COP29-da aşağı emissiyalı ərzaq sistemlərinə transformasiyada elm və innovasiyaların rolu müzakirə edilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Məşvərətçi Qrupun (CGİAR) icraçı direktoru Dr. Ismahane Elouafinin dəvəti ilə COP29 iqlim konfransında BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO), CGİAR və digər beynəlxalq qurumların birgə keçirdikləri “Aşağı emissiyalı və dayanıqlı ərzaq sistemləri üçün elm və innovasiya” mövzusunda tədbirdə məruzəçi qismində iştirak edib.
CGİAR müxtəlif qitələrdə yerləşən 15 beynəlxalq tədqiqat mərkəzini (https://www.cgiar.org/research/research-centers) birləşdirən nəhəng bir tərəfdaşlıq sistemidir. Akademik İradə Hüseynovanın çıxışında bildirdiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının bu mərkəzlərdən bir çoxu ilə xüsusən müstəqillik illərində formalaşmış sıx əməkdaşlıq əlaqələri vardır.
COP29-da Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Gününə həsr olunmuş tədbirdə Dr. Ismahane Elouafi dünyanın iki ən təcili probleminin – iqlim dəyişiklikləri və ərzaq təhlükəsizliyinin bir-biri ilə səx əlaqəsinin olduğuna diqqət çəkib. Dünyanın ərzaq ehtiyatının üçdəbirini təmin edən və dünya təsərrüfatının 83 faizini təşkil edən 500 milyon kiçik təsərrüfatçının bir çoxu iqlim dəyişikliyindən xüsusilə əziyyət çəkən bölgələrdə yaşayır. Tətbiqi innovasiyalar istixana qazlarının azaldırması üçün yol xəritəsi təqdim edə bilər.
Akademik İradə Hüseynova öz çıxışında ilk növbədə iqlim dəyişikliklərinin kənd təsərrüfatı sistemində törətdiyi fəsadlara, Azərbaycan üçün aktual olan ekoloji problemlərə diqqət çəkib. Alim AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin irəli südüyü prioritet tədqiqat istiqamətlərinin müvafiq problemlərin həllinə töhfə verməyi hədəflədiyini bildirib. Akademik İradə Hüseynova müstəqillik illərində CGİAR-ın beynəlxalq mərkəzlərinin ölkənin aqrar tədqiqatlar sisteminə verdikləri dəstək, elmi müəssisələr tərəfindən əldə edilmiş nailiyyətlər və perspektivlər haqqında da danışıb. Akademikin məruzəsi diqqətlə dinlənilib, böyük maraqla qarşılanıb, gələcək əməkdaşlıq üçün irəli sürülən təkliflər bəyənilib, geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə həmçinin Braziliya Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları Korparasiyasının prezidenti Dr. Silvia Massruhá, BMT-nin elmi qiymətləndirmə orqanı olan İqlim Dəyişikliyi üzrə Hökumətlərarası Panelin (IPCC) sədr müavini Dr. Ramón Pichs-Madruga, Yaponiya kənd təsərrüfatı, meşəçilik və balıqçılıq nazirinin müavini Kubota Osamu, COP25 Prezidentliyindən başlayaraq BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Yüksək Səviyyəli Çempionu Gonzalo Muñoz və b. təbiətlə bağlı məqsədlərə nail olmaq üçün kənd təsərrüfatı sistemlərində elm və innovasiyanın rolu haqqında məruzələrlə çıxış ediblər.

Vice President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Irada Huseynova participated as a speaker at the COP29 climate conference at the invitation of Dr. Ismahane Elouafi, Executive Managing Director, CGIAR. The event titled “Science and Innovation for Low Emission and Resilient Food Systems,” was jointly held by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), CGIAR and other international organizations.
CGIAR is a vast partnership system uniting 15 international research centers located on various continents (https://www.cgiar.org/research/research-centers). As Academician Irada Huseynova noted in her speech, the Republic of Azerbaijan established close cooperative relations with many of these centers, particularly during years of independence.
At the event dedicated to Food and Agriculture Day, Dr. Ismahane Elouafi highlighted the close connection between the climate change and food security. She emphasized that many of the 500 million small-scale farmers, who supply one-third of the world’s food and account for 83% of global agriculture, live in regions particularly affected by climate change. Applied innovations can provide a roadmap for reducing greenhouse gas emissions.
In her speech, Academician Irada Huseynova at first drew attention to the adverse effects of climate change on agricultural systems and the environmental issues relevant to Azerbaijan. She emphasized that the priority research directions proposed by the Biological and Medical Sciences Divisions of ANAS aim to contribute to solving the relevant problems. Academician Irada Huseynova also spoke about the support provided by international centers of CGIAR to the country’s agricultural research system during the years of independence, and the achievements and prospects of the scientific institutions. Her presentation was attentively listened to, received with great interest, and proposals for future collaboration were appreciated and extensive discussions were held on the subject.
The event also featured presentations on the role of science and innovation in agricultural systems to achieve nature-related goals by Dr. Silvia Massruhá, President of EMBRAPA, Dr. Ramón Pichs-Madruga, Vice-Chair of IPCC, Mr. Kubota Osamu, Dep. Asst. Minister, Export and Int. Affairs Bureau, Ministry of Agriculture, Forestry, and Fisheries and the UN Climate Change High-Level Champion from the COP25 Presidency Gonzalo Muñoz.