AMEA-nın Tarix İnstitutunda Tvinninq layihəsinin müşaviri Alessandro Bianki ilə görüş keçirildi
Məlum olduğu kimi, AR Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Avropa İttifaqı ilə birlikdə ölkəmizdə “Mədəniyyət sektorunun siyasəti və idarə olunması sisteminin modernləşdirilməsində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə dəstək” adlı yeni Tvinninq layihəsinə start verib. Layihə Avropa Komissiyası ilə razılaşdırılıb və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiqlənib. 2016-cı ilin fevralından start götürən layihə 2018-ci ilin fevralınadək davam edərək mədəniyyətin müxtəlif sahələrində idarəetmə sisteminin daha da təkmilləşdirilməsinə yönələcək.
İyunun 22-də AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda Tvinninq layihəsinin yerli müşaviri Alessandro Bianki ilə keçirilən görüş bu layihənin həyata keçirilməsi ilə bağlı məsələlərə həsr olunmuşdu.
Görüşdə İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova da iştirak edirdi.
Öncə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov qonağı salamlayaraq onu  rəhbərlik etdiyi qurumda görməkdən məmnun olduğunu ifadə etdi. Alim 80 illik tarixə malik olan institutda son zamanlar beynəlxalq əlaqələrin daha da genişləndiyini, bir sıra mühüm elmi araşdırmaların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Y.Mahmudov müəllifi olduğu “İrəvan xanlığı”, həmçinin “Azərbaycanın orta əsrlərdə Avropa ölkələri ilə əlaqələri” kitablarının Romada italyan dilində işıq üzü gördüyünü bildirdi. O, Cənubi Avropa, xüsusilə İtaliya ilə Azərbaycanın adət-ənənələrində oxşarlıqların olduğunu, iki ölkə arasında elm sahəsində də əməkdaşlığın inkişafının böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı.
“Azərbaycan ilk ibtidai insanların formalaşdığı, zəngin arxeoloji abidələrin olduğu məkanlardan biridir” -  deyə bildirən institut rəhbəri Qaraqoyunlu, Ağqoyunlu, Səfəvi, Qacarlar kimi imperiyaların tarixən Avropa ilə geniş əlaqələri olduğunu nəzərə çatdırdı.
Sonra A.Bianki çıxış edərək Azərbaycana Avropa İttifaqının layihəsinin təmsilçisi kimi ezam olunduğunu dedi. O, Avropa İttifaqına üzv olan ölkələrlə Azərbaycanın geniş əlaqələrindən söz açdı. Təmsil etdiyi təşkilatın İtaliyada mədəni irsin qorunmasına məsul dövlət qurumu olduğunu vurğulayan qonaq bu sahədə çoxillik təcrübəyə malik olduqlarını nəzərə çatdırdı. Bildirdi ki, hazırda Avropa İttifaqı ilə Azərbaycan hökümətinin iş birliyi qurmaqda əsas məqsədi Azərbaycanda mədəniyyət sahəsində idarəetmə sistemini təkmilləşdirməkdir.
Qərb ölkələrində mədəni irsin qorunmasının mühüm iqtisadi əhəmiyyətə malik olduğunu bildirən qonaq bu layihə çərçivəsində Azərbaycanın mədəniyyət sahəsindəki idarəetmə sistemində mövcud olan bir sıra elementlərin təkmilləşdirilməsinin, mədəniyyət sektorunun idarəedilməsinin nəzərdə tutulduğunu dilə gətirdi: “Əsas məqsədimiz bu kimi görüşlər təşkil edərək Azərbaycanın milli-mədəni irsinin qorunması istiqamətində AMEA-nın üzərinə düşən konkret vəzifələr barədə ətraflı məlumat almaqdır”.
Y.Mahmudov da öz növbəsində tarixi abidələrimizin qorunmasının gələcək nəsillər və ümumilikdə bəşəriyyət üçün son dərəcə vacib olduğunu dilə gətirdi. Alim 25 ildir ki, işğal olunan ərazilərimizdə sistemli şəkildə mədəniyyət abidələrimizin dağıdıldığını, tarixi məbədlərin məhv edildiyini və bu məsələ ilə bağlı Avropa İttifaqının Mədəniyyət Komissiyasına müraciət etmək niyyətində olduğunu vurğuladı.

Institute of History held a meeting with Twinning project Advisor Alessandro Bianchi
As is known, Ministry of Culture and Tourism of AR joint with the European Union has launched a new twinning project "Support to Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan in modernization of policy and management system of culture sector”. The project is coordinated by the European Commission and approved by the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic. The project, which started in February 2016 and run by February 2018 is going to focus on the further improvement of the management system in various fields of culture.
On June 22, ANAS Institute of History named after A.A.Bakikhanov held a meeting devoted to the issues on implementing ongoing project with local Twinning project Advisor Alessandro Bianchi.
Acting Academician-Secretary of the Department of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova was attending the meeting as well.
In advance, director of the institute corresponding member Yagub Mahmudov greeted the guest and expressed his satisfaction of seeing him at the institute led by. Scientist drew attention to the development of international ties in latest years at the institute of 80 years old, and implementation of several scientific studies.
Y.Mahmudov stated that, his books “Irevan khanate”, as well as “Relations of Azerbaijan with European countries in the medieval ages” have been published in Italian language in Rome. He stressed out the similarities in traditions of South Europe, especially Italy and Azerbaijan, also great essence of the collaboration of both countries in science.
"Azerbaijan is one of the territories where was evaluated first primitive people, and rich of archaeological monuments" – said director of the institute and brought to mind extensive ties of Garagoyunlu, Aggoyunlu, Safavid, Gajar empires via Europe historically.
Later, A.Bianchi noted that he is on mission to Azerbaijan as a representative of EU. Making speech on broad ties of Azerbaijan with member countries of European Union, the guest highlighted his organization responsible for protection of cultural heritage in Italy, possessing perennial experience. Currently, key goal in collaborating EU with Azerbaijan is improve management system in culture field of Azerbaijan. "The main purpose of such meetings is to obtain detailed information about specific tasks entrusted to Azerbaijani National Academy of Sciences for the protection of national and cultural heritage of Azerbaijan,” he added.
In his turn, Y. Mahmudov also notified the extreme importance of protecting historical monuments for further offspring and generally for humanity. Scientist spotlighted the destroying of historical temples and ruining of cultural monuments in a systematic way in the occupied territories over 25 years, including stated his willingness to appeal to the EU Culture Commission in this respect.
In closing, Y.Mahmudov donated the books about genocides, which was subjected Azerbaijan, to the guest.