeni mərhələdə: Metodoloji yanaşmalar, müasir texnologiyalar və fənlərarası aspektlər” mövzusunda keçirilən plenar iclasın sədri akademik İsa Həbibbəyli olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyi münasibətilə imzaladığı Sərəncamın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli yubileylə bağlı digər türkdilli dövlətlərlə yanaşı, ölkəmizdə də keçirilən tədbirlərdən danışıb. “Türk dünyasında inteqrasiya prosesləri: ədəbi-tarixi ənənələr və müasir dövr” adlı məruzə ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qurultayın tarixi və elmi əhəmiyyəti, müzakirə olunmuş məsələlər, təmsil olunan ölkələr və Birinci Türkoloji Qurultayın nümayəndələri, onların sonrakı taleyi barədə danışıb. O, Birinci Türkoloji Qurultayın 131 nəfərlik nümayəndə heyətinin ölkələr üzrə adlarını bəyan edərək görkəmli türkoloq alimlərin xatirəsini yad edib.
Akademik İsa Həbibbəylinin sədrlik etdiyi iclasda Seul Universitetinin professoru Yonq Sonq Li (Koreya), Əhməd Baytursunov adına Dilçilik İnstitutunun baş elmi işçisi Alimxan Junisbek (Qazaxıstan), Türk Dil Qurumunun prezidenti Mustafa Kaçalin (Türkiyə), Miçiqan Universitetinin professoru Timur Kocaoğlu (ABŞ), İstanbul Universitetinin professoru Osman Fikri Sərtqaya (Türkiyə) və Rusiya EA Sibir Şöbəsi Filologiya İnstitutunun direktor müavini, professor Natalya Şirobokova (Rusiya) Altay dilləri üzrə tədqiqatlar, ümumi türk əlifbası, türk ədəbi abidələri, türk dünyasının ümumi latın əlifbasına keçid məsələləri, müasir türk dünyasının tarixi əlaqələri və s. mövzularda məruzələrlə çıxış edib, fikir və mülahizələrini bildiriblər.
Beynəlxalq forum çərçivəsində Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinin də toplantısı keçirilib. Qurumun rəhbərliyində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin də təmsil olunduğu iclasda bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, mühüm əhəmiyyətə malik qərarlar qəbul olunub. Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyi ilə bağlı tədbirlər planından danışan akademik İsa Həbibbəyli türk dünyasında keçiriləcək yubiley tədbirlərinin koordinasiyası, əhatə dairəsi, mövzuları barədə danışıb, təkliflərini səsləndirib. Türkdilli respublikalarda qeyd olunacaq yubiley tədbirlərindən sonra akademik İsa Həbibbəylinin təklifi ilə yekun beynəlxalq elmi konfransın bu ilin noyabr ayında Bakıda keçirilməsi və tədbirin elmi istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Ümumilikdə iclasda latın əlifbası, inteqrasiya, doktorantura hazırlığı, birgə tədqiqatlar, inpakt faktorlu jurnallarla əməkdaşlıq və sairə məsələlərdən ətraflı bəhs olunub, geniş müzakirələr aparılıb.
Beynəlxalq konfransda Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylunun dil problemləri üzrə məruzəsi maraqla dinlənilib. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Həsənovun, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovun və başqa alimlərin də məruzələri beynəlxalq tərkibli redaksiya heyəti tərəfindən bəyənilib.
Forumda Türk Akademiyasının fəaliyyəti dövründə nəşr edilən kitablardan ibarət sərgi də nümayiş etdirilib.
Tədbir çərçivəsində bir sıra beynəlxalq elmi müəssisələrlə Türk Akademiyası arasında Memorandum imzalanıb.

Азербайджанская наука достойно представлена на Первом международном форуме гуманитарных наук «Великая степь»
23-24 мая в Центре Назарбаева в Астане проходит Форум гуманитарных наук «Великая степь», организованный Международной тюркской академией.
В форуме, посвященном 25-летию независимости тюркоязычных стран и Дню тюркской письменности, приняли участие государственный секретарь Казахстана Гюльшара Абдылхалыкова, официальные лица тюркоязычных государств, а также многих стран мира, руководители международных организаций, сотрудники дипломатических представительств, эксперты из 20 стран, ученые.
Азербайджан на форуме представлен вице-президентом Национальной Академии наук Азербайджана, академиком Исой Габиббейли.
На форуме ряду деятелей науки были вручены золотые медали Тюркской академии за заслуги в развитии тюркологической науки.
