23-24 may 2016-cı il tarixlərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərindəki Nazarbayev Mərkəzində “Böyük Çöl” adlı Birinci Humanitar Elmlər Forumu keçirilib.
Türkdilli ölkələrin müstəqilliyinin 25 illiyi və Türk yazısı günü münasibətilə keçirilən Forumda Qazaxıstanın dövlət katibi Gülşara Əbdixalıkova, türkdilli dövlətlərdən, eləcə də dünyanın bir çox ölkələrindən rəsmi şəxslər, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, diplomatik nümayəndəliklərin təmsilçiləri, 20 ölkədən 200-dən çox ekspert və alim iştirak edib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasını AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Forumda türkçülük elminin inkişafında göstərdikləri xidmətlərə görə bir sıra elm xadimi Türk Akademiyası tərəfindən qızıl medalla təltif olunub.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Rəşad Məmmədov “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu”nu müasir ədəbiyyatın görkəmli nümayəndəsi, tanınmış ictimai xadim Oljas Süleymenova təqdim edib. Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl dövlətimizin başçısı İlham Əliyev 80 illik yubileyi münasibətilə Oljas Süleymenovun “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Prezident İlham Əliyevin təbrik məktubunu oxuyan səfir Rəşad Məmmədov Oljas Süleymenovun 1990-cı ilin Qanlı Yanvar hadisələri zamanı öz ictimai fəaliyyətində Azərbaycan gerçəkliklərini son dərəcə obyektiv işıqlandırdığını bildirib. Qeyd edib ki, onun antinüvə hərəkatında parlaq vətəndaş mövqeyi dünyada nüvə silahı sınaqlarının qadağan edilməsi uğrunda mübarizədə mühüm rol oynadığını bildirib.
Forumda “Avrasiya məkanında elmi əməkdaşlıq və inteqrasiya: Müasir yanaşmaların axtarışı”, “Türkologiya yeni mərhələdə: Metodoloji yanaşmalar, müasir texnologiyalar və fənlərarası aspektlər”, “Türk irsi müasir etnik-mədəni inteqrasiya kontekstində”, “Böyük Çöl sivilizasiyası: ümumi və xüsusi” mövzusunda panellərdə müzakirələr aparılıb. “Böyük Çöl”ün mədəniyyəti, həmin sivilizasiyada insanın formalaşması kimi mövzular müzakirə olunub. Həmçinin humanitar elmlərin fundamental əsaslarla öyrənilməsi üçün ideyalar və nəticələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tanınmış alimlərin tarix, arxeologiya, etnoqrafiya, folklor, ədəbiyyat və incəsənət, dil və terminologiya sahələrinə, latın əlifbası məsələlərinə dair mülahizələri maraqla dinlənilıb.
Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr edilmiş “Türkologiya yeni mərhələdə: Metodoloji yanaşmalar, müasir texnologiyalar və fənlərarası aspektlər” mövzusunda keçirilən plenar iclasın sədri akademik İsa Həbibbəyli olub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyi münasibətilə imzaladığı Sərəncamın əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli yubileylə bağlı digər türkdilli dövlətlərlə yanaşı, ölkəmizdə də keçirilən tədbirlərdən danışıb. “Türk dünyasında inteqrasiya prosesləri: ədəbi-tarixi ənənələr və müasir dövr” adlı məruzə ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qurultayın tarixi və elmi əhəmiyyəti, müzakirə olunmuş məsələlər, təmsil olunan ölkələr və Birinci Türkoloji Qurultayın nümayəndələri, onların sonrakı taleyi barədə danışıb. O, Birinci Türkoloji Qurultayın 131 nəfərlik nümayəndə heyətinin ölkələr üzrə adlarını bəyan edərək görkəmli türkoloq alimlərin xatirəsini yad edib.
Akademik İsa Həbibbəylinin sədrlik etdiyi iclasda Seul Universitetinin professoru Yonq Sonq Li (Koreya), Əhməd Baytursunov adına Dilçilik İnstitutunun baş elmi işçisi Alimxan Junisbek (Qazaxıstan), Türk Dil Qurumunun prezidenti Mustafa Kaçalin (Türkiyə), Miçiqan Universitetinin professoru Timur Kocaoğlu (ABŞ), İstanbul Universitetinin professoru Osman Fikri Sərtqaya (Türkiyə) və Rusiya EA Sibir Şöbəsi Filologiya İnstitutunun direktor müavini, professor Natalya Şirobokova (Rusiya) Altay dilləri üzrə tədqiqatlar, ümumi türk əlifbası, türk ədəbi abidələri, türk dünyasının ümumi latın əlifbasına keçid məsələləri, müasir türk dünyasının tarixi əlaqələri və s. mövzularda məruzələrlə çıxış edib, fikir və mülahizələrini bildiriblər.
Beynəlxalq forum çərçivəsində Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinin də toplantısı keçirilib. Qurumun rəhbərliyində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin də təmsil olunduğu iclasda bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, mühüm əhəmiyyətə malik qərarlar qəbul olunub. Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyi ilə bağlı tədbirlər planından danışan akademik İsa Həbibbəyli türk dünyasında keçiriləcək yubiley tədbirlərinin koordinasiyası, əhatə dairəsi, mövzuları barədə danışıb, təkliflərini səsləndirib. Türkdilli respublikalarda qeyd olunacaq yubiley tədbirlərindən sonra akademik İsa Həbibbəylinin təklifi ilə yekun beynəlxalq elmi konfransın bu ilin noyabr ayında Bakıda keçirilməsi və tədbirin elmi istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Ümumilikdə iclasda latın əlifbası, inteqrasiya, doktorantura hazırlığı, birgə tədqiqatlar, inpakt faktorlu jurnallarla əməkdaşlıq və sairə məsələlərdən ətraflı bəhs olunub, geniş müzakirələr aparılıb.
