İyunun 20-də Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunda (BAMF) Nobel Sülh Mükafatı Laureatı professor Məhəmməd Yunusun “Kasıbların bankiri” (The banker of the poor) kitabının Azərbaycan dilinə tərcüməsinin təqdimat mərasimi keçirilib.
Xatırladaq ki, Nobel Sülh Mükafatı Laureatının Azərbaycana səfəri Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun təşəbbüsü, ADA və İqtisad universitetlərinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə BAMF-ın sədri Umud Mirzəyev 2006-cı ildə Məhəmməd Yunus və onun rəhbərlik etdiyi Qramen Bankının Nobel Sülh Mükafatına layiq görüldüyünü xatırladıb. Bildirilib ki, məşhur alim “Wharton” Biznes Məktəbinin “Son 25 ilin ən nüfuzlu biznes adamları” siyahısında 25-ci yerdədir. Daim yenilik axtardığına və səmərəli sahibkarlıq fəaliyyətinə görə “Fortune” jurnalı Məhəmməd Yunusu 2012-ci ilin mart ayında “Dövrümüzün 12 dahi sahibkarları” siyahısında 12-ci yerə layiq görüb. “AsiaWeek” (Honk Konq) təşkilatı isə onu iyirmi dahi asiyalıdan biri kimi seçib. Professor Məhəmməd Yunus 20 ölkədən olan universitetdə 55 fəxri dərəcəyə, həmçinin 26 ölkənin 112 mükafatı, o cümlədən 10 ölkənin dövlət mükafatına layiq görülüb. O, ABŞ Prezidentinin Azadlıq medalını və ABŞ Konqresinin qızıl medalını almış yeddi şəxsdən biridir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qramen Bankının və dünyanın 41 ölkəsində fəaliyyət göstərən 50-dən çox iqtisadi qurumun təsisçisi Məhəmməd Yunusun müəllifi olduğu “Kasıbların bankiri” kitabının Azərbaycan dilinə tərcümə edilməsi vacib hadisədir. Əsər insana verilən yüksək dəyər, onun uğrunda aparılan mübarizə toplusudur. Kitabda uğura yalnız gərgin əmək, zəhmətsevərlik, yüksək bilik və təcrübə ilə nail olmağın mümkünlüyü qeyd olunur.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli artıq bir neçə ildir Azərbaycanda Nobel mükafatçıları ilə görüşün ənənə halını aldığını söyləyib. Bildirib ki, Məhəmməd Yunus ilə görüş və onun kitabının təqdimatı bu ənənənin davamıdır.
Akademik İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, Nobel mükafatçıları ilə görüşlər dünyanın ən mühüm nailiyyətlərinin Azərbaycana gətirilməsi və ölkəmizin beynəlxalq aləmdə tanıdılması kimi ali məqsədə xidmət edir.
Bildirilib ki, “Kasıbların bankiri” kitabı yoxsulluqdan xilas olmaqda, cəmiyyətin çətinlikdən xoşbəxt gələcəyə doğru inkişafında insan amilinin maliyyə amilindən üstün olması fikrini formalaşdırır. Bu kitab insan iradəsinin manifestidir. Dərin insanlıq sevgisi, özünəinam, maarifçilik, böyük ümidlər “Kasıbların bankiri” kitabından çıxarılan əsas nəticələrdir.
Kitabının Azərbaycan dilinə tərcüməsindən məmnunluğunu bildirən Məhəmməd Yunus Azərbaycanda yoxsulluğun səviyyəsinin azaldılması istiqamətində atılan addımları yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, Azərbaycanda sosial-iqtisadi inkişaf proseslərində sosial amilin daim diqqətdə saxlanılması, biznes mühitində sosial məsuliyyətin güclənməsi yönündə müsbət meyillər təqdirəlayiqdir.
