Qəbələdə “Alban Apostol kilsəsinin keçmişi və bu günü” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
İyulun 20-də Qəbələ şəhərində Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2016-cı ilin Azərbaycan Respublikasında “Multikulturalizm ili” elan edilməsinə dair Tədbirlər Planı”na əsasən qədim Qafqaz Albaniyası ilə bağlı “Alban Apostol kilsəsinin keçmişi və bu günü” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
Tədbir Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi, Müəllif Hüquqları Agentliyi və Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian Dini İcmasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda Norveç, Türkiyə və Rusiyadan olan görkəmli albanşünas mütəxəssislər, tarixçilər, ziyalılar, Qəbələdə keçirilən “Multikulturalizm Azərbaycanda həyat tərzi kimi: milli və dini dəyərlər” adlı II Beynəlxalq Multikulturalizm Yay Məktəbinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı, AMEA-nın vitse-prezidenti, Milli Məclisin elm və təhsil komitəsinin sədri, akademik İsa Həbibbəyli, Müəllif Hüquqları Agentliyinin sədri Kamran İmanov, Suriya avtokefal kilsəsi Deir-al-Zafaran monastırının mitropoliti Salib Özmen, Alban-Udi Xristian Dini İcmasının sədri Robert Mobili çıxış edib.
Çıxışlarda Azərbaycanda “Multikulturalizm ili”ndə görülən işlər və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə danışılıb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə tolerantlığın yüksək səviyyədə təmin olunduğu bildirilib, Azərbaycanda yaşayan azsaylı xalqlara, eləcə də İslam və digər dinlərə etiqad edənlərə yaradılan şəraitdən danışılıb. Qeyd olunub ki, yaradılan şərait nəticəsində ölkəmizdə millətlərarası münasibətlər yüksək səviyyədə qurulub, dinlərarası ünsiyyət təmin edilib, Azərbaycan tolerant ölkə kimi bütün dünyaya nümunəyə çevrilib.
Bildirilib ki, multikulturalizm çoxmədənilik, fərqli mədəniyyətlərin birgə yaşaması, ayrı-ayrı insanların bir-birinin mədəniyyətinə və dünyagörüşünə hörmətlə yanaşmasıdır. Azərbaycan bu məsələdə hər zaman nümunəvi ölkə olub. Azərbaycanda 2016-cı ilin “Multikulturalizm ili” elan edilməsi bütövlükdə xalqımızın tarixi mədəniyyətinin bir daha parlaq şəkildə göstərilməsidir.
Çıxışlarda qeyd olunub ki, 1836-cı ildə Alban kilsəsinin ləğv edilərək erməni Qriqoryan kilsəsinə birləşdirilməsi nəticəsində albanlara, o cümlədən udilərə qarşı böyük ədalətsizlik edilib. Hazırda udilərin hüquqlarının və ədalətinin bərpası istiqamətində işlər görülür. Azərbaycan hökuməti bu məqsədlə Alban-Udi İcmasına lazımi dəstək verir, icmanın fəaliyyəti üçün şərait yaradır.
Beynəlxalq tədbirdə “Qafqaz Albaniyası və tarixi-coğrafi aspektdə genetik təhlil”, “Yerusəlimdən Kişə”, “Alban apostol avtokefal kilsəsinin varisi kimi Azərbaycanın Alban-Udi Xristian İcması” mövzusunda məruzələr dinlənilib.
Sonra konfrans işini plenar iclaslarla davam etdirib. Yerli və xarici albanşünas mütəxəssislər, tarixçilər, ziyalılar və ictimaiyyət nümayəndələri mövzu üzrə məruzələr edib, müzakirələr aparıblar.
Konfrans iştirakçıları Nic qəsəbəsinə səfər edərək, Müqəddəs Yelisey Alban kilsəsi ilə də tanış olublar.

The International Conference "Past and Present of the Albanian Apostolic Church" in accordance with the "Action Plan in connection with the declaration 2016 "Year of multiculturalism" in the Republic of Azerbaijan", approved by Decree of AR President Ilham Aliyev was held on July 20 in Gabala.
The event was held by organizational support of the State Committee for Work with Religious Organizations, Baku international Multiculturalism Center, Copyright Agency and Albanian-Udi Christian religious community of the Republic of Azerbaijan.
The conference attended by prominent experts in the field albanovedeniya from Norway, Turkey and Russia, historians, intellectuals and representatives held in Gabala II International Summer School of Multiculturalism "Multiculturalism as a way of life in Azerbaijan: national and religious values".
At the opening ceremony were State Counsellor of the Republic of Azerbaijan on the issues of religion and multiculturalism, Academician Kamal Abdullayev, chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Mubariz Gurbanli, Vice-President of ANAS, chairman of the Science and Education of Milli Majlis Committee, Academician Isa Habibbeyli, chairman of Copyright Agency Kamran Imanov, , Metropolitan of the Syrian monastery autocephalous church Deir-al-Zafaran Salib Ozmen and chairman of the Albanian-Udi Christian religious community of the Republic of Azerbaijan Robert Mobili.
The speakers told about done works and the provided actions in Azerbaijan in "Year of multiculturalism". Under the leadership of the president Ilham Aliyev tolerance in our country is provided at the high level, all necessary conditions for the small people, and also representatives of Islam and other religions living in Azerbaijan are created. It was noted that, as a result of the created conditions, in our country the international relations are successfully established, interreligious communication is provided, Azerbaijan became an example of tolerance for the whole world.
The speakers noted that, the abolition in 1836 of the Albanian church and its union with the Armenian Gregorian Church is a great injustice to the Albanians and Udine. Currently, work is underway to restore the rights of Udine. To this end, government of Azerbaijan creates conditions for activities of Albanian-Udi Christian religious community, and provides the necessary support.
At the international event were delivered reports on "Caucasus Albania and genetic analysis in the historical and geographical aspect, "From Jerusalem to Kish","Albanian-Udi Christian community of Azerbaijan as a successor to the Albanian Autocephalous Apostolic Church".
Then the conference continued its work in plenary. Local and foreign experts, historians, intellectuals delivered reports on the subject.
Made a visit to Nij settlement, participants also got acquainted with the Albanian church of St. Elisha.