Beynəlxalq konfransda Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylunun dil problemləri üzrə məruzəsi maraqla dinlənilib. Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun əməkdaşı, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Həsənovun, AMEA Rəyasət Heyətinin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürovun və başqa alimlərin də məruzələri beynəlxalq tərkibli redaksiya heyəti tərəfindən bəyənilib.
Forumda Türk Akademiyasının fəaliyyəti dövründə nəşr edilən kitablardan ibarət sərgi də nümayiş etdirilib.
Tədbir çərçivəsində bir sıra beynəlxalq elmi müəssisələrlə Türk Akademiyası arasında Memorandum imzalanıb.

Azerbaijan science successfully represented at the 1st Forum of Humanitarian Sciences "Great Steppe"
On May 23-24, Nazarbayev Center in Astana hosted 1st Forum of Humanitarian Sciences "Great Steppe",organized by the International Turkic Academy.
The forum was dedicated to the 25th anniversary of independence of Turkic-speaking countries and the Day of Turkic writing was attended by the Secretary of State of Kazakhstan Gulshara Abdulkhaligova, officials of Turkic-speaking countries, including many other countries, heads of international organizations, members of diplomatic missions, experts from 20 countries, and scientists.
Azerbaijan at the forum presented by the delegation chaired by Vice-President of Azerbaijan National Academy of Sciences of Azerbaijan, Academician Isa Habibbeyli.
At the forum a number of Science leaders were awarded gold medals Turkic Academy for merits in development of science Turkology
During the event, Azerbaijani Ambassador to Kazakhstan Rashad Mammadov submitted "The Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan " to the prominent representative of modern literature, a well-known public figure Olzhas Suleymenov, Recall that a few days ago the head of state Ilham Aliyev signed a decree on awarding Olzhas Suleymenov with " The Honorary Diploma of the President of the Republic of Azerbaijan" in honor of his 80th birthday.
Read the congratulatory message of President Ilham Aliyev, Ambassador Rashad Mammadov noted that in his public activities Olzhas Suleymenov highly objectively cover the events of Bloody January 1990, said his bright citizenship in the anti-nuclear movement, no doubt, played a role in the struggle for prohibition of nuclear weapons tests in the world.
At the forum in panel discussions were held on "Scientific cooperation and integration in the Eurasian space: Finding the modern approach", "Turkic at a new stage: Methodological approaches, advanced technologies, and interdisciplinary aspects", "Turkic heritage in the context of modern ethno-cultural integration" "Civilization of the Great Steppe: general and special." They discussed topics such as the culture of "the Great Steppe", the formation of human civilization in this.
There was also an exchange of views on the ideas and the results of the study of the humanities at the fundamentals, listened to lectures by renowned scientists in the field of history, archeology, ethnography, folklore, literature and art, language and terminology.
Academician Isa Habibbayli has chaired for the plenary session on “Turkology at a new stage: methodological approaches, technologies, and interdisciplinary aspects" devoted to the 90th anniversary of the 1st Turkological Congress which held in Baku. Specially stressing out the importance of the decree signed by President of the Republic of Azerbijan Ilham Aliyev on the occasion of 90th anniversary of the Congress, Isa Habibayli spoke about the measures taken in our country along with other Turkic states. Delivering a lecture on “Integration processes in the Turkic world: literal-historical traditions and modern era” academician made speech on the historical and scientific importance of the congress, issues discussed, represented countries and their further fate. Stating the names of delegations of the 1st Turkological Congress, composed of 131 individuals according to the states, he paid tribute to the prominent turkologist scientists.
The meeting, chaired by the Academician Isa Habibbayli was listened issues of general studies of Altai languages, common Turkic alphabet, Turkic literary monuments, transition of the Turkic world to the common Latin graphics, historical ties of modern Turkic world etc. by Song Li Yong, a professor at the University of Seoul (Korea), Alimkhan Junisbek, senior research fellow at the Institute of Linguistics named after Ahmed Baytursunov (Kazakhstan), Mustafa Kachalin, the Turkish Language Society Chairman (Turkey), Timur Kocaoglu, a professor at the University of Michigan (the USA), Osman Fikri Sertgaya, a professor at the Istanbul University (Turkey) and Natalya Shirobokova, deputy director of the Institute of Philology, professor at the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences (Russia).
Within a framework of the International Forum Association of Turkic World Academies of Sciences has held a meeting as well. At the meeting, in which represented Vice-President of ANAS, Academician Habibbayli at the executive board, were exchanged views on a number of issues, made decisions of importance.Speaking on the Action Plan dedicated to the 90th anniversary of the First Turkological Congress Academician notified coordination of the jubilee event, coverage topics, and suggested proposals. Exchanged views on holding a final international scientific conference in November this year in Baku after jubilee celebrations in the Turkic republics, at the proposal of Academician Isa Habibbayli. In general meeting discussed topical issues such as the Latin alphabet, integration, doctoral training, joint research, collaboration via journals of impact factor etc.
Director of the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS Mohsen Nagysoylu delivered a lecture on language problems at the international conference. Professor at the Institute of Archaeology and Ethnography Zaur Hasanov and PhD in Philology Aghahuseyn Shukurov and other scientists’ presentations were approved by the editorial staff of international structure.
Forum featured an exhibition contained from books published during the activity of the Turkic Academy.