“Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
İyulun 9-da Naxçıvan Muxtar Respublikası (NMR) Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondunun Tədbirlər Planına uyğun olaraq “Naxçıvan” Universitetində “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Öncə tədbir iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərinin mərkəzi meydanında olan abidəsini və Heydər Əliyev Muzeyini ziyarət ediblər.
Beynəlxalq konfransı giriş sözü ilə NMR Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov açaraq qonaqları salamlayıb, tədbirin əhəmiyyətindən söz açıb. “Hər bir xalqın qədimliyi onun tarixində, tarix isə mənbələrdə və abidələrdə yaşayır” deyə bildirən V.Talıbov Naxçıvan torpağının Azərbaycan xalqının tarixini yaşadan abidələrlə zəngin olduğunu diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, muxtar respublika ərazisində 1200-dən çox tarixi abidə mövcuddur ki, onların da yarıdan çoxu dünya və ölkə üçün əhəmiyyətli abidələrdir. 1996-cı ildə keçirilən “Uluslararası qaynaqlarda Naxçıvan” simpoziumu Naxçıvan abidələrinin elmi və real mənbələr əsasında öyrənilməsinin əsasını qoymuş, bu sahədə yeni istiqamətlər və vəzifələr müəyyənləşdirmişdir. Hələ o vaxt qarşıya qoyulan vəzifələrdən biri də qəhrəmanlıq və mədəniyyət tariximizi özündə yaşadan qalaların öyrənilməsi idi.
Ali Məclisin Sədri qalalar barədə tədqiqatların aparılmasının tariximizin öyrənilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini diqqətə çatdırıb: “Qalalar təkcə sığınacaq yeri, mühafizə və ya müdafiə tikilisi deyil. Qalalar – bu ərazidə yaşayan əcdadlarımızın həyat tərzini, dini inanclarını, dövlətçilik ənənələrini, mədəniyyətini və memarlıq sənətini özündə yaşadan mədəniyyət nümunələridir.” V.Talıbov ümummilli lideri Heydər Əliyevin Naxçıvan qalalarının əhəmiyyətini önə çəkən sözlərini də konfrans iştirakçılarının nəzərinə çatdırıb: “Əlincəqala və bir çox belə abidələr Naxçıvanın qədim Azərbaycan torpağı olduğunu, azərbaycanlıların burada əsrlərlə, min illərlə yaşayıb yaratdığını göstərir”.
Ali Məclisin Sədrinin sözlərinə görə, son tədqiqatların nəticəsi olaraq Naxçıvan ərazisində 80-ə yaxın qala müəyyənləşdirilib. Naxçıvan qalaları ilkin yaşayış yerləri, mədəniyyət və sənətkarlıq mərkəzləri kimi də diqqəti cəlb edir. Onlar şəhərsalma mədəniyyətinin mühüm elementi kimi  böyük dəyərə malikdir.
Naxçıvan qalalarının memarlıq quruluşuna görə də seçildiyini vurğulayan məruzəçi istər inşaat texnikasının yüksək səviyyəsinə, istərsə də planlaşma-məkan quruluşuna görə Naxçıvan memarlıq məktəbinin izlərini özündə əks etdirən qalalarımızın bu gün həm də müasir memarlıq sənətinin inkişafı baxımından öyrənilməsinin zəruriliyini önə çəkib: “Bütün bunlar “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransın böyük elmi, mədəni və tarixi əhəmiyyətə malik olduğunu göstərir. Naxçıvan qalalarının öyrənilməsi Naxçıvan tarixinin və bununla yanaşı Azərbaycan tarixinin də öyrənilməsinə mühüm töhfədir”.
Ali Məclisin Sədri çıxışının sonunda beynəlxalq konfransda əldə olunan nəticələrin elmimiz üçün faydalı olacağına inamını ifadə edərək, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edib. Alim Naxçıvanın qədim tarixi və müasir sosial-iqtisadi inkişafı alim və tədqiqatçıların qarşısında mühüm vəzifələr qoyduğunu, yeni mövzuların müəyyənləşdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, son illərdə AMEA-nın institutlarının, xüsusən Naxçıvan Bölməsinin alimlərinin apardıqları ardıcıl elmi axtarışlar Naxçıvanın tarixinin ən dərin qatlarının açılmasına zəmin yaradıb, dəyərli elmi ədəbiyyatlar hazırlanıb. Üçcildlik “Naxçıvan tarixi” kitabı da azərbaycanşünaslığa dəyərli töhfə olmaqla yanaşı, Naxçıvan tarixinin öyrənilməsinə xidmət edən ensiklopedik nəşrdir.
