Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
31.08.2016 09:28
Azərbaycanda yüzillər boyu bərqərar olmuş tolerantlıq mühiti XIX əsrin əvvəllərində buraya köçürüldükləri ilk vaxtlardan alman mühacirlərinin yerli əhali ilə qısa müddətdə dərin ünsiyyət qurması üçün əlverişli zəmin yaratmışdır. Məskunlaşdıqları və qaynayıb qarışdıqları bu yerləri İkinci Dünya müharibəsi dövründə tərk etmək məcburiyyətində qalsalar da, onların özlərindən sonra qoyub getdikləri tarixi-mədəni irsi Azərbaycan xalqı multikultural təbiətinə sadiqlik nümayiş etdirərək lazımınca qoruyub saxlamışdır. Bir-birinin milli dəyərlərinə qarşılıqlı hörmət və ehtiram Azərbaycan və alman xalqlarının mədəni əlaqələrini səciyyələndirən başlıca cəhətdir. Alman şərqşünasları Azərbaycan xalqının möhtəşəm söz sənəti yadigarlarının dünya elm aləminə tanıdılmasında mühüm xidmətlər göstərmiş, alman memarları isə Azərbaycanda şəhərsalma mədəniyyətinə dəyərli töhfələr vermişlər.
2017-ci ildə Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi tamam olur. Azərbaycan xalqının tarixi və mədəniyyətində dərin iz qoymuş bu hadisənin UNESCO-nun “2016–2017-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri proqramı”na daxil edilməsi təqdirə layiqdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və Azərbaycanın multikultural ənənələrə malik çoxəsrlik tolerantlıq məkanı kimi təbliğində böyük əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200-cü ildönümünün layiqincə qarşılanmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə Cənubi Qafqaz regionunda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyinə həsr olunmuş tədbirlərə dair xüsusi proqram hazırlayıb həyata keçirsin.

A tolerant environment, which approved in Azerbaijan for centuries, has created favorable conditions for establishing deeper contacts between German emigrants and the local population from the first time of their resettlement here at the beginning of the XIX century. Although during the Second World War, they were forced to leave the place where they were settled and which is akin to the people of Azerbaijan, demonstrating its commitment to the multicultural nature, kept at the proper level they left behind a historical and cultural heritage. Mutual respect and reverence for the national values of each other is the main feature that characterizes the cultural relations of the Azerbaijani and German peoples. German orientalists belong to the important contribution in familiarizing the scientific world with grandiose monuments of literary art of the Azerbaijani people, and German architects have made a valuable contribution to the urban planning culture in Azerbaijan.
In 2017, 200th anniversary of the creation of German settlements in the South Caucasus is marked. Leaving a deep mark on the history and culture of the Azerbaijani people this event is included in the "Programme of anniversaries of outstanding personalities and important events for 2016-2017" by UNESCO.
Governed by Clause 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan and taking into account the importance of Azerbaijan as a centuries-old propaganda of tolerance space with multicultural traditions, in order to meet the decent 200-year anniversary of the German settlements in the South Caucasus, I decree:
1. Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Azerbaijan National Academy of Sciences to prepare and implement a special program of events dedicated to the 200th anniversary of German settlements in the South Caucasus.