Qədim Alban məskəni - Qalatəpədə arxeoloji tədqiqatlar davam etdirilir
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Mil-Qarabağ ekspedisiyası bu ilin yay aylarında Qalatəpə antik və orta əsr şəhər məskənində arxeoloji tədqiqatları davam etdirib.
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, Mil-Qarabağ ekspedisiyası Qalatəpə dəstəsinin rəhbəri Təvəkkül Əliyev bildirib ki, düzən Qarabağda – Ağcabədi rayonu ərazisində, Qarqarçayın sağ sahilində yerləşən və ümumi sahəsi 26 hektar olan bu qədim yaşayış yerində araşdırmalar 2008-ci ildən aparılır. Əvvəlcə 300 kvadratmetr sahədə 10 metrə yaxın qalınlığı olan mədəni təbəqə öyrənilib. Burada orta əsrlərə aid bişmiş kərpicdən tikili qalıqları, antik dönəmdən qalma çiy kərpicdən möhtəşəm müdafiə sədlərinin bir hissəsi və ictimai bina üzə çıxarılıb. Abidənin yaxınlığındakı küp və torpaq qəbirlərdən ibarət nekropoldan əldə edilən arxeoloji materiallar Qalatəpə yaşayış məskəninin antik dövr təbəqəsinin tədqiqində mühüm rol oynayır.
Qalatəpənin mədəni təbəqələri arasında keçidi daha ətraflı araşdırmaq məqsədilə ikinci qazıntı sahəsi də tədqiqata cəlb edilib. 2013-2015-ci illərdə burada 200 kvadratmetr sahədə qazıntı işləri aparılıb, 1,6 metrə yaxın qalınlığı olan mədəni təbəqə öyrənilib.
Bu il isə əsas diqqət digər sahələrin tədqiqinə yönəlib. Burada orta əsrlərə aid bişmiş və çiy kərpiclərdən tikili qalıqları, təsərrüfat quyuları, təndir qurğuları açılıb. Əldə edilən arxeoloji materiallar sırasına şirli və şirsiz saxsı qab nümunələri, daşdan əmək alətləri, şüşə və dəmir əşyalar daxildir. Burada 1D kvadratı adlandırılan sahədə qərb divarı önündə – 1,2 metr dərinlikdə iki, bəzi hissədə üç qat suvanıb üzərinə şirə çəkilmiş döşəmə qalığına rast gəlinib. 2D kvadratında isə həmin səviyyədə bir hissəsi döşəmədə qazılmaqla qurulan, içərisində xeyli kül qalığı olan ocaq yeri diqqəti cəlb edir. Diametri 0,85 santımetr olan və formaca konsentrik dairədən ibarət bu ocaq qurğusunun yan divarlarının qalınlığı 2 santımetr, hündürlüyü isə 0,27 santımetrdir. Möhkəmləndirmə məqsədilə yan divarların ətrafı 5-7 santımetr enində möhrə ilə əhatəyə alınıb, gillə suvanıb. Ocaq qurğusunun ətrafı təmizlənərkən 1,18-1,2 metr dərinlikdən bir ədəd qara cilalı kiçik küpə və ya dolça tipli qabın ağız hissəsi, qırmızımtıl qabın gövdə hissəsi əldə edilib. Bu nümunələr inkişaf etmiş orta əsrlərə deyil, daha erkən dövrə – IV-VII əsrlərə aid edilə bilər. Göstərilən qatdan aşağıda artıq şirli keramikaya rast gəlinmir.
Qalatəpədə aparılan tədqiqatlar bir daha təsdiq etdi ki, bu şəhər məskənində həyat monqolların ilk hücumlarından sonra sönüb. Bunu ikinci qazıntı sahəsinin 0,4-0,6 metr dərinlikdə yerləşən mədəni qatında aydın müşahidə etmək mümkündür: dəmirdən iri ox ucu, ocaq üstündə qalan bütöv qazanlar (birinin üzərində qapaq da var), çaynik tipli təkqulp qab və küpə, digər gözəl şirli qablar deyiləni təsdiq edir. Abidədə erkən orta əsr təbəqəsinə aiddir və 1,2 metr dərinlikdən başlayır. Gələcək tədqiqatlar qeyd olunan qazıntı sahəsində həm erkən orta əsr, həm də antik dövr təbəqələrinin araşdırılmasına imkan verəcək.
Arxeoloq qeyd edib ki, Qalatəpə şəhər yerindən və nekropolundan əldə edilən qədim artefaktlar bilavasitə Albaniyanın Ayniana və ya Enian şəhəri haqqında məlumat vermiş Strabonun yaşadığı dövrlə üst-üstə düşür. Bu şəhər hələ e.ə. III-II əsrlərdə meydana gəlib. E.ə. I – b.e.-nın II əsrlərində şəhərdə gur həyat olmuş, memarlıq, sənətkarlıq, qonşu regionlarla, o cümlədən Roma imperiyası və onun əyalətləri ilə mədəni-iqtisadi, ticarət əlaqələri yüksək inkişaf etmişdir. III əsrdən başlanan Sasani-Roma, sonrakı əsrlərdə isə Sasani-Bizans, Sasani-Ərəb və Ərəb-Xəzər müharibələri zamanı döyüş meydanı olan Mil-Qarabağ düzündə, o cümlədən qədim Ayniana (Enian) şəhərində həyat ritmi pozulmuşdur. Ötən əsrin ortalarında Qalatəpə yaxınlığındakı məşhur Üçtəpə kurqanlarından birində Xəzər döyüşçü-sərkərdəsinə məxsus sallama qəbirə rast gəlinməsi də erkən orta əsrlərdə bu ərazilərdə getmiş qızğın döyüşlərdən xəbər verir.