Akademik qədim Azərbaycan torpağı olan Naxçıvanda tarixən güclü dövlətlər mövcud olduğunu, xalqımızın qədim dövlətçilik və mübarizlik rəmzinə çevrilən abidələrin, qala-şəhərlərin yarandığını deyib: “Bu mənada “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” mövzusunda beynəlxalq konfransın keçirilməsi Azərbaycanda ictimai və humanitar elmlərin inkişafı baxımından faydalı olmaqla yanaşı, həm də xalqımızın vətənpərvərlik ənənələrinin və qəhrəmanlıq tarixinin təbliği baxımından mühüm addımdır”.
Alimin sözlərinə görə, bugünkü konfrans öz ideyası etibarilə tarix və müasirliyin vəhdətinə əsaslanır. Naxçıvan müasir Azərbaycanın sosial-siyasi və elmi-mədəni həyatında yerinə yetirdiyi şərəfli missiya baxımından müstəqil Azərbaycan dövlətçiliyinin əsas mərkəzlərindən biridir.
AMEA prezidenti NMR Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun muxtar respublikanı bütün istiqamətlər üzrə və yüksək səviyyədə inkişaf etdirmək məqsədinə xidmət edən sistemində elm və təhsilin xüsusi yeri olduğunu qeyd edib.
Sonda akademik A.Əlizadə AMEA-nın elmi-tədqiqat institutları ilə NMR-nın elm və ali təhsil qurumları arasında sıx elmi əməkdaşlığın bundan sonra da yeni-yeni nailiyyətlərin, elmi uğurların əldə edilməsində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Konfransda Türkiyənin İstanbul Universitetinin müəllimi, tarix üzrə elmlər doktoru Oktay Belli “Tunc və Erkən Dəmir dövründə Şərqi Anadolu və Naxçıvan qalaları arasında oxşarlıq” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, Naxçıvanın dünya əhəmiyyətli abidlərlə zəngin bir diyar olduğunu, son illər muxtar respublikada qədim tarixi abidələrin, xüsusilə qalaların bərpa olunmasının bu ərazidəki zəngin mədəni irsi qorumaqla yanaşı, həm də bəşəriyyət tarixinin öyrənilməsinə xidmət etdiyini qeyd edib. “Keçmişlə gələcək arasında körpü yaradan Naxçıvan qalaları türklərin mübarizlik və qəhrəmanlıq tarixindən soraq verir” deyə bildirən məruzəçi qeyd edib ki, Şərqi Anadoluda və Naxçıvanda aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı aşkar olunan qalalar, tapılan maddi-mədəniyyət nümunələri hər iki ərazidə mövcud olan qalaların eyni tikinti xüsusiyyətlərinə malik olduğunu bir daha təsdiq edir.
Sonra Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Emori Universitetinin professoru Hillari Qopnik “Şərur vadisinin Son Tunc dövrü qalaları” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, ABŞ-Azərbaycan layihəsi 2008-ci ildən etibarən Şərur vadisində həyata keçirilir. İlk dörd ildə işimiz üç əsas dövrün qalıqlarına rast gəldiyimiz Oğlanqala təpəsində aparılıb. 2013-cü ildən etibarən Qız qalası təpəsi yaxınlığında, Orta Tunc və Erkən Dəmir dövrünə aid yataqlarda qazıntı işləri aparırıq. Ərazidə Orta Tunc dövrünə aid kurqanlar, böyük ölçülü memarlıq abidələri və Son Tunc dövrünə aid qala aşkar edilib. Bu da Naxçıvandakı yüksək mədəniyyəti nümayiş etdirir. Məruzəçi qeyd olunan məsələlərin “Naxçıvan qalaları: tarixdə və günümüzdə” beynəlxalq konfransı üçün faydalı olacağına inamını bildirib.
