Azərbaycan nağıllarının macar dilində üçcildliyi nəşr edilib
Macar-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Svetlana Abdullayeva Budapeştdə Azərbaycan nağıllarının macar dilində üçcildliyini nəşr etdirib. Yaxın zamanlarda AMEA Folklor İnstitutu Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə birgə üçcildliyin təqdimat mərasimini keçirəcək.
Bu barədə Folklor İnstitutunda S.Abdullayeva ilə görüşdə bildirilib.
Görüşdə bu elm müəssisəsinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov S.Abdullayevanın xaricdə Azərbaycanın, onun mədəniyyətinin və folklorunun təbliği sahəsində gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, əlli ilə yaxındır Macarıstanda yaşayan S.Abdullayeva 101 Azərbaycan nağılını macar dilinə tərcümə edərək 2013-2014-cü illərdə Budapeştdə nəşr etdirib.
Görüşdə mütəxəssislərin marağına səbəb olan bu üçcildliyin nəşri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərcüməçi və naşir S.Abdullayeva kitablara salınmış nağılların seçilməsi prinsipləri, tərcümə zamanı qarşılaşdığı çətinliklər və s. barədə ətraflı məlumat verib.
Görüş iştirakçıları bu nəşrin böyük əhəmiyyətini qeyd edib, üçcildliyin Azərbaycan nağıllarının bu həcmdə qeyri-dillərə tərcüməsi sahəsində ilk təcrübə olduğunu vurğulayıblar.

With the assistance of the Chairman of the Society of Azerbaijan-Hungary Friendship in Budapest Svetlana Abdullayeva published three - volume Azerbaijani tales in the Hungarian.
In the nearest future ANAS Institute of Folklore together with Institute of Literature named after Nizami will hosted a presentation of the three-volume edition.
About it was reported at the last meeting with S.Abdullayeva which was held at the Institute of Folklore.
At the meeting, director of the scientific institute, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov spoke about the done work abroad by S.Abdullayeva in the field of promotion of Azerbaijan, its culture and folklore.
It was noted that, about fifty years living in Hungary, S.Abdullayeva has translated into Hungarian 101 Azerbaijani tales and in 2013-2014 published in Budapest.
The sides exchanged views on the three-volume edition, which aroused great interest among specialists.
Publisher and translator S.Abdullayeva briefed about the election principles of stories included in the book, as well as the difficulties encountered during the transfer, and others.
The meeting participants emphasized the importance of this publication, noted that, this three-volume edition is the first experience in area of the translation of the Azerbaijani fairy tales on other languages.