“Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
İyulun 9-da Naxçıvan Muxtar Respublikası (NMR) Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun Tədbirlər Planına uyğun olaraq “Naxçıvan” Universitetində “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Öncə tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin mərkəzi meydanında olan abidəsini və Heydər Əliyev Muzeyini ziyarət ediblər.
Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə NMR Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov açaraq qonaqları salamlayıb, tədbirin əhəmiyyətindən söz açıb. “Hər bir xalqın qədimliyi onun tarixində, tarix isə mənbələrdə və abidələrdə yaşayır” deyə bildirən V.Talıbov Naxçıvan torpağının Azərbaycan xalqının tarixini yaşadan abidələrlə zəngin olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, muxtar respublika ərazisində 1200-dən çox tarixi abidə mövcuddur ki, onların da yarıdan çoxu dünya və ölkə üçün əhəmiyyətli abidələrdir. 1996-cı ildə keçirilən “Uluslararası qaynaqlarda Naxçıvan” simpoziumu Naxçıvan abidələrinin elmi və real mənbələr əsasında öyrənilməsinin əsasını qoymuş, bu sahədə yeni istiqamətlər və vəzifələr müəyyənləşdirmişdir. Hələ o vaxt qarşıya qoyulan vəzifələrdən biri də qəhrəmanlıq və mədəniyyət tariximizi özündə yaşadan qalaların öyrənilməsi idi.
Ali Məclisin Sədri qalalar barədə tədqiqatların aparılmasının tariximizin öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb: “Qalalar təkcə sığınacaq yeri, mühafizə və ya müdafiə tikilisi deyil. Qalalar – bu ərazidə yaşayan əcdadlarımızın həyat tərzini, dini inanclarını, dövlətçilik ənənələrini, mədəniyyətini və memarlıq sənətini özündə yaşadan mədəniyyət nümunələridir.” V.Talıbov ümummilli lideri Heydər Əliyevin Naxçıvan qalalarının əhəmiyyətini önə çəkən sözlərini də konfrans iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb: “Əlincəqala və bir çox belə abidələr Naxçıvanın qədim Azərbaycan torpağı olduğunu, azərbaycanlıların burada əsrlərlə, min illərlə yaşayıb yaratdığını göstərir”.
Ali Məclisin Sədrinin sözlərinə görə, son tədqiqatların nəticəsi olaraq Naxçıvan ərazisində 80-ə yaxın qala müəyyənləşdirilib. Naxçıvan qalaları ilkin yaşayış yerləri, mədəniyyət və sənətkarlıq mərkəzləri kimi də diqqəti cəlb edir. Onlar şəhərsalma mədəniyyətinin mühüm elementi kimi  böyük dəyərə malikdir.
Naxçıvan qalalarının memarlıq quruluşuna görə də seçildiyini vurğulayan məruzəçi istər inşaat texnikasının yüksək səviyyəsinə, istərsə də planlaşma-məkan quruluşuna görə Naxçıvan memarlıq məktəbinin izlərini özündə əks etdirən qalalarımızın bu gün həm də müasir memarlıq sənətinin inkişafı baxımından öyrənilməsinin zəruriliyini önə çəkib: “Bütün bunlar “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın böyük elmi, mədəni və tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu göstərir. Naxçıvan qalalarının öyrənilməsi Naxçıvan tarixinin və bununla yanaşı Azərbaycan tarixinin də öyrənilməsinə mühüm töhfədir”.
Ali Məclisin Sədri çıxışının sonunda beynəlxalq konfransda əldə olunan nəticələrin elmimiz üçün faydalı olacağına inamını ifadə edərək, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edib. Alim Naxçıvanın qədim tarixi və müasir sosial-iqtisadi inkişafı alim və tədqiqatçıların qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu, yeni mövzuların müəyyənləşdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, son illərdə AMEA-nın institutlarının, xüsusən Naxçıvan Bölməsinin alimlərinin apardıqları ardıcıl elmi axtarışlar Naxçıvanın tarixinin ən dərin qatlarının açılmasına zəmin yaradıb, dəyərli elmi ədəbiyyatlar hazırlanıb. Üçcildlik “Naxçıvan tarixi” kitabı da azərbaycanşünaslığa dəyərli töhfə olmaqla yanaşı, Naxçıvan tarixinin öyrənilməsinə xidmət edən ensiklopedik nəşrdir.
