"İnsan hüquqlarının müdafiəsi Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda tədbir keçirilib
İyunun 17-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun və Konstitusiya Məhkəməsinin birgə təşkilatçılığı ilə “İnsan hüquqlarının müdafiəsi Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
18 İyun – İnsan Hüquqları Gününə həsr olunan tədbirdə Konstitusiya Məhkəməsinin, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil Aparatının, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Vergilər Nazirliyinin və digər dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmin olunması sahəsində dönüşün ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışından sonra yarandığını söyləyib. O, ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi və qorunması istiqamətində atılan addımlardan, ümummilli lider Heydər Əliyevin xidmətlərindən söz açıb, bu siyasətin hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini söyləyib. Bildirilib ki, dövlətimizin başçısının müvafiq Sərəncamı ilə iyunun 18-i Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd edilir. Ölkəmizdə insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mühüm addımlar atılıb.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, müstəqil Azərbaycanın 1995-ci il noyabrın 12-də qəbul edilmiş Konstitusiyası ölkənin gələcək inkişaf prioritetlərini müəyyənləşdirməklə yanaşı, insan hüquq və azadlıqlarının təminatını dövlətin ali məqsədi kimi ön plana çıxarıb. Konstitusiyada əksini tapmış bu strateji məqsəd ilk növbədə hüquq islahatları və insan hüquqlarının qorunması prinsipinin real həyatda tətbiqini zəruri edib.
Konstitusiya Məhkəməsi sədrinin müavini Sona Salmanova bildirib ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə cəmiyyət və dövlət həyatında demokratik dəyişikliklər üçün geniş yol açılıb, insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının təminatına, onların müdafiə mexanizmlərinə xüsusi yer verilib. Prezident İlham Əliyevin həyata keçirtdiyi siyasi-sosial kursun prioritet istiqamətinin məhz insan hüquqlarının müdafiəsi olduğunu deyən S.Salmanova diqqətə çatdırıb ki, dünyada müşahidə edilən inteqrasiya prosesləri fonunda demokratik inkişaf yolu tutmuş hər bir dövlət qarşısında insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, onların tam həcmdə həyata keçirilməsi vəzifəsi durur.
Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti barədə məlumat verib. Bildirilib ki, yarandığı gündən Bilik Fondu bir sıra sahələr üzrə, eyni zamanda əhalinin hüquqi maarifləndirməsi ilə bağlı bir sıra işlər görüb. 2016-cı ildə Bilik Fondu tərəfindən 16 yerli, regional, beynəlxalq konfrans keçirilib və onlardan dördü hüquq məsələlərinə həsr olunub. Qurum tərəfindən ölkənin müxtəlif rayonlarda yaradılan Bilik evlərində təşkil edilən mühazirələrin əksəriyyəti hüquqi məsələlərə həsr olunub.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Sədaqət Qəhrəmanova vurğulayıb ki, ailə, qadın və uşaq mövzusu, onların hüquqlarının müdafiəsi bu gün cəmiyyətimizin ən aktual məsələlərindəndir. Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra insan haqlarının müdafiəsi dövlət siyasətinin ən vacib elementlərindən birinə çevrilib. Ulu öndər Heydər Əliyevin 1998-ci il Fərmanı ilə Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılması, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2006-cı ildə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təsis edilməsi müzakirə etdiyimiz mövzunun ölkəmizdə hər zaman diqqət mərkəzində olmasından xəbər verir. Azərbaycanda həyata keçirilən ailə institutu siyasəti bir çox digər dövlətlərə nümunədir. Beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdə müvafiq istiqamətdə mövcud təcrübəni araşdırması artıq ailə anlayışına Azərbaycanda nə dərəcədə önəm verilməsindən xəbər verir.
Konfransda “Azərbaycanda insan hüquqlarının təminatı hüququ müstəvidə”, “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında insan hüquqlarının müdafiəsi məsələsi və beynəlxalq standartlar”, “Konstitusiya nəzarəti insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi mexanizmlərindən biri kimi”, “Milli qanunvericilik sistemində uşaq və qadın hüquqlarının müdafiəsinin inkişafı: nailiyyətlər və qarşıda duran vəzifələr” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Event on “Protection of human rights as one of the main directions of state policy of Azerbaijan” held
ANAS Central Scientific Library hosted a conference on “Protection of human rights as one of the main directions of state policy of Azerbaijan” co-organized by Knowledge Foundation under President of the Republic of Azerbaijan and Constitutional Court, June 17.
An event dedicated to the 18 June – Day of Human Rights brought together representatives of the Constitutional Court, Commissioner Administration for Human Rights, State Committee on Family, Women and Children Affairs, and Ministry of Taxes.
Vice-President of ANAS Academician Isa Habibbeyli noted that, turnover in ensuring of human rights and freedom in Azerbaijan was launched after returning Heydar Aliyev to the power in 1993. He made speech on President Ilham Aliyev’s merits in protection of human rights in the country. By the Order of President 18 June is marked Day of Human Rights in our country.
Besides, defining future development vistas of the country, the Constitution, adopted on November 12, 1995 put to the fore providing human rights and freedom as the highest target of the country, stated Academician Isa Habibbeyli.
Deputy Chairman of Constitutional Court Sona Salmanova said that, adoption of the first Constitution of the Republic of Azerbaijan at the initiative of national leader Heydar Aliyev, paved the way for democratic changes in life of society and state, providing human rights and freedom, their protection mechanisms was mainstreamed.
CEO of Knowledge Foundation Ogtay Samadov informed about the organization led by him and stated that, since establishment the foundation has done several works in a number of spheres, as well as in legal enlightenment of population. In 2016, Knowledge Foundation carried out 16 local, regional and international conferences while four of which are dedicated to human rights issues. Majority of the lectures delivered at the Knowledge Houses, building by the organization in different regions of the country, are devoted to legal issues.
Deputy Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Sadagat Gahramanova stressed that the theme of the family, women and children, as well as protection of their rights is now one of the most pressing issues of our society. After the restoration of independence of Azerbaijan the protection of human rights has become an important element of state policy.
Creation of the State Committee on Women in 1998 by the Decree great leader Heydar Aliyev, the establishment of the State Committee on problems of Family, Women and Children on the initiative of President Ilham Aliyev in 2006, to suggest that the imposition on the discussion topic is always the center of attention in our country. In Azerbaijan, the institution of family policy is a model for many other states. Research by international organizations the experience in this field in our country reports the importance attached to the concept of family in Azerbaijan.
At the conference were listened following lectures: "Ensuring human rights in the legal context in Azerbaijan", "The issue of human rights protection in the Constitution of Azerbaijan Republic and international standards", "Constitutional Review as one of the mechanisms for protecting the rights and freedoms of man and citizen", "Development protection of the rights of women and children in the system of the national legislation: successes and challenges ahead” etc.