AMEA-da ABŞ-ın “Noosfer” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev ABŞ-ın Fəaliyyətin İdarəedilməsi üzrə Beynəlxalq “Noosfer” şirkətinin prezidenti Maksim Polyakovu, şirkətin şöbə müdiri Mixail Robotnikovu və Ukrayna bölməsinin rəhbəri İqor Qriqoryeviçi qəbul edib.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev şirkətin nümayəndələrinə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının fəaliyyəti, elmi istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar haqqında, eləcə də ölkəmizdə elmin ən müasir sahələrinin inkişafına, multidissiplinar tədqiqatlara, gənc alimlərin yetişdirilməsinə göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan, Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq elmi əlaqələrindən danışıb.
Sonra qonaqlar “Noosfer” şirkətinin fəaliyyət istiqamətləri, geniş beynəlxalq şəbəkəsi, nailiyyətləri və AMEA ilə əməkdaşlıq perspektivləri haqqında ətraflı məlumat veriblər. M.Polyakov AMEA-nın biznes proqram və layihələrin həyata keçirilməsində rolunun əhəmiyyətindən danışaraq, akademiya ilə elmi əlaqələrin yaradılmasında maraqlı olduqlarını bildirib.
Tərəflər arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin müzakirəsinə başlanması üzrə ilkin razılaşma əldə edilib.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Kamil Aydazadə və AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Funksional analiz şöbəsinin baş elmi işçisi, professor Soltan Əliyev də iştirak ediblər.

Vice-president of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev received Maxim Polyakov, A President of the American International Company “Noosfer” on Management Activities, head of the company department Mikhail Robotnikov and the head of the Ukrainian Branch Igor Grigorievich.
At the meeting, Ibrahim Guliyev told representatives of the company on the activities of scientific institutions and organizations of ANAS, research carried out by scientific fields, as well as the attention and care about the development of the most advanced areas of science, multidisciplinary research, training young scientists in our country, international scientific relations of Azerbaijani scientists.
Then the guests in detail told about the directions of activity, wide international network, the achievements of the company “Noosfer” and the prospects of its cooperation with ANAS. M.Polyakov, speaking about the importance of the role of ANAS in the implementation of business programs and projects, expressed interest in establishing scientific relations with the academy.
The two sides had reached a preliminary agreement to start cooperation.
The meeting was attended by Head of International Relations of the Presidium Administration of ANAS , PhD in Biology Esmira Alirzayeva, Head of Laboratory of the Institute of Control Systems, corresponding member of ANAS Kamil Aydazadeh and chief researcher of the Department of Functional Analysis of the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS, Professor Soltan Aliyev.