AMEA-da ABŞ-ın “Noosfer” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev ABŞ-ın Fəaliyyətin İdarəedilməsi üzrə Beynəlxalq “Noosfer” şirkətinin prezidenti Maksim Polyakovu, şirkətin şöbə müdiri Mixail Robotnikovu və Ukrayna bölməsinin rəhbəri İqor Qriqoryeviçi qəbul edib.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev şirkətin nümayəndələrinə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının fəaliyyəti, elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar haqqında, eləcə də ölkəmizdə elmin ən müasir sahələrinin inkişafına, multidissiplinar tədqiqatlara, gənc alimlərin yetişdirilməsinə göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan, Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi əlaqələrindən danışıb.
Sonra qonaqlar “Noosfer” şirkətinin fəaliyyət istiqamətləri, geniş beynəlxalq şəbəkəsi, nailiyyətləri və AMEA ilə əməkdaşlıq perspektivləri haqqında ətraflı məlumat veriblər. M.Polyakov AMEA-nın biznes proqram və layihələrin həyata keçirilməsində rolunun əhəmiyyətindən danışaraq, akademiya ilə elmi əlaqələrin yaradılmasında maraqlı olduqlarını bildirib.
Tərəflər arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsinə başlanması üzrə ilkin razılaşma əldə edilib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Aydazadə və AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Funksional analiz şöbəsinin baş elmi işçisi, professor Soltan Əliyev də iştirak ediblər.

Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев принял президента американской международной компании по управлению деятельностью «Noosfer» Максима Полякова, заведующего отделом компании Михаила Роботникова и руководителя Украинского отделения Игоря Григорьевича.
На встрече Ибрагим Гулиев рассказал представителям компании о деятельности научных учреждений и организаций НАНА, исследованиях, проводимых по научным направлениям, а также внимании и заботе о развитии самых современных сфер науки, мультидисциплинарных исследованиях, воспитании молодых ученых в нашей стране, международных научных связях азербайджанских ученых.
Затем гости подробно рассказали о направлениях деятельности, широкой международной сети, достижениях компании «Noosfer» и перспективах ее сотрудничества с НАНА. М.Поляков, говоря о значении роли НАНА в реализации бизнес-программ и проектов, выразил заинтересованность в налаживании научных связей с академией.
Между сторонами была достигнута предварительная договоренность о начале сотрудничества.
Во встрече также приняли участие начальник Управления международных связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева, заведующий лабораторией Института систем управления, член-корреспондент НАНА Кямиль Айдазаде и главный научный сотрудник Отдела функционального анализа Института математики и механики НАНА, профессор Солтан Алиев.