Azərbaycan nağıllarının macar dilində üçcildliyi nəşr edilib
Macar-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Svetlana Abdullayeva Budapeştdə Azərbaycan nağıllarının macar dilində üçcildliyini nəşr etdirib. Yaxın zamanlarda AMEA Folklor İnstitutu Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu ilə birgə üçcildliyin təqdimat mərasimini keçirəcək.
Bu barədə Folklor İnstitutunda S.Abdullayeva ilə görüşdə bildirilib.
Görüşdə bu elm müəssisəsinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov S.Abdullayevanın xaricdə Azərbaycanın, onun mədəniyyətinin və folklorunun təbliği sahəsində gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, əlli ilə yaxındır Macarıstanda yaşayan S.Abdullayeva 101 Azərbaycan nağılını macar dilinə tərcümə edərək 2013-2014-cü illərdə Budapeştdə nəşr etdirib.
Görüşdə mütəxəssislərin marağına səbəb olan bu üçcildliyin nəşri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərcüməçi və naşir S.Abdullayeva kitablara salınmış nağılların seçilməsi prinsipləri, tərcümə zamanı qarşılaşdığı çətinliklər və s. barədə ətraflı məlumat verib.
Görüş iştirakçıları bu nəşrin böyük əhəmiyyətini qeyd edib, üçcildliyin Azərbaycan nağıllarının bu həcmdə qeyri-dillərə tərcüməsi sahəsində ilk təcrübə olduğunu vurğulayıblar.

При содействии председателя Общества дружбы Венгрия-Азербайджан Светланы Абдуллаевой в Будапеште на венгерском языке издан трехтомник азербайджанских сказок. В ближайшее время Институт фольклора НАНА совместно с Институтом литературы имени Низами проведет презентацию трехтомника.
Об этом сообщили на прошедшей в Институте фольклора встрече с С.Абдуллаевой.
На встрече директор этого научного учреждения, член-корреспондент НАНА Мухтар Иманов рассказал о работе, проделанной С.Абдуллаевой за рубежом в области пропаганды Азербайджана, его культуры и фольклора.
Было отмечено, что около пятидесяти лет проживающая в Венгрии С.Абдуллаева перевела на венгерский язык 101 азербайджанскую сказку и в 2013-2014 годах издала в Будапеште.
На встрече состоялся обмен мнениями вокруг издания трехтомника, который вызвал большой интерес у специалистов.
Издатель и переводчик С.Абдуллаева подробно проинформировала о принципах избрания сказок, включенных в книгу, а также трудностях, с которыми сталкивалась во время перевода и др.
Участники встречи подчеркнули большое значение этого издания, отметили, что данный трехтомник является первым опытом в области перевода азербайджанских сказок на другие языки.