Akademik qədim Azərbaycan torpağı olan Naxçıvanda tarixən güclü dövlətlər mövcud olduğunu, xalqımızın qədim dövlətçilik və mübarizlik rəmzinə çevrilən abidələrin, qala-şəhərlərin yarandığını deyib: “Bu mənada “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi Azərbaycanda ictimai və humanitar elmlərin inkişafı baxımından faydalı olmaqla yanaşı, həm də xalqımızın vətənpərvərlik ənənələrinin və qəhrəmanlıq tarixinin təbliği baxımından mühüm addımdır”.
Alimin sözlərinə görə, bugünkü konfrans öz ideyası etibarilə tarix və müasirliyin vəhdətinə əsaslanır. Naxçıvan müasir Azərbaycanın sosial-siyasi və elmi-mədəni həyatında yerinə yetirdiyi şərəfli missiya baxımından müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin əsas mərkəzlərindən biridir.
AMEA prezidenti NMR Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun muxtar respublikanı bütün istiqamətlər üzrə və yüksək səviyyədə inkişaf etdirmək məqsədinə xidmət edən sistemində elm və təhsilin xüsusi yeri olduğunu qeyd edib.
Sonda akademik A.Əlizadə AMEA-nın elmi-tədqiqat institutları ilə NMR-nın elm və ali təhsil qurumları arasında sıx elmi əməkdaşlığın bundan sonra da yeni-yeni nailiyyətlərin, elmi uğurların əldə edilməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Konfransda Türkiyənin İstanbul Universitetinin müəllimi, tarix üzrə elmlər doktoru Oktay Belli “Tunc və Erkən Dəmir dövründə Şərqi Anadolu və Naxçıvan qalaları arasında oxşarlıq” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Naxçıvanın dünya əhəmiyyətli abidlərlə zəngin bir diyar olduğunu, son illər muxtar respublikada qədim tarixi abidələrin, xüsusilə qalaların bərpa olunmasının bu ərazidəki zəngin mədəni irsi qorumaqla yanaşı, həm də bəşəriyyət tarixinin öyrənilməsinə xidmət etdiyini qeyd edib. “Keçmişlə gələcək arasında körpü yaradan Naxçıvan qalaları türklərin mübarizlik və qəhrəmanlıq tarixindən soraq verir” deyə bildirən məruzəçi qeyd edib ki, Şərqi Anadoluda və Naxçıvanda aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar olunan qalalar, tapılan maddi-mədəniyyət nümunələri hər iki ərazidə mövcud olan qalaların eyni tikinti xüsusiyyətlərinə malik olduğunu bir daha təsdiq edir.
Sonra Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Emori Universitetinin professoru Hillari Qopnik “Şərur vadisinin Son Tunc dövrü qalaları” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, ABŞ-Azərbaycan layihəsi 2008-ci ildən etibarən Şərur vadisində həyata keçirilir. İlk dörd ildə işimiz üç əsas dövrün qalıqlarına rast gəldiyimiz Oğlanqala təpəsində aparılıb. 2013-cü ildən etibarən Qız qalası təpəsi yaxınlığında, Orta Tunc və Erkən Dəmir dövrünə aid yataqlarda qazıntı işləri aparırıq. Ərazidə Orta Tunc dövrünə aid kurqanlar, böyük ölçülü memarlıq abidələri və Son Tunc dövrünə aid qala aşkar edilib. Bu da Naxçıvandakı yüksək mədəniyyəti nümayiş etdirir. Məruzəçi qeyd olunan məsələlərin “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransı üçün faydalı olacağına inamını bildirib.
