Azərbaycan alimləri İsveçdə beynəlxalq konqresdə iştirak ediblər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Geologiya və Geofizika İnstitutunun Tektonofizika və geomexanika şöbəsinin rəhbəri, akademik Hətəm Quliyev və AMEA-nın müxbir üzvü Surxay Əkbərov İsveçin paytaxtı Stokholmda Avropa Müasir Materialları Konqresində iştirak edib. “VBRI Press Events” tərəfindən təşkil olunmuş tədbirin Dünya Texnologiya Forumuna H.Quliyev həmsədrlik edib.
Dünyanın 67 ölkəsindən alimlərin qatıldığı konqresin açılışında bir sıra aparıcı tədqiqatçı Avropa Müasir Materialları Assosasiyasının medalları ilə təltif olunub. S.Əkbərov müasir materiallar sahəsində elmi və texnoloji tədqiqatlardakı uğurlarına görə medalla təltif olunub, həmçinin konqresin "Nanobiomaterial" bölməsinin iclasında "Üç laylı içi boş və dolu sferanın məxsusi rəqslərinin 3-ölçülü təhlili" mövzusunda elmi məruzə edib. Akademik H.Quliyev və Türkiyə alimi Nazmiye Yahnioğlunun həmmüəllifliyi ilə hazırlanmış məruzə böyük marağa səbəb olub və mütəxəssislər tərəfindən dəstəklənib.
Konqres Finlandiyanın paytaxtı Helsinkidə davam etdikdən sonra yenidən Stokholmda başa çatıb. Yekun iclasda 1978-ci ildə biomaterial üzrə Nobel mükafatına layiq görülmüş, Nobel Komitəsinin beş üzvündən biri, isveçli alim İngemar Lundström məruzə ilə çıxış edib, müasir materiallar sahəsində aparılan intensiv tədqiqatlardan və mühüm yeniliklərdən danışıb. Tədbir çərçivəsində həmçinin, dünya üzrə məşhur mükafata aid müzeyə ekskursiya təşkil olunub.
H.Quliyev və S.Əkbərov dünyanın bir sıra görkəmli alimləri ilə perspektiv tədqiqatlar barədə fikirlərini bölüşüb, əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər.

Заведующий Отделом тектонофизики и геомеханики Института геологии и геофизики Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), академик Гатам Гулиев и член-корреспондент НАНА Сурхай Акперов приняли участие в Европейском конгрессе современных материалов, состоявшемся в столице Швеции – Стокгольме. Г.Гулиев являлся сопредседателем Всемирного технологического форума мероприятия, организованного “VBRI Press Events” .
На церемонии открытия конгресса, в котором приняли участие ученые из 67 стран мира, ряд ведущих исследователей были награждены медалями Европейской ассоциации современных материалов. С.Акберов также был награжден медалью за успехи, достигнутые в научных и технологических исследованиях в области современных материалов. На заседании секции «Нанобиоматериал» конгресса С.Акперов выступил с докладом «Трехмерное исследование своеобразных танцев трехслойных пустых и полных сфер». Доклад, соавторами которого являлись Г.Гулиев и турецкий ученый Назмийе Яхъниоглу, вызвал большой интерес слушателей.
Конгресс, продолжавшийся в столице Финляндии – Хельсинки, завершился в Стокгольме. В заключительном заседании с докладом выступил кавалер Нобелевской премии 1978 года по биоматериалам, один из пяти членов Нобелевского комитета, шведский ученый Ингемар Лундстрем, рассказавший об интенсивных исследованиях и важных новшествах в области современных материалов. Была дана подробная информация о Нобелевской премии и организована экскурсия в Нобелевский музей.
С.Акберов и Г.Гулиев поделились своим мнением о перспективных исследованиях с рядом известных ученых мира и обсудили возможности сотрудничества.