Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzində (RSXM) elmi seminar keçirilib.
Seminarda professor Adil Əliyevin “Cənubi Xəzərin palçıq vulkanizmi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Məruzədə son 20 ildə aparılan elmi işlərin bəzi nəticələri şərh olunub. Qeyd olunub ki, palçıq vulkanlarının yeni morfogenetik təsnifatı verilib. Yeni qırılma strukturları və onların arasında yerləşən mikrobloklar aşkarlanıb. Palçıq vulkanlarının fəaliyyətinin aktivləşməsi və seysmiklik ilə genetik əlaqə aşkara çıxarılıb, (qazhidrogeokimyəvi göstəricilərə görə), palçıq vulkanı brekçiyasının fəsil minerallaşması və vulkan palçığının geokimyəvi xüsusiyyətləri öyrənilib.
Sonra məruzə ətrafında suallar cavablandırılıb.
RSXM-in baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli bildirib ki, professor Adil Əliyev 50 ildən artıqdır ki, palçıq vulkanlarının öyrənilməsi ilə məşğul olur. O, gənc mütəxəssislərin bu sahəyə diqqət yetirməsinin vacibliyini vurğulayıb.

В Республиканском центре сейсмологической службы (РЦСС) при Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялся научный семинар.
На семинаре был заслушан доклад профессора Адиля Алиева «Грязевой вулканизм Южного Каспия».
В докладе были изложены некоторые результаты научных работ за последние 20 лет. Было отмечено, что дана новая морфогенетическая классификация грязевых вулканов. Обнаружены новые разрывные структуры и расположенные между ними микроблоки. Выявлены активизация деятельности грязевых вулканов и их генетическая связь с сейсмичностью (по газогидрогеохимическим показателям), изучены сезонная минерализация брекчии грязевых вулканов и геохимические особенности грязевых вулканов.
Далее были даны ответы на вопросы по докладу.
Генеральный директор РЦСС, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли отметил, что профессор Адиль Алиев свыше 50 лет занимается изучением грязевых вулканов. Он подчеркнул важность уделения молодыми специалистами внимания данной сфере.