Qəbələdə “Alban Apostol kilsəsinin keçmişi və bu günü” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
İyulun 20-də Qəbələ şəhərində Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2016-cı ilin Azərbaycan Respublikasında “Multikulturalizm ili” elan edilməsinə dair Tədbirlər Planı”na əsasən qədim Qafqaz Albaniyası ilə bağlı “Alban Apostol kilsəsinin keçmişi və bu günü” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Müəllif Hüquqları Agentliyi və Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian Dini İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Norveç, Türkiyə və Rusiyadan olan görkəmli albanşünas mütəxəssislər, tarixçilər, ziyalılar, Qəbələdə keçirilən “Multikulturalizm Azərbaycanda həyat tərzi kimi: milli və dini dəyərlər” adlı II Beynəlxalq Multikulturalizm Yay Məktəbinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı, AMEA-nın vitse-prezidenti, Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri, akademik İsa Həbibbəyli, Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov, Suriya avtokefal kilsəsi Deir-al-Zafaran monastırının mitropoliti Salib Özmen, Alban-Udi Xristian Dini İcmasının sədri Robert Mobili çıxış edib.
Çıxışlarda Azərbaycanda “Multikulturalizm ili”ndə görülən işlər və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə danışılıb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə tolerantlığın yüksək səviyyədə təmin olunduğu bildirilib, Azərbaycanda yaşayan azsaylı xalqlara, eləcə də İslam və digər dinlərə etiqad edənlərə yaradılan şəraitdən danışılıb. Qeyd olunub ki, yaradılan şərait nəticəsində ölkəmizdə millətlərarası münasibətlər yüksək səviyyədə qurulub, dinlərarası ünsiyyət təmin edilib, Azərbaycan tolerant ölkə kimi bütün dünyaya nümunəyə çevrilib.
Bildirilib ki, multikulturalizm çoxmədənilik, fərqli mədəniyyətlərin birgə yaşaması, ayrı-ayrı insanların bir-birinin mədəniyyətinə və dünyagörüşünə hörmətlə yanaşmasıdır. Azərbaycan bu məsələdə hər zaman nümunəvi ölkə olub. Azərbaycanda 2016-cı ilin “Multikulturalizm ili” elan edilməsi bütövlükdə xalqımızın tarixi mədəniyyətinin bir daha parlaq şəkildə göstərilməsidir.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 1836-cı ildə Alban kilsəsinin ləğv edilərək erməni Qriqoryan kilsəsinə birləşdirilməsi nəticəsində albanlara, o cümlədən udilərə qarşı böyük ədalətsizlik edilib. Hazırda udilərin hüquqlarının və ədalətinin bərpası istiqamətində işlər görülür. Azərbaycan hökuməti bu məqsədlə Alban-Udi İcmasına lazımi dəstək verir, icmanın fəaliyyəti üçün şərait yaradır.
Beynəlxalq tədbirdə “Qafqaz Albaniyası və tarixi-coğrafi aspektdə genetik təhlil”, “Yerusəlimdən Kişə”, “Alban apostol avtokefal kilsəsinin varisi kimi Azərbaycanın Alban-Udi Xristian İcması” mövzusunda məruzələr dinlənilib.
Sonra konfrans işini plenar iclaslarla davam etdirib. Yerli və xarici albanşünas mütəxəssislər, tarixçilər, ziyalılar və ictimaiyyət nümayəndələri mövzu üzrə məruzələr edib, müzakirələr aparıblar.
Konfrans iştirakçıları Nic qəsəbəsinə səfər edərək, Müqəddəs Yelisey Alban kilsəsi ilə də tanış olublar.

20 июля в Габале, в соответствии с «Планом мероприятий в связи с объявлением 2016 года «Годом мультикультурализма» в Азербайджанской Республике», утвержденным Распоряжением Президента Ильхама Алиева, состоялась Международная конференция «Прошлое и настоящее Албанской апостольской церкви».
Мероприятие состоялось при совместной организационной поддержке Государственного комитета по работе с религиозными структурами, Бакинского международного центра мультикультурализма, Агентства по авторским правам и Албано-удинской христианской религиозной общины Азербайджанской Республики.
В конференции приняли участие видные специалисты в области албановедения из Норвегии, Турции и России, историки, представители интеллигенции, а также представители проведенной в Габале II Международной летней школы мультикультурализма «Мультикультурализм как образ жизни в Азербайджане: национальные и религиозные ценности».
На церемонии открытия выступили государственный советник Азербайджанской Республики по вопросам религии и мультикультурализма, академик Кямал Абдуллаев, председатель Госкомитета по работе с религиозными структурами Мубариз Гурбанлы, вице-президент НАНА, председатель Комитета науки и образования Милли Меджлиса, академик Иса Габиббейли, председатель Агентства по авторским правам Кямран Иманов, митрополит монастыря Сирийской автокефальной церкви Деир-аль-Зафаран Салиб Озмен и председатель Албано-удинской христианской религиозной общины Азербайджанской Республики Роберт Мобили.
В выступлениях рассказывалось о проделанных работах и предусмотренных мероприятиях в Азербайджане в «Год мультикультурализма». Под руководством президента Ильхама Алиева толерантность в нашей стране обеспечена на высоком уровне, созданы все необходимые условия для проживающих в Азербайджане малочисленных народов, а также представителей Ислама и других религий. Было отмечено, что в результате созданных условий, в нашей стране успешно установлены межнациональные отношения, обеспечено межрелигиозное общение, Азербайджан стал образцом толерантности для всего мира.
Было отмечено, что мультикультурализм представляет собой многокультурие, сосуществование разных культур и взаимное уважение людей культуры и мировоззрения друг друга. Объявление 2016 года в «Годом мультикультурализма» в Азербайджане наглядно демонстрирует историческую культуру нашего народа в целом.
В выступлениях было отмечено, что упразднение в 1836 году Албанской церкви и ее объединение с армянской Григорианской церковью являлось большой несправедливостью по отношению к албанцам и удинам. В настоящее время ведутся работы по восстановлению прав удинов. С этой целью правительство Азербайджана создает условия для деятельности Албано-удинской христианской религиозной общины и оказывает ей необходимую поддержку.
На международном мероприятии были заслушаны доклады «Кавказская Албания и генетический анализ в историко-географическом аспекте», «Из Иерусалима в Киш», «Албано-удинская христианская община Азербайджана как преемник Албанской апостольской автокефальной церкви».
Затем конференция продолжила работу в пленарных заседаниях. Местные и зарубежные специалисты, историки, представители интеллигенции и общественности выступали с докладами по теме.
Совершив визит в поселок Нидж, участники конференции также ознакомились с Албанской церковью Святого Елисея.