“Azərbaycan multikulturalizmi: din və dil siyasətinin inkişaf perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı
Sentyabrın 8-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Azərbaycan multikulturalizmi: din və dil siyasətinin inkişaf perspektivləri” mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başladı.
Tədbir AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşdırılıb.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açaraq hazırda ölkədə olduqca aktual xarakter daşıyan multikulturalizm dəyərlərinin Azərbaycan modeli barədə danışdı. Prezident İlham Əliyevin 2016-cı ili Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan edilməsi haqqında imzaladığı sərəncamın əhəmiyyətindən danışan akademik İsa Həbibbəyli bildirdi ki, ölkə rəhbərinin təşəbbüsü ilə multikulturalizm dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti multikluturalizmin Azərbaycan modelinin 3 prinsipə əsaslandığını bildirdi. Bunların tarixi milli dəyərlər, tolerantlıq və azərbaycançılıq prinsiplərindən ibarət olduğunu, burada azərbaycançılıq prinsipinin xüsusi önəm daşıdığını qeyd etdi.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da ötən ildən multikulturalizm ilə bağlı elmi araşdırmaların aparıldığını, fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramları çərçivəsində elmi fəaliyyətlə məşğul olanlar üçün multikulturalizm üzrə elmi-tədqiqat mövzularının daha çox diqqət mərkəzində saxlanıldığını, multikulturalizm ilə bağlı silsilə tədbirlərin, həmçinin “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii qaynaqları” kitabının təqdimatının keçirildiyini bildirdi.
Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, akademik Kamal Abdullayev Azərbaycanda multikulturalizmin həyat tərzi olduğunu, ölkəmizdə multikultural dəyərlərin, tolerantlıq ənənələrinin əsrlərə söykəndiyini qeyd etdi.
Bildirdi ki, multikulturalizm Azərbaycan xalqının çoxəsrlik həyat tərzidir: “Azərbaycanda normal tolerant mühit var, burada müxtəlif xalqların nümayəndələri, fərqli dinlərə mənsub insanlar eyni hüquqa malikdir və əsrlərdir qardaşlıq, dostluq şəraitində yanaşı yaşayırlar”.
Azərbaycan multikulturalizminin dünyanın müxtəlif ölkələrində təbliğ və tədris edildiyini diqqətə çatdıran akademik Kamal Abdulla ölkənin ali təhsil müəssisələrində bu fənnin tədrisinin əhəmiyyətini önə çəkdi.
Qeyd edildi ki, Azərbaycan multikulturalizminə olan maraq respublikamızın dünyada tarixi örnək dəyərlərə malik ölkə kimi tanıdılmasının nəticəsidir. “Azərbaycan multikulturalizminin ədəbi-bədii qaynaqları” kitabının nəşri, “Azərbaycan multikulturalizmi” dərsliyinin yazılması, “Multikulturalizm” jurnalının çap edilməsi, eyniadlı fənnin proqramının tərtib olunaraq dünya universitetlərinə təqdim edilməsi, dünyanın 15 ali təhsil ocağında tədris olunan “Azərbaycan multikulturalizmi” fənninin faydası və lazımlılıq dərəcəsi bizim işimizin həm mürəkkəbliyini, həm çoxşaxəliliyini, həm də cəmiyyətimiz, gələcəyimiz üçün vacibliyini bir daha göstərir.
Konfransda Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı bildirdi ki, bu gün dünyada multikulturalizmin alternativi yoxdur. Tarixən tolerant və multikultural dəyərləri üstün tutan, əhalisinin 96 faizini müsəlmanlar təşkil edən Azərbaycanda bütün dinlərin nümayəndələri – müsəlman, xristian, yəhudilər əsrlərdir sülh və qardaşlıq şəraitində yaşayırlar.
Komitə sədri dünyadakı bütün problemlərin həllinin dinlər, sivilizasiyalararası dialoqlardan, digər dinlərin, dillərin, müxtəlif mədəniyyətlərin, eləcə də ayrı-ayrı irqlərin nümayəndələrinə bərabər münasibətin, hörmətin göstərilməsindən – multikulturalizmdən asılı olduğunu söylədi.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov, Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylu, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin səd müavini Qəmər Cavadlı, Rusiya Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru Marianna Dvoreçkaya və başqaları mövzunun aktuallığını vurğulayaraq, multikulturalizm dəyərlərini birgə səylərlə təşviq etməyin vacibliyini bildirdilər.
