Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib
İyunun 10-da AMEA-nın Əsas binasında birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan “Birinci Türkoloji Qurultayın görünən və görünməyən tərəfləri” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Bakıda keçirilmiş birinci Türkoloji Qurultayın tarixi əhəmiyyətindən və fəaliyyətindən danışıb.
Bildirilib ki, 1926-cı il fevralın 26-dan martın 6-dək Bakıda keçirilən bu qurultay türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayıb. Səkkiz gün davam edən, dövrünün möhtəşəm hadisələrindən olan birinci Türkoloji Qurultayda çox mühüm ortaq məsələlər müzakirə edilib. Türkdilli xalqlar arasında ilk dəfə ölkəmizdə keçirilən qurultayda Azərbaycan ilə yanaşı, Türkiyə, Macarıstan, Tatarıstan, Almaniya və digər ölkələrdən geniş tərkibdə nümayəndə heyəti iştirak edib, XX əsrdə türkologiyaya ən geniş baxış bu tədbirdə nümayiş olunub. Burada ədəbiyyat, tarix, folklor, etnoqrafiya və digər məsələlər geniş mənada türkoloji baxışın tərkib hissələri kimi təqdim olunub. Eyni zamanda, qurultayda türk xalqlarının inkişafında mühüm rol oynayan bir sıra qərarlar qəbul edilib. Bunların içərisində latın əlifbasına keçidlə bağlı qərarı xüsusi qeyd etmək lazımdır. Birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının mədəni inteqrasiyasında, milli mənəvi birliyinin formalaşmasında çox böyük əhəmiyyətə malik olan tarixi hadisədir.
Akademik İ.Həbibbəyli birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Prezident İlham Əliyevin 2016-cı il 18 fevral tarixli Sərəncamını yüksək dəyərləndirib. Bildirilib ki, bu il Bakıda türk xalqlarının, o cümlədən Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayan birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunacaq və bununla əlaqədar AMEA-da bir sıra tədbirlər keçirilir.
Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar Kazımoğlu bildirib ki, birinci Türkoloji Qurultay XX yüzillikdə türk xalqlarının mədəni həyatında baş vermiş ən əlamətdar hadisələrdən biri sayılır. Vasili Bartold, Fuad Köprülüzadə, Əli bəy Hüseynzadə, Gyula Mesaroş, Nikolay Poppe, Nikolay Aşmarin, Sergey Oldenburq, Sergey Malov, Aleksandr Miller, Teodor Menzel, Aleksandr Samoylovıç, Aqafangel Krımski və başqa onlarla dünya şöhrətli alim, maarifçi və mədəniyyət xadiminin iştirakı tədbirin möhtəşəmliyindən və nüfuzundan xəbər verir.
Qeyd edilib ki, birinci Türkoloji Qurultay türk xalqlarının mədəni-mənəvi birliyinin nəzəri-elmi bünövrəsinin yaradılmasında və Azərbaycanın türk dünyasının elm-mədəniyyət mərkəzi kimi qəbul olunmasında mühüm rol oynayib, orada qaldırılan problemlərin türk xalqlarının sonrakı mədəni həyatına böyük təsiri olub.
Tədbirdə “Birinci Türkoloji Qurultayın bəzi aspektləri”, “Birinci Türkoloji Qurultayın iştirakçısı Cəfər Cabbarlı”, “Birinci Türkoloji Qurultayda folklor məsələləri”, “Birinci Türkoloji Qurultayda azsaylı xalqların əlifba və termin problemləri”, “Birinci Türkoloji Qurultayın altaylı iştirakçısı Nikolay Katanov və Sibir Türk Respublikası problemi” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

Scientific session devoted to the 90th anniversary of 1st Turkology Congress
On June 10, main building of ANAS hosted a scientific session devoted to the “Visible and invisible sides of the 1st Turkology Congress”.
Vice-President Academician Isa Habibbeyli spoke about historical importance of the 1st Turkology Congress, which was held in Baku.
It was noted that, congress, running from February 26 until March 6 in Baku, has played an exceptional role in the cultural life of Turkic peoples including Azerbaijan. Lasting for 8 days and being one of the magnificent events of era, this congress discussed common vital issues. The congress, which was held in our country for the first time among Turkic-speaking peoples, was attended by an extended delegation from Turkey, Hungary, Tatarstan, Germany and other countries including Azerbaijan. Here, literature, history, folklore, ethnography and other issues were featured as a consistent parts of Turkological view. Meanwhile, several decisions, having an important role in development of Turkic peoples, were made at the congress. 1st Turkology Congress is of great historical event in terms of cultural integration of Turkic peoples, and formation of national moral unity.
Academician I. Habibbeyli highly appreciated President Ilham Aliyev’s Order on celebrating 90th jubilee of the 1st Turkology Congress dated February 18, 2016 and stated that, 90th jubilee of the Congress will be celebrated at the state level and several measures are taken in this respect.
Director of Institute of Folklore, corresponding member of ANAS Mukhtar Kazimoglu noted that, the 1st Turkology Congress of the Turkic peoples of the XX century is considered one of the most significant events that took place in the cultural life.
Attenders to the event such renowned scientist, educator and cultural leader as Vasily Bartold, Fuad Kopruluzadeh, Ali bey Huseynzadeh, Gula Mesaros, Nikolai Poppe, Nicholas Ashmarin, Sergei Oldenburg, Sergey Malov, Alexander Miller, Theodore Menzel, Alexander Samoylovıc, Aqafangel Krımski evidences grandeur and the authority.
It was noted that, 1st Turkology Congress has played a vital role in formation of theoretic-scientific basis of cultural-moral unity of the Turkic peoples and in adoption Azerbaijan as a center of science-culture of the Turkic World, including the issues arising there have affected further cultural life of the Turkic peoples.
At the event were listened lectures on following topics: "Some aspects of the Turkological Congress", "A participant of the 1st Turkological Congress – Jafar Jabbarli", "Folklore issues at the 1st Turkological Congress”, "Alphabet and term problems of minorities at the 1st Turkological Congress”, "A participant from Altay Nikolai Katanov at the 1st Turkological Congress and problem of Turkish Republic of Siberia” etc.