H.Qopnik çıxışının sonunda konfransın təşkilinə, eyni zamanda tarixə və arxeologiyaya göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Ali Məclisin Sədrinə təşəkkürünü ifadə edib.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev “Naxçıvan qalaları: dövrləri və xarakterləri” barədə çıxış edərək Naxçıvanın antik, orta əsrlər, yeni və müasir dövr maddi-mədəniyyət nümunələri və tarixi abidələrlə zəngin olduğunu deyib. Bu abidələrin içərisində qalaların özünəməxsus yeri olduğunu, Naxçıvan qalalarının başlıca olaraq müdafiə, sonralar dini, ticarət, sənətkarlıq məqsədilə istifadə edildiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, tarixin sonrakı dövrlərində də Naxçıvan qalaları ölkəmizin ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal rol oynayıb: “Bu gün NMR-nın tarix və mədəniyyət abidələri özlərinin ikinci həyatını yaşayır. Bu abidələr heç vaxt indiki qədər diqqət və qayğı ilə əhatə olunmayıb, xalqımıza tanıdılmayıb, təbliğ olunmayıb. Bütün bunlar Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tarixi-mədəni irsimizə göstərdiyi diqqət və qayğının ifadəsidir”.
Akademik İsmayıl Hacıyev sonda muxtar respublikanın ziyalıları və beynəlxalq konfransın iştirakçıları adından Ali Məclisin Sədrinə minnətdarlıq edib.
Sonra konfrans iştirakçıları Naxçıvan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “Naxçıvan qalaları” sənədli televiziya filmini izləyiblər.
Beynəlxalq konfransın plenar iclası “nakhchivan.az” internet saytında canlı yayımlanıb.
Tədbir iyulun 10-da AMEA Naxçıvan Bölməsində “Naxçıvan qalalarının tarixi”, “Naxçıvan qalalarının arxeoloji tədqiqi”, “Əlincə qalası: tarixi və orta əsrlərdə mövqeyi”, “Naxçıvan qalaları ədəbiyyat və folklorda” bölmələri üzrə öz işini davam etdirib.

Состоялась Международная конференция «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня»
9 июля в соответствии с Планом мероприятий Фонда знаний при председателе Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики (НАР) в Университете «Нахчыван» состоялась Международная конференция «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня».
Вначале участники мероприятия посетили памятник общенационального лидера Гейдара Алиева и Музей Гейдара Алиева на центральной площади города Нахчыван.
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель Верховного Меджлиса НАР Васиф Талыбов поприветствовал гостей и поздравил их с началом работы мероприятия. «Древность любого народа отражена в его истории, а история - в источниках и памятниках», - заявил В.Талыбов и отметил, что Нахчыванская земля богата памятниками, оживляющими историю азербайджанского народа. По его словам, на территории автономной республики существует свыше 1200 исторических памятников, больше половины которых имеют важное мировое значение. Состоявшийся в 1996 году симпозиум «Нахчыван в международных источниках» заложил основу изучения нахчыванских памяников на основе научных и реальных источников, а также определил новые направления и задачи в данной сфере. Одной из поставленных задач являлось изучение крепостей, отражающих историю героизма и культуры.
Председатель Верховного Меджлиса подчеркнул, что исследование крепостей имеет важное значение с точки зрения изучения отечественной истории: «Крепости – это не только место убежища или охраны и обороны, они также являются культурными образцами, отражающими образ жизни, религиозные взгляды, традиции государственности, культуру и архитектурное искусство наших предков». Он также напомнил слова общенационального лидера Гейдара Алиева о значении нахчыванских крепостей: «Алинджагала и многие подобные памятники являются показателем того, что Нахчыван – это древняя азербайджанская земля, а азербайджанцы веками жили и творили здесь».
По словам председателя Верховного Меджлиса, согласно последним результатам исследований на территории Нахчывана засчитано около 80 крепостей. Нахчыванские крепости привлекают внимание как первые поселения, центры культуры и искусства. Они также имеют большую ценность как важный элемент градостроительной культуры.
Рассказав о своеобразной архитектурной структуре нахчыванских крепостей, докладчик отметил, что в настоящее время с точки зрения развития современного архитектурного искусства крайне необходимо изучение отличающихся высоким уровнем строительной техники нахчыванских крепостей, отражающих в себе следы Нахчыванской архитектурной школы: «Все это указывает на большое научное, культурное и историческое значение Международной конференции «Нахчыванские крепости: в истории и сегодня». Изучение нахчыванских крепостей вносит важный вклад в исследование азербайджанской, в частности, нахчыванской истории».