H.Qopnik çıxışının sonunda konfransın təşkilinə, eyni zamanda tarixə və arxeologiyaya göstərdiyi diqqət və qayğıya görə Ali Məclisin Sədrinə təşəkkürünü ifadə edib.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev “Naxçıvan qalaları: dövrləri və xarakterləri” barədə çıxış edərək Naxçıvanın antik, orta əsrlər, yeni və müasir dövr maddi-mədəniyyət nümunələri və tarixi abidələrlə zəngin olduğunu deyib. Bu abidələrin içərisində qalaların özünəməxsus yeri olduğunu, Naxçıvan qalalarının başlıca olaraq müdafiə, sonralar dini, ticarət, sənətkarlıq məqsədilə istifadə edildiyini qeyd edib. Onun sözlərinə görə, tarixin sonrakı dövrlərində də Naxçıvan qalaları ölkəmizin ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal rol oynayıb: “Bu gün NMR-nın tarix və mədəniyyət abidələri özlərinin ikinci həyatını yaşayır. Bu abidələr heç vaxt indiki qədər diqqət və qayğı ilə əhatə olunmayıb, xalqımıza tanıdılmayıb, təbliğ olunmayıb. Bütün bunlar Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tarixi-mədəni irsimizə göstərdiyi diqqət və qayğının ifadəsidir”.
Akademik İsmayıl Hacıyev sonda muxtar respublikanın ziyalıları və beynəlxalq konfransın iştirakçıları adından Ali Məclisin Sədrinə minnətdarlıq edib.
Sonra konfrans iştirakçıları Naxçıvan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “Naxçıvan qalaları” sənədli televiziya filmini izləyiblər.
Beynəlxalq konfransın plenar iclası “nakhchivan.az” internet saytında canlı yayımlanıb.
Tədbir iyulun 10-da AMEA Naxçıvan Bölməsində “Naxçıvan qalalarının tarixi”, “Naxçıvan qalalarının arxeoloji tədqiqi”, “Əlincə qalası: tarixi və orta əsrlərdə mövqeyi”, “Naxçıvan qalaları ədəbiyyat və folklorda” bölmələri üzrə öz işini davam etdirib.

"Nakhchivan castles: in history and today" international conference
In accordance of Action Plans of Knowledge Foundation under Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic (NAR) hosted "Nakhchivan castles: in history and today" international conference on 9 July, at "Nakhchivan" University.
First, the participants visited the monument to national leader Heydar Aliyev in the center of the city and the Heydar Aliyev Museum.
Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov opened the conference and welcomed guests, congratulated them on the opening of the event. "Antiquity of any people living in his history and the history living in the sources and monuments," - said Talybov and noted that, Nakhchivan land is rich with monuments, enlivening history of the Azerbaijani people. According to him, in the territory of Autonomous Republic are existed more than 1200 historical monuments, more than half of which are important for the world and the country.
The symposium "Nakhchivan in the international sources" which has taken place in 1996 has laid the studying foundation the Nakhchivan monuments on the basis of scientific and real sources, and also has determined the new directions and tasks in this sphere. One of objectives was studying of the fortresses reflecting history of heroism and culture.
Chairman of the Supreme Assembly emphasized that, the study of castles is essential from the point of view of studying the country's history, "Fortress - is not only a place of refuge or protection and defense, they are also cultural patterns that reflect the way of life, religious beliefs, traditions of statehood, culture and architecture the art of our ancestors. He also recalled the words of national leader Heydar Aliyev about the importance of Nakhchivan castles "Alinjagala and many similar monuments are an indication that, the Nakhchivan - this ancient land of Azerbaijan and the Azerbaijanis for centuries lived and worked here".
According to the Chairman of the Supreme Assembly, according to the latest research findings in the territory of Nakhchivan counted about 80 castles. Nakhchivan castles attracted attention as the first settlement, the centers of culture and art. They also have great value as an important element of urban planning culture.
