Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) elmi seminar keçirilib.
Seminarda professor Adil Əliyevin “Cənubi Xəzərin palçıq vulkanizmi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzədə son 20 ildə aparılan elmi işlərin bəzi nəticələri şərh olunub. Qeyd olunub ki, palçıq vulkanlarının yeni morfogenetik təsnifatı verilib. Yeni qırılma strukturları və onların arasında yerləşən mikrobloklar aşkarlanıb. Palçıq vulkanlarının fəaliyyətinin aktivləşməsi və seysmiklik ilə genetik əlaqə aşkara çıxarılıb, (qazhidrogeokimyəvi göstəricilərə görə), palçıq vulkanı brekçiyasının fəsil minerallaşması və vulkan palçığının geokimyəvi xüsusiyyətləri öyrənilib.
Sonra məruzə ətrafında suallar cavablandırılıb.
RSXM-in baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli bildirib ki, professor Adil Əliyev 50 ildən artıqdır ki, palçıq vulkanlarının öyrənilməsi ilə məşğul olur. O, gənc mütəxəssislərin bu sahəyə diqqət yetirməsinin vacibliyini vurğulayıb.

Professor Adil Aliyev made a lecture on “Mud volcanism of the Southern Caspian” at the workshop.
Lecture conducted some results of the scientific studies carried out in latest 20 years. It was noted that, a new morphogenetic classification of mud volcanoes was given. The new breaking structures and microblocks among them have been found. Activizing of mud volcanoes and a genetic link via seismic activity was discovered, (according to the gashydrochemical indicators), a seasonal mineralization of the breccias of mud volcanos and their geochemical characteristics have been studied.
Then questions to the lecture were responded.
General Director of RSSC corresponding member of ANAS stated that, Professor Adil Aliyev is being engaged in study of mud volcanoes over 50 years. He highlighted the necessity of young scientists to focus on this field.