AMEA-nın H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun əməkdaşları Naxçıvan Muxtar Respublikasında ezamiyyətdə olublar.
"Biogeokimyəvi rayonlaşdırma və Azərbaycan əhalisinin sağlamlığının regional proqnozlaşdırılması" layihəsi əsasında təşkil olunan ekspedisiya AMEA-nın multidistiplinar elmi tədqiqat proqramları çərçivəsində həyata keçirilib. Layihə Azərbaycanın müxtəlif regionlarında ekogeokimyəvi landşaft şəraitinin yerli əhalinin sağlamlığına təsirinin, ayrı-ayrı landşaft tiplərində makro və mikro elementlərin və onların konsentrasiyasının miqrasiya qanunauyğunluğunun öyrənilməsinə həsr olunub. Layihə çərçivəsində artıq Böyük və Kiçik Qafqaza, Kür-Araz ovalığı və Lənkəran-Talış zonasına ekspedisiyalar həyata keçirilib.
Ekspedisiya zamanı Naxçıvanın landşaft-geokimyəvi, ekoloji xüsusiyyətlərini öyrənmək məqsədilə laboratoriya şəraitində spektral təhlil aparmaq üçün ümumilikdə 65 torpaq, bitki, su və süxur nümunələri götürülüb. Muxtar respublika ərazisində landşaft komponentləri üçün xarakterik olan və öz geokimyəvi xüsusiyyətləri ilə fərqlənən 20 sahə ayrılıb. Əhalinin məskunlaşdığı və ətraf məntəqələrdə ekolandşaft mühitin tədqiqinə xüsusi diqqət verilib.

Expeditions on the territory of the Greater and Minor Caucasus, the Kura-Araz lowland, as well as on the Lankaran-Talish zone carried out
Employees of the Institute of Geography of ANAS were on a business trip in the Nakhchivan Autonomous Republic.
The expedition was organized on the basis of the "Biogeochemical regionalization and regional forecasting of public health of Azerbaijan" project, which was carried out within the framework of multidisciplinary scientific research ANAS.
The project focused on compliance with the laws of the impact of migration on the local population's health conditions eco-geochemical landscape in different regions of Azerbaijan, macro and micro elements, as well as their concentration in certain types of landscapes.
Within the project were carried out the expedition on the territory of the Greater and Lesser Caucasus, the Kura-Araz lowland and Lankaran-Talish zone.
During the expedition for carrying out the laboratory spectral analysis for the purpose of studying of landscape and geochemical and ecological features, in general, were taken the 65 samples of the earth, waters, plants and breeds.
On the territory of the autonomous republic were allocated 20 sites, characteristic of landscape components, differing in the geochemical features. Particular attention was paid to research on the ecological landscape environment and the surrounding populated areas.