Şabran rayonundakı Çaqqallıqtəpə abidələr kompleksində aparılan ilkin tədqiqatların nəticələri açıqlanıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun "Şabran arxeoloji ekspedisiyası" Şabran rayonunun Aygünlü kəndi ərazisində yerləşən Çaqqallıqtəpə abidələr kompleksində ilkin arxeoloji qazıntıları başa çatdırıb. Hazırda qazıntılar zamanı əldə olunan arxeoloji materialların kameral işlənməsi prosesi davam etdirilir.
Bu barədə "Şabran arxeoloji ekspedisiyası"nın rəhbəri Səfər Aşurov məlumat verib. İlkin tədqiqatlar nəticəsində bu qədim yaşayış məskəninin Kür-Araz mədəniyyətinin digər abidələrindən fərqli xüsusiyyətləri üzə çıxıb. Azərbaycan ərazisindəki erkən tunc dövrü abidələrindən ilk dəfə olaraq Çaqqallıqtəpədə dörd memarlıq xüsusiyyəti müəyyən edilib. Birinci mərhələ üçün qazma tipli evlər, ikinci mərhələyə gil kərpicdən dairəvi formada qurulmuş evlər, üçüncü mərhələyə möhrə fundament üzərində ağac konstruksiyadan qurulmuş yüngül örtüklü evlər və nəhayət dördüncü mərhələyə daş özül üzərində qurulmuş dairəvi evlər xarakterikdir.
Əhalinin məşğuliyyəti arasında əkinçilik və maldarlıqla yanaşı, ovçuluq da xüsusi rol oynayıb. Bunu əldə olunmuş çaxmaqdaşı və sümükdən ox ucları və osteoloji qalıqlar içərisində maral sümüklərinin çoxluq təşkil etməsi bir daha təsdiq edir.
İlkin tədqiqatlar göstərir ki, abidələr e.ə. IV minilliyin sonu - III minilliyin əvvəllərinə aiddir və Azərbaycanın şimal-şərq bölgələri və Dağıstan ərazisindəki həmin dövrə aid abidələr arasında xüsusi yer tutur.
Tədqiqatların ən mühüm nəticəsi isə Çaqqallıqtəpədən elmi ədəbiyyatda "tokin" adlandırılan bir ədəd gil əşyanın tapılmasıdır. Bu tip əşyalar Kür-Araz mədəniyyəti abidələrindən ilk dəfə olaraq Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki Maxta qədim yaşayış yerindən əldə olunub.
Sədəf formalı gil əşyalar Ön Asiyada e.ə. IV minilliyin sonlarınadək mübadilə zamanı say və ölçü vahidləri kimi istifadə olunub. Sonrakı mərhələdə onları mixi yazılar əvəz edib. Bu əşyaların tapılması təsdiq edir ki, artıq e.ə. IV minilliyin sonlarından başlayaraq erkən tunc dövrü cəmiyyətləri inzibati cəhətdən idarə olunurdu. Bu tapıntı dövlətçilik ənənələrinin Naxçıvan bölgəsi ilə yanaşı, Azərbaycanın şimal-şərq bölgələrində də 5000 ildən artıq tarixə malik olduğunu təsdiq edir.

Обнародованы результаты предварительных исследований, проведенных в комплексных памятниках Чаггаллыгтепе в Шабранском районе
«Шабранской археологической экспедицией» Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана завершены археологические раскопки в комплексе памятников Чаггалыгтепе в селении Айгюнлу Шабранского района. В настоящее время продолжается процесс камеральной разработки археологических материалов, найденных в ходе раскопок.
Об этом сообщил руководитель «Шабранской археологической экспедиции» Сафар Ашуров. В результате первичных исследований в древнем поселении были выявлены дифференциальные особенности памятников Кура-Араксинской культуры. Впервые в Чаггаллыгтепе были установлены четыре архитектурной особенности памятников раннего бронзового века, обнаруженных на территории Азербайджана. Для первого этапа характерны буровые дома, второго этапа - круглые дома, построенные из сырого глиняного кирпича, третьего этапа – дома с глиняным фундаментом и легким деревянным покрытием, четвертого этапа – круглые дома с каменным фундаментом.
Наряду с земледелием и скотоводством населением большое значение придавалось также охоте. Подтверждением этому являются наконечники стрел из кремня и костей, а также кости оленя, обнаруженные среди остеологических остатков.
Первичные исследования показывают, что памятники относятся к концу IV - началу III тысячелетия до нашей эры и занимают особое место среди относящихся к этому периоду прочих памятников северо-восточных регионов Азербайджана и Дагестана.
Самым важным результатом исследований стало выявление в Чаггалытепе глиняного предмета, который в научной литературе упоминается под названием «токин». Подобные вещи впервые были обнаружены в древнем поселении Махта, расположенном в Нахчыванской Автономной Республике.
Глиняные предметы перламутровой формы использовались в Передней Азии до конца IV тысячелетия до нашей эры как единицы измерения. На последующем этапе их заменила клинопись. Выявление этих предметов доказывает, что уже начиная с конца IV тысячелетия до нашей эры общества раннего бронзового периода управлялись с административной точки зрения. Эта находка подтверждает, что традиции государственности помимо Нахчыванского региона имеют 5000-летнюю историю на северо-восточных регионах Азербайджана.