Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda fransalı alimlərin iştirakı ilə yay məktəbi təşkil olunub
AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda gənc mütəxəssislərin kadr hazırlığını gücləndirmək məqsədilə 10 günlük yay məktəbi layihəsi təşkil olunub.
Layihənin əsas təşəbbüskarları və təşkilatçıları Fransanın Milli Elmi Araşdırmalar Mərkəzinın arxeologiya üzrə professoru Bertil Lionet və institutun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyevdir.
Yay məktəbində antropologiya, paleobotanika ixtisasları və qazıntı metodikaları üzrə ingilis və fransız dillərində seminarlar tədris olunur. Seminarları antropologiya ixtisası üzrə Avrora Lambert, paleobotanika ixtisası üzrə Aleksiya Desai, qazıntı metodikası və arxeoloji tədqiqat üzrə isə professor Bertil Lionet kimi alimlər aparırlar.
Yay məktəbinə institutun magistratura pilləsində və Türkiyədə arxeologiya və antropologiya ixtisası üzrə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr də cəlb olunublar.

В Институте археологии и этнографии организована летняя школа с участием французских ученых
В Институте археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана с целью усиления кадровой подготовки молодых специалистов организована десятидневная летняя школа.
Главными инициаторами и организаторами проекта являются профессор по археологии Французского национального центра научных исследований Бертил Лионет и заведующий отделом института Фархад Гулиев.
В летней школе на английском и французском языках преподаются семинары по специальностям антропологии и палеоботаники, а также методикам раскопок. Семинары по антропологии ведутся Авророй Ламберт, палеоботанике – Алексией Десаи, методике раскопок и археологическим исследованиям – профессором Бертил Лионет.
На участие в летней школе привлечены также магистранты института и азербайджанские студенты, получающие образование в Турции по специальностям археологии и антропологии.