Told about a peculiar architectural structure the Nakhchivan castles, the speaker has noted that, from the point of view of development of modern architectural art studying of the castles differing in the high level of construction equipment the Nakhchivan reflecting in themselves traces of Nakhchivan architectural school is extremely necessary now: "All this indicates great scientific, cultural and historical importance of the International conference " Nakhchivan fortresses: in the history and today".
The study of Nakhchivan castles makes an important contribution to the study of Azerbaijan, in particular, the history of Nakhchivan ".
At the end of his speech, the chairman of the Supreme Assembly expressed confidence that the agreements reached at the International Conference results will be useful for the national science and wished success to the conference.
Next, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh acted. The scientist noted that, the ancient history and current socio-economic development of Nakhchivan has an important task to scientists and researchers.
He said that, the successive research conducted in recent years by scientists of ANAS institutes, in particular, the Nakhchivan Department, created the prerequisites for identifying the most ancient pages of the history of Nakhchivan, valuable scientific literature was prepared.
As a valuable contribution to the Azerbaijan studies, three-volume "History of Nakhchivan" is an encyclopedic publication serving the study of the history of Nakhchivan.
Academician noted that, in the territory of ancient Azerbaijan land of Nakhchivan has historically existed powerful states, have turned into a symbol of the old state and the struggle of our people and monuments of the city-castles.
It was noted that, the holding of this conference is very useful from the point of view of social sciences and humanities, as well as promoting patriotism traditions and stories of heroism of our people.
According to the scientist, the conference with his idea is based on the unity of the history of modernity. In terms of the honorable mission, carried out in the scientific and cultural and socio-political life of modern Azerbaijan, Nakhchivan is one of the main centers of the state independence of Azerbaijan.
In conclusion Academician A.Alizadeh expressed confidence that close cooperation between the institutions of ANAS, scientific and educational structures of NAR will play an important role in achieving new scientific results and success in the future.
Also at the conference was reported the teacher of Istanbul University, Turkey, Doctor of History Oktay Belli on "The similarity between the castles in Eastern Anatolia and Nakhchivan in the Bronze Age and early Iron Age".
He noted that, Nakhchivan is rich in monuments of world importance, and the recovery in recent years, historical monuments, such as castles serves to protect the rich cultural heritage and the study of the history of mankind.
He said that, being a bridge between the past and the present, Nakhchivan castles is also a model of heroism history of the Turkic peoples. He stressed that, the castles and material-cultural samples discovered during archeological excavations in Eastern Anatolia and Nakhchivan have similar construction features.
Next, Professor of Emory University United States of America (USA) Hilary Gopnik reported on "Fortress of Late Bronze of Sharur valley".
She has noted that, since 2008 in the Sharur valley is carried out the project of the USA-Azerbaijan. The first 4 years work was carried out on Oglangal's hill where remains of 3 main eras have been revealed. Since 2013, excavations conducted near the Maiden Tower Hill on the fields of the Middle Bronze Age and early Iron Age. In the territory were found mounds and large architectural monuments belonging to the Middle Bronze Age, as well as a fortress belonging to the late Bronze Age. This demonstrates the presence of a strong culture in Nakhchivan.
Spoke on "Nakhchivan castles: the periods and characteristics", Chairman of Nakhchivan Department of ANAS, Academician Ismayil Hajiyev noted that, among the rich of ancient, medieval and modern monuments of Nakhchivan special place belongs to the fortresses, which were used for defense purposes, religion, commerce and the arts.
It was further noted that, Supreme Majlis of NAR pays special attention to the historical monuments and castles, their restoration, research and advocacy within the country and abroad.
In conclusion, Academician Ismayil Hajiyev on behalf of the intellectuals of the autonomous republic and the international conference expressed gratitude to the Chairman of the Supreme Mejlis.
Then the conference participants were shown a documentary "Nakhchivan castles", prepared by Nakhchivan State TV.
The site "nakhchivan.az" was carried out live broadcast of the plenary session of the international conference.
On July 10 event continued its work in the Nakhchivan Department of ANAS in sections "History of of Nakhchivan castles", "Archaeological research of Nakhchivan castles", "Fortress Alinja history and position in the Middle Ages", "Nakhchivan castles in literature and folklore".