В конце своего выступления председатель Верховного Меджлиса выразил уверенность в том, что достигнутые на международной конференции результаты окажутся полезными для отечественной науки и пожелал успехов работе конференции.
Далее, выступив, президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что древняя история и современное социально-экономическое развитие Нахчывана возложили важные задачи на ученых и исследователей. Он сообщил, что последовательные научные исследования, проводимые в последние годы учеными институтов НАНА, в частности, Нахчыванского отделения создали предпосылки для выявления самых страницы истории глубокой древности Нахчывана, была подготовлена ценная научная литература. Будучи ценным вкладом в азербайджановедение, трехтомник «История Нахчывана» является энциклопедическим изданием, служащим изучению истории Нахчывана.
Академик отметил, что на территории древней азербайджанской земли - Нахчывана исторически существовали могущественные государства, памятники и города-крепости, превратившиеся в символ древней государственности и борьбы нашего народа. Было отмечено, что проведение данной конференции очень полезно с точки зрения развития общественных и гуманитарных наук, а также пропаганды традиций патриотизма и истории героизма нашего народа.
По словам ученого, конференция своей идеей была основана на единстве истории современности. С точки зрения почетной миссии, выполняемой в научно-культурной и социально-политической жизни современного Азербайджана, Нахчыван является одним из основных центров государственности независимого Азербайджана.
В заключение академик А.Ализаде выразил уверенность в том, что тесное сотрудничество между структурами НАНА и научно-образовательными структурами НАР сыграет важную роль в достижении новых научных результатов и успехов в дальнейшем.
На конференции также был заслушан доклад педагога Стамбульского университета Турции, доктора исторических наук Октая Белли «Схожесть между крепостями Восточной Анатолии и Нахчывана в эпоху бронзы и раннего железа». Он отметил, что Нахчыван богат памятниками мирового значения, а восстановление за последние годы исторических памятников, в частности, крепостей служит защите богатого культурного наследия и изучению истории человечества. Он заявил, что будучи мостом, соединяющим прошлое и настоящее, нахчыванские крепости также являются образцом истории героизма тюркских народов. Он подчеркнул, что крепости и материально-культурные образцы, обнаруженные во время археологических раскопок в Восточной Анатолии и Нахчыване, обладают схожими строительными особенностями.
Далее представила свой доклад «Крепости эпохи поздней бронзы Шарурской долины» профессор Университета Эмори Соединенных штатов Америки (США) Хилари Гопник. Она отметила, что с 2008 года в Шарурской долине осуществляется проект США-Азербайджан. Первые 4 года работа осуществлялась на холме Оглангала, где были выявлены останки 3 основных эпох. С 2013 года раскопки ведутся вблизи холма Гыз галасы на месторождениях эпохи средней бронзы и раннего железа. На территории были выявлены курганы и крупные архитектурные памятники, относящиеся к эпохе средней бронзы, а также крепость, относящаяся к эпохе поздней бронзы. Это демонстрирует наличие высокой культуры в Нахчыване.
Выступив с докладом «Нахчыванские крепости: периоды и характеристика», председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев отметил, что среди богатых античных, средневековых, современных памятников Нахчывана особое место принадлежит крепостям, которые применялись в целях обороны, религии, торговли и искусства. Далее было отмечено, Верховный Меджлис НАР уделяет особое внимание историческим памятникам и крепостям, их восстановлению, исследованию и пропаганде внутри страны и за рубежом.
В заключение академик Исмаил Гаджиев от имени представителей интеллигенции автономной республики и участников международной конференции выразил благодарность председателю Верховного Меджлиса.
Затем участникам конференции был продемонстрирован документальный фильм «Нахчыванские крепости», подготовленный Нахчыванским государственным телевидением.
На сайте "nakhchivan.az" была осуществлена прямая трансляция пленарного заседания международной конференции.
10 июля мероприятие продолжило свою работу в Нахчыванском отделении НАНА по секциям «История нахчыванских крепостей», «Археологические исследования нахчыванских крепостей», «Крепость Алинджа: история и позиция в средних веках», «Нахчыванские крепости в литературе и фольклоре».