Konfrans öz işini bölmələr üzrə davam etdirdi. Bölmə iclaslarında “Vicdan azadlığının və ana dilində danışmaq hüququnun konstitusion hüquqi təminatı”, “Müasir Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri”, “Azərbaycan tatlarının dilinin etnoqrafik leksikasına dair Azərbaycan dilinin nitq mədəniyyəti problemləri”, “Qafqaz xalqlarının dilində işlənən “kotan” termini qədim mədəni əlaqələrin yadigarı kimi”, “Azərbaycan Respublikasında milli azlıqların mədəni irsinin qorunması və inkişafı”, “Heydər Əliyev Azərbaycanda multikulturalizmin siyasi banisi kimi” və digər mövzularda məruzələr dinləniləcək.

Начала свою работу международная конференция «Мультикультурализм Азербайджана: перспективы развития политики языка и религии»
8 сентября в Центральной научной библиотеке НАНА начала свою работу международная конференция «Мультикультурализм Азербайджана: перспективы развития политики языка и религии».
Мероприятие было реализовано при организации Института языкознания имени Насими НАНА, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Государственного комитета по работе с религиозными образованиями и Бакинского международного центра мультикультурализма.
Вступительным словом конференцию открыл вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который рассказал об азербайджанской модели мультикультуральных ценностей, которые в настоящее время носят актуальный характер в стране. Говоря о значении Распоряжения Президента Ильхама Алиева об объявлении 2016 года в Азербайджане «Годом мультикультурализма», академик Иса Габиббейли отметил, что по инициативе главы страны мультикультурализм стал одним из основных направлений государственной политики.
Вице-президент НАНА отметил, что азербайджанская модель мультикультурализма опирается на 3 принципа, история которых восходит на национальные ценности, толерантность и азербайджанство. Здесь особое значение имеет принцип азербайджанства.
Академик Иса Габиббейли отметил, что в НАНА с прошлого года были проведены посвященные мультикультурализму научные исследования, организован цикл мероприятий, а также презентация книги «Литературно-художественные источники азербайджанского мультикультурализма».
Далее выступил государственный советник Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, академик Камал Абдуллаев, который отметил, что в Азербайджане мультикультурализм является образом жизни, мультикультуральные ценности, традиция толерантности в нашей стране имеют тысячелетнюю историю.
Было отмечено, что в Азербайджане господствует атмосфера толерантности, здесь представители различных народов, люди, принадлежащие к различным религиям, обладают равными правами и живут в условиях дружбы и братства.
Доведя до внимания пропаганду и преподавание азербайджанского мультикультурализма в различных странах мира, академик Камал Абдулла выдвинул на передний план важность обучения в высших учебных заведениях этого предмета.
На конференции председатель Госкомитета по работе с религиозными образованиями Мубариз Гурбанлы отметил, что сегодня в мире нет альтернативы мультикультурализма. В Азербайджане, где 96 процентов населения составляют мусульмане, представители всех религий - мусульмане, христиане, евреи веками живут в условиях мира и братства.
Председатель комитета отметил, что решение всех проблем в мире зависит от мультикультурализма – диалогов между цивилизациями и религиями, оказания равного отношения к представителям других религий, языков, культур, а также отдельных рас.
На мероприятии директор Института языкознания, член-корреспондент НАНА Мохсун Нагысойлу, заместитель председателя Управления мусульман Кавказа Гамар Джавадлы, профессор Российского государственного педагогического университета Марианна Дворецкая и другие подчеркнули актуальность темы.
Конференция продолжила свою работу в секциях. На секционных заседаниях заслушаны доклады «Конституционное юридическое обеспечение права свободы совести и пользования родным языком», «Отношения государства и религии в современном Азербайджане», «Гейдар Алиев как политический основатель мультикультурализма в Азербайджане» и др.