Tomsk Dövlət Universitetinin əməkdaşı Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda elmi məruzə ilə çıxış edib
İyunun 2-də AMEA Kataliz və Qeyri-Üzvi Kimya İnstitutunda Elmi Şuranın növbəti genişləndirilmiş iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev açaraq gündəlikdəki məsələləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq institutda elmi mühazirələr təşkil olunur. D.Tağıyev bugünkü iclasda Rusiyanın Tomsk Dövlət Universitetinin Katalitik tədqiqatlar laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, kimya elmləri doktoru Eldar Dəhnəvinin oksigen tərkibli birləşmələrin alınmasının texnologiyası ilə bağlı məruzəsinin dinləniləcəyini bildirib.
Sonra kimya elmləri doktoru Eldar Dəhnəvi “Bəzi oksigen tərkibli birləşmələrin alınması texnologiyasının aktual məsələləri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzəçi bir sıra sənaye əhəmiyyətli kimyəvi birləşmələrin alınması proseslərinin sənayedə tətbiqinin reallaşdırılması, xüsusilə propilendən propilen oksidinin, etilenqlikoldan qlioksanın, fenoldan tsikloheksanonun alınmasının texnoloji proseslərinin pilot qurğularda həyata keçirilməsi üçün onların kinetikasının dərindən öyrənilməsi və riyazi modelləşdirilməsi sahəsində aparılan araşdırmalar barədə məlumat verdi.
Daha sonra akademik Dilqəm Tağıyev bu ilin noyabr ayında institutun 80 illik yubileyi münasibətilə keçiriləcək konfrans haqqında məlumat verib. Bildirib ki, konfrans çərçivəsində “Akademik Murtuza Nağıyev qiraətləri"nin də təşkili, həmçinin gənc tədqiqatçılar üçün “Akademik Mürtuza Nağıyev adına mükafat” müsabiqəsinin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

2 июня в Институте катализа и неорганической химии НАНА состоялось очередное расширенное заседание Ученого совета.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик-секретарь Отделения химических наук, директор института, академик Дильгам Тагиев довел до сведения присутствующих вопросы, стоящие на повестке дня. Сказал, что в соответствии с распоряжением Президиума НАНА в институте проводятся научные лекции. Д.Тагиев сообщил, что на сегодняшнем заседании будет заслушан связанный с технологией получения кислородсодержащих соединений доклад ведущего научного сотрудника Лаборатории каталитических исследований Томского государственного университета России, доктора химических наук Эльдара Дехневи.
Затем доктор химических наук Эльдар Дехневи представил свой доклад «Актуальные вопросы технологии получения некоторых кислородсодержащих соединений». Докладчик проинформировал об исследованиях, проводимых в области реализации применения некоторых химических соединений промышленного значения в промышленности, в частности реализации в пилотных установках технологических процессов получения пропилена оксида из пропилена, глиоксана из этиленгликоля, циклогексанола из фенола.
Затем академик Дильгам Тагиев проинформировал о конференции, которая организуется по случаю 80-летнего юбилея института в ноябре этого года. Было отмечено, что в рамках конференции планируется организация «Чтений академика Муртузы Нагиева», а также проведение конкурса для молодых исследователей «Премия имени академика Муртузы Нагиева».