IX-X əsrlərdə – Xilafətin tənəzzülü zamanı Qalatəpə şəhər yerində həyat yenidən canlanmış, lakin XIII əsrin əvvəllərində monqol yürüşləri nəticəsində antik dövrdə Ayniana – Enian–Xanxan, orta əsrlərdə isə Yunan adlandırılmış qədim alban şəhəri qəti şəkildə süquta uğramışdır.
Arxeoloqun dediyinə görə, Qalatəpə arxeoloji dəstəsi 2016-cı ildə Ağcabədi rayonunun digər ərazilərində də kəşfiyyat-axtarış işləri aparıb. Minaxorlu kəndi yaxınlığında, Qarqarçayın yatağında erkən dəmir dövrünə aid təsərrüfat küpləri açılıb öyrənilib. Yeni Qaradolaq kəndinin ətrafında Ellinizm dövrünə – e.ə. III-I əsrlərə aid küp qəbirlərindən ibarət nekropolun açılması da böyük maraq doğurur. Yerli sakinlərdən birinin tapdığı oynoxoya tipli maye qabı çox gözəl hazırlanıb.
“Dağılmış küp qəbirlərdən biri təmizlənərkən formaca nadir hallarda rast gəlinən dəfn küpü ilə qarşılaşdıq. Onun ağzının kənarında qısa, lakin çıxıntı halında iri qoşa çubuqvari qulpu var, küpün gövdəsi ilə oturacağının birləşdiyi yerdə isə dəlik açılmış və kənarlarına iki saxsı parçası yapışdırılıb. Təəssüf ki, dəfn küpünün içərisi su və palçıqla dolduğundan buradakı skelet qalıqları, saxsı və metal nümunələri dağılıb. Oradan yalnız bir ədəd bardaq tipli qab və qara cilalı camın hissələrini əldə etmək mümkün olub. Bu qiymətli abidənin təcili tədqiq edilməsinə ehtiyac duyulur”, – deyə Təvəkkül Əliyev bildirib.

Archaeological studies continue in the ancient Albanian habitation - Galatepe
Mil-Karabakh expedition of ANAS Institute of Archeology and Ethnography continued archeological studies in the ancient and medieval city - Galatapa this summer.
A senior researcher of the Institute of Archaeology and Ethnography, head of Mil-Karabakh expedition group of Galatapa - Tavakkul Aliyev said that, investigations carried out here – in this ancient settlement with total area of 26 hectares, located in the plain Karabakh, territory of Agjabedi region, on the right bank of river Gargarchay, are carried out since 2008. Initially, cultural layer of 300 square meters with a thickness of 10 meters was studied. Here, were revealed the rubbles of a medieval brick building, a part of great defensive barriers made of bricks from the ancient era, and public buildings.
In order to explore in more detail the transition between the cultural layers of Galatepe, second excavation area was investigated. In 2013-2015, excavations were conducted here, in the 200 square meters of territory and a cultural layer with a thickness of 1.6 meters was studied.
This year, the other areas were spotlighted. Here, were uncovered building remains made of baked and raw bricks dated back Middle Ages, as well as farm wells, and oven facilities. The archaeological materials include glazed and unglazed pottery, stone tools, including glass and iron utensils. There, in the so-called territory - 1D square, in front of western wall - came across the undermining floor remains, which had been plastered twice at a depth of 1.2 meters, and three times in some parts. In the territory of 2D square were discovered a fireplace filled with ashes.
While cleaning around the fireplace, a black polished or mouth part of bucket-type pot and reddish body of the pot were reached from 1, 18-1, 2 meters depth. These examples are not attributed to the developed Middle Ages, but to the much earlier period - IV-VII centuries. There are no longer glazed ceramics are displayed on the floor below.
Studies carried out in Galatepe reaffirmed that, life in this settlement switched off after the attacks of Mongols. This can be clearly observed in the second cultural layer, locating 0,4-0,6 meters depth of excavation area: a large iron arrowhead, remaining intact boilers on the fire (there is also a cap on one), teapot and jug-type dish approves it.
Archaeologist said that ancient artefacts obtained from the necropolis Galatapa city place directly overlap with the period of Strabo, who informed about Albanian cities - Ayniana or Enian. This city was occurred still BC III-II centuries. During BC I – AD II, there was a busy life in the city, architecture, crafts, cultural-economic and trade relations via neighboring regions, including the provinces of the Roman Empire had been developed. Beginning of the third century Mil-Karabakh plain had become a battleground for Sassanian-Roman wars, in subsequent centuries Sasanian-Byzantine, Sassanian-Arab and Arab-Khazar wars, so the rhythm of life in ancient Ayniana (Enian) was violated.
In IX-X centuries - during the decline of the Caliphate, life revitalized in Galatapa city, but as a result of the XIII century Mongol invasions, ancient Albanian city Ayniana - Enian-Khankhan, which also named Greek in medieval ages, was declined drastically.
According to the archaeologist, the archaeological group of Galatapa conducted an exploration work in other areas of the Agjabadi region in 2016. Economical pitchers dated back to the early Iron Age were clarified in the vicinity of Minakhorlu village, in the riverbed Gargarchay. Uncovering the necropolis, consisting of pitcher graves, dated back Hellenistic period – BC III-I centuries, around the village Yeni Garadolag, is of great interest.