Sonda Məhəmməd Yunusa BAMF-ın ali mükafatı təqdim edilib. Bildirilib ki, bu ali mükafat indiyədək Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə və Udmurtiya Respublikasının rəhbəri Aleksandr Salavyova təqdim olunub. Həmin mükafat dünya miqyasında vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına töhfə verən, beynəlxalq səviyyədə sosial və iqtisadi sahələrdə nailiyyətlər əldə edən, dünya elminin inkişafında əvəzsiz rol oynayan və münaqişələrin həllində sülhü təbliğ edən ictimai xadimlərə təqdim olunur.

20 июня в Международном Евразийском фонде печати (МЕФП) состоялась презентация переведенной на азербайджанский язык книги «Банкир бедняков» (The banker of the poor) лауреата Нобелевской премии мира, профессора Мухаммеда Юнуса.
Напомним, что визит лауреата Нобелевской премии мира в Азербайджан состоялся по инициативе Международного Евразийского фонда печати и при совместной организационной поддержке АДА и Экономического университетов.
На мероприятии, председатель МЕФП Умуд Мирзоев напомнил о присвоении Мухаммеду Юнусу и руководимому им Банку Грамен Нобелевской премии мира в 2006 году. Было отмечено, что известный ученый занимает 25 место в списке «Самых влиятельных бизнесменов последних 25 лет» Школы бизнеса “Wharton”. В марте 2012 года Мухаммед Юнус был удостоен 12 места в списке «12 гениальных предпринимателей нашей эпохи» журнала “Fortune” за постоянный поиск новизны и эффективную предпринимательскую деятельность. Организацией "AsiaWeek" (Гонконг) он был избран одним из 20 выдающихся азиатов. Профессор Мухаммед Юнус был также удостоен 55 почетных званий университетов 20 стран, 112 премий 26 стран, в том числе государственных премий 10 стран. Он является одним из семи личностей, получивших медаль Свободы Президента США и золотую медаль Конгресса США.
Было доведено до внимания, что перевод на азербайджанский язык книги «Банкир бедняков» основателя Банка Грамен и свыше 50 экономических структур, действующих в 41 странах мира - Мухаммеда Юнуса является важным событием. Произведение является сборником высокой оценки, придаваемой человеку, и борьбы за нее.
В книге отмечается возможность достижения успеха лишь посредством напряженного труда, трудолюбия, высокого опыта и знаний.
Выступивший затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что проводимые уже несколько лет в Азербайджане встречи с Нобелевскими лауреатами приняли традиционный характер. Сказал, что встреча с Мухаммедом Юнусом и презентация его книги является продолжением этой традиции.
Академик И.Габиббейли отметил, что встречи с Нобелевскими лауреатами служат такой высшей цели как информирование общественности Азербайджана о самых важных достижениях мира, а также популяризация нашей страны на международной арене.
Отмечалось, что книга «Банкир бедных» формирует мнение о том, что в избавлении от нищеты, в стремлении общества к счастливому будущему человеческий фактор выше финансового фактора. Эта книга является манифестом воли человека. Глубокая любовь к человечеству, самоуверенность, просветительство, большие надежды представляют собой основные результаты книги «Банкир бедных».
Выразив удовлетворение переводом произведения на азербайджанский язык, Мухаммед Юнус высоко оценил шаги, предпринятые в Азербайджане в направлении снижения уровня бедности. Сказал, что уделение особого внимания социальному фактору в процессах социально-экономического развития в Азербайджане, положительные тенденции в направлении усиления социальной ответственности в бизнес-среде заслуживают одобрения.
В заключение Мухаммеду Юнусу была вручена высшая награда МЕФП. Было отмечено, что на сегодняшний день эта высшая награда была вручена Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву и главе Республики Удмуртии Александру Соловьеву. Эта награда вручается общественным деятелям, внесшим вклад в развитие гражданского общества в мировом масштабе, достигшим успехов в социальной и экономической сферах на международном уровне, играющим незаменимую роль в развитии мировой науки, а также пропагандирующим мир в урегулировании конфликтов.