В рамках мероприятия посол Азербайджана в Казахстане Рашад Мамедов вручил видному представителю современной литературы, известному общественному деятелю Олжасу Сулейменову «Почетный диплом Президента Азербайджанской Республики». Напомним, что несколько дней назад глава нашего государства Ильхам Алиев подписал Распоряжение о награждении Олжаса Сулейменова «Почетным дипломом Президента Азербайджанской Республики» в честь его 80-летнего юбилея.
Зачитав поздравительное послание Президента Ильхама Алиева, посол Рашад Мамедов отметил, что в своей общественной деятельности Олжас Сулейменов в высшей степени объективно осветил события Кровавого Января 1990 года, сказал, что его яркая гражданская позиция в антиядерном движении, без сомнения, сыграла свою роль в борьбе за запрещение испытаний ядерного оружия в мире.
На форуме в панелях были проведены обсуждения по темам «Научное сотрудничество и интеграция на евразийском пространстве: Поиск современного подхода», «Тюркология на новом этапе: Методологические подходы, современные технологии и межпредметные аспекты», «Тюркское наследие в контексте современной этно-культурной интеграции», «Цивилизация Великой степи: общее и особенное». Были обсуждены такие темы, как культура «Великой степи», формирование человека в этой цивилизации. Был также проведен обмен мнениями по идеям и итогам изучения гуманитарных наук на фундаментальных основах, заслушаны лекции известных ученых в сфере истории, археологии, этнографии, фольклора, литературы и искусства, языка и терминологии.
На мероприятии были заслушаны лекции видных ученых по истории, археологии, этнографии, фольклору, литературе и искусству, языку и терминологии, а также вопросам латинского алфавита.
Председателем посвященного 90-летию Первого тюркологического съезда пленарного заседания «Тюркология на новом этапе: методологические подходы, современные технологии и междисциплинарные аспекты» являлся академик Иса Габиббейли. Особо подчеркнув значение Распоряжения Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по случаю 90-летнего юбилея Первого тюркологического съезда, академик Иса Габиббейли рассказал о юбилейных мероприятиях, состоявших в нашей стране наряду с другими тюркоязычными государствами. Выступив с докладом «Интеграционные процессы в тюркском мире: литературно-исторические традиции и современная эпоха», академик Иса Габиббейли рассказал об историческом и научном значении Первого тюркологического съезда, обсужденных вопросах, представленных странах, представителях и их дальнейшей судьбе. На заседании, прошедшем под председательством академика Исы Габиббейли, профессор Сеульского университета Йонг Сонг Ли (Корея), главный научный сотрудник Института языкознания имени Ахмеда Байтурсунова Алихман Жунесбек (Казахстан), президент Турецкой языковой структуры Мустафа Качалин (Турция), профессор Мичиганского университета Тимур Коджаоглу (США), профессор Стамбульского университета Осман Фикри Сертгайа (Турция), заместитель директора Института филологии Сибирского отделения Российской академии наук Наталия Широбокова (Россия) выступили в связи с исследованиями алтайских языков, вопросами, связанными с общим тюркским алфавитом, тюркскими литературными памятниками, переходом тюркского мира на латинский алфавит, историческими связями современного тюркского мира.
В рамках международного форума также состоялось заседание Союза Академии наук тюркского мира. На заседание, в котором также принял участие вице-президент НАНА, академика Исы Габиббейли, состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, представляющих важное значение, приняты решения. Говоря о плане мероприятий по случаю 90-летия Первого Тюркологического Съезда, академик Иса Габиббейли коснулся вопросов координации, охвата, а также тем юбилейных мероприятий, которые пройдут в тюркском мире, выдвинул свои предложения. После юбилейных мероприятий, которые пройдут в тюркоязычных республиках, по предложению академика Исы Габиббейли заключительная международная научная конференция пройдет в Баку в ноябре этого года. Состоялся обмен мнениями относительно научных направлений мероприятия. В целом, на заседании состоялись обсуждения касательно латинского алфавита, подготовки в докторантуру, совместных исследований, а также сотрудничества с журналами с импакт-фактором.
На международной конференции с интересом были заслушаны доклады и.о. директора Института языкознания имени Насими НАНА, члена-корреспондента НАНА Мохсуна Нагысойлу, сотрудника Института археологии и этнографии, доктора философии по истории Заура Гасанова, ученого секретаря Президиума НАНА, доктора философии по филологии Агагусейна Шукюрова.
В рамках форума открылась выставка книг, изданных за период деятельности Тюркской академии.
В мероприятии был подписан Меморандум между рядом международных научных учреждений и Тюркской академией.