Azərbaycan alimləri İsveçdə beynəlxalq konqresdə iştirak ediblər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Geologiya və Geofizika İnstitutunun Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Surxay Əkbərov İsveçin paytaxtı Stokholmda Avropa Müasir Materialları Konqresində iştirak edib. “VBRI Press Events” tərəfindən təşkil olunmuş tədbirin Dünya Texnologiya Forumuna H.Quliyev həmsədrlik edib.
Dünyanın 67 ölkəsindən alimlərin qatıldığı konqresin açılışında bir sıra aparıcı tədqiqatçı Avropa Müasir Materialları Assosasiyasının medalları ilə təltif olunub. S.Əkbərov müasir materiallar sahəsində elmi və texnoloji tədqiqatlardakı uğurlarına görə medalla təltif olunub, həmçinin konqresin "Nanobiomaterial" bölməsinin iclasında "Üç laylı içi boş və dolu sferanın məxsusi rəqslərinin 3-ölçülü təhlili" mövzusunda elmi məruzə edib. Akademik H.Quliyev və Türkiyə alimi Nazmiye Yahnioğlunun həmmüəllifliyi ilə hazırlanmış məruzə böyük marağa səbəb olub və mütəxəssislər tərəfindən dəstəklənib.
Konqres Finlandiyanın paytaxtı Helsinkidə davam etdikdən sonra yenidən Stokholmda başa çatıb. Yekun iclasda 1978-ci ildə biomaterial üzrə Nobel mükafatına layiq görülmüş, Nobel Komitəsinin beş üzvündən biri, isveçli alim İngemar Lundström məruzə ilə çıxış edib, müasir materiallar sahəsində aparılan intensiv tədqiqatlardan və mühüm yeniliklərdən danışıb. Tədbir çərçivəsində həmçinin, dünya üzrə məşhur mükafata aid müzeyə ekskursiya təşkil olunub.
H.Quliyev və S.Əkbərov dünyanın bir sıra görkəmli alimləri ilə perspektiv tədqiqatlar barədə fikirlərini bölüşüb, əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

Head of the Department Tectonophysics and Geomechanics, Institute of Geology and Geophysics of ANAS, Academician Hatam Guliyev and corresponding member of ANAS Surkhay Akbarov participated in the European Congress of advanced materials, held in the capital of Sweden - Stockholm. Academician H.Guliev co-chaired the World Technology Forum event organized by "VBRI Press Events".
At the opening ceremony of the Congress, which was attended by scientists from 67 countries, a number of leading researchers were awarded medals of the European Association of modern materials. S.Akbarov also was awarded a medal for achievements in scientific and technological research in the field of advanced materials. At a meeting of the section "Nanobiomaterial" S.Akbarov spoke on "Three-dimensional study of the peculiar oscillations of a three-layered empthy and filled spheres”. The report, co-sponsored by Turkish scholar Nazmiye Yahnioglu and H.Guliyev aroused great interest of the audience.
Congress, which continued in the capital of Finland - Helsinki, was completed in Stockholm. In the final meeting, the presentation was made by Nobel Prize Winner in biomaterials (1978), one of five members of the Nobel Committee, the Swedish scientist Ingemar Lundström, who spoke about the intensive research and the important innovations in the field of advanced materials. More information about the Nobel Prize and was given a tour to the Nobel Museum.
S.Akbarov and H.Guliyev shared their views on prospective studies with a number of well-known scientists in the world and discussed the possibilities of cooperation.