AMEA-nın H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Naxçıvan Muxtar Respublikasında ezamiyyətdə olublar.
"Biogeokimyəvi rayonlaşdırma və Azərbaycan əhalisinin sağlamlığının regional proqnozlaşdırılması" layihəsi əsasında təşkil olunan ekspedisiya AMEA-nın multidistiplinar elmi tədqiqat proqramları çərçivəsində həyata keçirilib. Layihə Azərbaycanın müxtəlif regionlarında ekogeokimyəvi landşaft şəraitinin yerli əhalinin sağlamlığına təsirinin, ayrı-ayrı landşaft tiplərində makro və mikro elementlərin və onların konsentrasiyasının miqrasiya qanunauyğunluğunun öyrənilməsinə həsr olunub. Layihə çərçivəsində artıq Böyük və Kiçik Qafqaza, Kür-Araz ovalığı və Lənkəran-Talış zonasına ekspedisiyalar həyata keçirilib.
Ekspedisiya zamanı Naxçıvanın landşaft-geokimyəvi, ekoloji xüsusiyyətlərini öyrənmək məqsədilə laboratoriya şəraitində spektral təhlil aparmaq üçün ümumilikdə 65 torpaq, bitki, su və süxur nümunələri götürülüb. Muxtar respublika ərazisində landşaft komponentləri üçün xarakterik olan və öz geokimyəvi xüsusiyyətləri ilə fərqlənən 20 sahə ayrılıb. Əhalinin məskunlaşdığı və ətraf məntəqələrdə ekolandşaft mühitin tədqiqinə xüsusi diqqət verilib.

Осуществлены экспедиции на территории Большого и Малого Кавказа, Кура-Аразской низменности, а также на Лянкарано-Талышской зоне
Сотрудники Института географии НАНА находились в командировке в Нахчыванской Автономной Республике.
Экспедиция, организованная на основе проекта «Биогеохимическое районирование и региональное прогнозирование здоровья населения Азербайджана», была осуществлена в рамках программы мультидисциплинарных научных исследований НАНА. Проект был посвящен изучению соответствия законам миграции влияния на здоровье местного населения условий экогеохимического ландшафта в различных регионах Азербайджана, макро и микро элементов, а также их концентрации в отдельных типах ландшафтов. В рамках проекта были осуществлены экспедиции на территории Большого и Малого Кавказа, Кура-Аразской низменности и Лянкярано-Талышской зоне.
Во время экспедиции для проведения лабораторного спектрального анализа с целью изучения ландшафтно-геохимических и экологических особенностей, в целом, были взяты 65 образцов земли, воды, растений и пород. На территории автономной республики было выделено характерных для ландшафтных компонентов 20 участков, отличающиеся своими геохимическими особенностями. Особое внимание было уделено исследованию эколандшафтной среды на заселенных и прилегающих участках.