Tomsk Dövlət Universitetinin əməkdaşı Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda elmi məruzə ilə çıxış edib
İyunun 2-də AMEA Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq institutda elmi mühazirələr təşkil olunur. D.Tağıyev bugünkü iclasda Rusiyanın Tomsk Dövlət Universitetinin Katalitik tədqiqatlar laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, kimya elmləri doktoru Eldar Dəhnəvinin oksigen tərkibli birləşmələrin alınmasının texnologiyası ilə bağlı məruzəsinin dinləniləcəyini bildirib.
Sonra kimya elmləri doktoru Eldar Dəhnəvi “Bəzi oksigen tərkibli birləşmələrin alınması texnologiyasının aktual məsələləri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi bir sıra sənaye əhəmiyyətli kimyəvi birləşmələrin alınması proseslərinin sənayedə tətbiqinin reallaşdırılması, xüsusilə propilendən propilen oksidinin, etilenqlikoldan qlioksanın, fenoldan tsikloheksanonun alınmasının texnoloji proseslərinin pilot qurğularda həyata keçirilməsi üçün onların kinetikasının dərindən öyrənilməsi və riyazi modelləşdirilməsi sahəsində aparılan araşdırmalar barədə məlumat verdi.
Daha sonra akademik Dilqəm Tağıyev bu ilin noyabr ayında institutun 80 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək konfrans haqqında məlumat verib. Bildirib ki, konfrans çərçivəsində “Akademik Murtuza Nağıyev qiraətləri"nin də təşkili, həmçinin gənc tədqiqatçılar üçün “Akademik Mürtuza Nağıyev adına mükafat” müsabiqəsinin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

ANAS Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry held the enlarged meeting of the Scientific Council on June 2.
Opened the event, Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences, director of the institute, Academician Dilgam Taghiyev informed the attendants on issues on the agenda. He said that, scientific lectures are conducted at the Institute in accordance with the decree of the Presidium of ANAS.
D.Tagiyev informed that, at today's meeting the will be delivered the report of the leading researcher of Laboratory of Catalytic Research of Tomsk State University, Russia, Doctor of chemical sciences Eldar Dehnevi.
Then, Doctor of Chemistry Eldar Dehnevi submitted his report on "Topical issues of technology for some oxygenated compounds." The speaker informed on the researches conducted in the field of deep studying of kinetics and mathematical modeling for realization of application of some chemical compounds of industrial value, in particular realization in pilot installations of technological processes of receiving propylene of oxide of propylene, a glioksan from ethylene glycol, cyclohexane from phenol.
There was a broad exchange of views on the report, were responded questions.
Then, Academician Dilgam Tagiyev informed about the conference, which is organized on the occasion of the 80th anniversary of the Institute on this November.
It was noted that, the conference will be organized "Reading by Academician Murtuza Naghiyev" and carrying out of competition for young researchers "Prize after Academician Murtuza Naghiyev."