Mayın 26-da AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda “Geomexanikanın fənlərarası problemlərinin nəzəri və eksperimental tədqiqatlar kompleksi” mövzusunda layihə çərçivəsində növbəti “Geomexanika” seminarı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Hətəm Quliyev layihədə nəzərdə tutulan işlərin uğurla davam etdirildiyini söyləyib. Bildirib ki, seminarda AMEA-nın müxbir üzvləri Zöhhak Abbasov, Qərib Calalov və t.e.d. Xasay Feyzullayevin “Qazkondensat yataqlarının işlənilməsi prosesinin fiziki və riyazi modelləşdirilməsi” mövzusunda təqdim edəcəkləri məruzə olduqca aktualdır.
Sonra t.e.d. Xasay Feyzullayev məruzəni təqdim edib. Məruzədə bildirilib ki, qazkondensat yataqlarının tükənmə rejimində işlənilməsi kifayət qədər kondensat itkisinə gətirib çıxarır. İstismar quyusu vasitəsi ilə laydan qazkondensat qarışığının hasil olunması zamanı quyudibi zonada yerli hidravlik müqavimət artır və nəticədə quyudibi təzyiq cari orta lay təzyiqindən xeyli aşağı düşür. Quyudibi zonada maye kondensatın çökməsi və toplanması quyuda qarışığın süzülmə müqavimətini artırır. Layın işlənilməsi zamanı lay qarışığının quyudibi zonada süzülməsi zamanı yaranan təzyiq itkisi laydan nəinki maye karbohidrogenlərin, həmcinin qazın da yüksək çıxarılma əmsalına çatdırılmasına imkan vermir.
X.Feyzullayev qeyd edib ki, bu vəziyyətin qarşısının alınması və istismarın səmərəliyinin artırılması üçün laya əsaslandırılmış müxtəlif təsir üsullarının işlənilməsi aktual məsələ olaraq qalır.
Bildirilib ki, qazkondensat yataqlarının təbii rejimdə işlənilməsi, yatağa və quyudibinə müxtəlif təsir üsulları zamanı işlənilmə göstəricilərinin proqnozlaşdırılması çoxkomponentli süzülmə nəzəriyyəsinə əsaslanan modellərdən (lay fluidlərinin süzülməsi zamanı fazalarınıın fiziki-kimyəvi xassələrini və kütlə mübadiləsini nəzərə alan) istifadə edilməsini tələb edir.
Məruzədə qazkondensat yataqlarının işlənilməsi prosesinin tədqiqi üçün istifadə olunması nəzərdə tutulan çoxkomponentli süzülmə modelinin nəzəri bazası (maye-qaz sisteminin tarazlığını ifadə edən tənliklər sistemi və hal tənliyi, maye fazanın pcevdokomponentlərə ayrılma qaydası və onların böhran nöqtələri, ədədi həll alqoritmi və s.) təkmilləşdirilib və onun əsasında tədqiq olunan bir sıra məsələlərin nəticələri şərh olunub. Həmçinin termodinamiki eksperimental məlumatların və hesablamaların nəticələri əsas götürülməklə qazkondensat layının işlənilməsinin intensifikasiyası imkanları çoxkomponentli süzülmə modelinin nəzəri bazası əsasında laya müxtəlif təsir üsulları ilə araşdırılıb.

26 мая в Институте геологии и геофизики НАНА состоялся очередной семинар по геомеханике в рамках проекта на тему «Комплекс теоретических и экспериментальных исследований междисциплинарных проблем геомеханики».
В семинаре приняли участие все участники проекта научно-исследовательской работы и представители различных учреждений.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Гатам Гулиев отметил успешное продолжение работ, предусмотренных в проекте. Была подчеркнута актуальность доклада на тему «Физическое и математическое моделирование процесса разработки газоконденсатных месторождений», который был представлен членами-корреспондентами НАНА Зоххаком Аббасовым, Гарибом Джалаловым и доктором технических наук Хасаем Фейзуллаевым.
Далее д.т.н. Хасай Фейзуллаев представил доклад. В докладе было отмечено, что разработка газоконденсатных месторождений в режиме истощения приводит к потере значительного количества конденсата.
В ходе добычи из пласта газоконденсатной смеси с помощью эксплуатационной скважины местное гидравлическое сопротивление в призабойной зоне растет, и в результате этого давление в призабойное зоне значительно падает по сравнению с среднепластовым давлением.
Отложение и накопление жидкого конденсата в призабойной зоне повышает сопротивление фильтрации смеси. Потеря давления, возникающего при фильтрации пластовой смеси в призабойной зоне в ходе разработки пласта, не позволяет доведению до высокого уровня добычи из пласта не только жидких углеводородов, но и газа. Х.Фейзуллаев отметил, что для предотвращения этой ситуации и повышения эффективности эксплуатации разработка различных методов воздействия на пласты остается актуальным вопросом.
Было отмечено, что разработка газоконденсатных месторождений на естественном режиме, прогнозирование показателей разработки при различных методах воздействия на залежи и призабойную зону требуют использование моделей, основанных на теории многокомпонентной фильтрации.
В докладе усовершенствована теоретическая база модели многокомпонентной фильтрации, предусмотренной для исследования процесса разработки газоконденсатных месторождений, и прокомментированы результаты ряда вопросов.