Şərur rayonunda aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsinə aid qala divarları aşkar olunub
2016-cı ilin iyun-iyul aylarında Şərur rayonunun Dizə kəndi yaxınlığında aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı Orta Tunc dövrünün erkən mərhələsinə aid qala divarları aşkar olunub.
Ekspedisiyanın rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevdən aldığımız məlumata görə, karbon analizlər qala divarının e.ə. III minilliyin sonunda, e.ə. 2135-ci ildə inşa edildiyini göstərir.
Onun sözlərinə görə, indiyədək Yaxın Şərq və Cənubi Qafqazda e.ə. III minilliklə tarixlənən qala divarları aşkar olunmadığından bu fenomenal hadisə regionun tarixi üçün inqilabi hadisə kimi qiymətləndirilir.
V.Baxşıliyev bildirib ki, Orta Tunc dövünə aid qala tipli yaşayış yerləri Naxçıvan üçün xarakterikdir. Müdafiə tikintilərinin mövcudluğu e.ə. III minillikdə Naxçıvan ərazisində böyük hərbi potensiala malik güclü tayfa ittifaqının formalaşdığını göstərir.

During the archaeological excavations in Sharur district founded relating walls to the early stage of the Middle Bronze Age
During the archaeological excavations carried out near the village of Disa of Sharur region in June and July 2016, were found walls of the early stage of the Middle Bronze Age.
According to information received by correspondent member of ANAS Veli Bakhshaliyev radiocarbon dating suggests that, walls were built at the end of the III millennium BC.
According to him, identification of fortifications in Sharur district will become a revolutionary event in the history of the region, as still neither in the Middle East, nor in South Caucasus haven’t the fortifications relating to the III millennium B.C been found.
V.Bahshaliev noted that, the fortress settlements of the Middle Bronze Age were characteristic of Nakhchivan. Availability of defensive structures is proof that in the III millennium BC in the territory of Nakhchivan was formed a powerful tribal alliance, has a great military potential.