ABŞ-ın nüfuzlu Berkli Universitetində sentyabrın 7-də dünya şöhrətli azərbaycanlı alim Lütfi Zadəyə həsr olunan mərasim keçirilib.
Mərasimdə AMEA-nın qərarı ilə Lütfi Zadənin təltif olunduğu Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl Medal Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulu Nəsimi Ağayev tərəfindən dünya şöhrətli alimə təqdim olunub.
Tədbirdə Berkli Universitetinin müəllim-tələbə kollektivi, alimin həmkarları, dostları və onun elmi-tədqiqat irsinin davamçıları iştirak ediblər. Universitetin mühəndislik fakültəsinin dekanı, Lütfi Zadənin yetirməsi olan professor Şankar Sastri görkəmli alimi bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib, göstərilən diqqətə və belə bir nəcib təltifə görə təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi adından Azərbaycan Respublikasına dərin minnətdarlığını bildirib.
Sonra professor Lütfi Zadənin ana Vətəni Azərbaycana həsr olunmuş, onun sosial, iqtisadi və mədəni tərəqqisini əks etdirən qısa film göstərilib.
Çıxış edən baş konsul Nəsimi Ağayev bildirib ki, professor Lütfi Zadə öz elmi nailiyyətləri və dünya tərəqqisinə verdiyi töhfələri ilə sadəcə Azərbaycan və ya ABŞ-ın deyil, bütün bəşəriyyətin dəyərli təmsilçilərindəndir. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin həm azərbaycanlı soydaş, həm də dünya elminin dəyərli nümayəndəsi kimi professor Lütfi Zadəyə daim diqqət göstərdiyini, bu diqqətin nəticəsi kimi 2011-ci ildə qocaman alimin “Dostluq” ordeni ilə təltif olunduğunu vurğulayıb.
Baş konsul, çıxışının sonunda AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən mərasim münasibətilə professor L.Zadəyə ünvanlanmış təbrik məktubunu oxuyaraq, qızıl medalı təntənəli surətdə dünya şöhrətli alimə təqdim edib.
Professor Lütfi Zadə çıxışında Azərbaycandan kənarda yaşamasına baxmayaraq, Azərbaycanın daim onun qəlbində xüsusi yer tutduğunu bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin müdrik rəhbər və istedadlı dövlət xadimi olduğunu vurğulayaraq, ona dərin rəğbət bəslədiyini söyləyib. Qocaman alim bildirib ki, Azərbaycan bu gün nəinki öz regionunda, eləcə də beynəlxalq aləmdə böyük nüfuza malikdir. Bu isə hər şeydən öncə Azərbaycan Prezidenti tərəfindən həyata keçirilən düşünülmüş siyasətin və səbatlı dövlət kursunun nəticəsidir. Lütfi Zadə AMEA-nın prezidenti A.Əlizadəyə belə bir medal ilə təltif olunmasına görə təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə professor Lütfi Zadə ilə uzun illər birgə çalışmış, onun elmi-tədqiqat işlərində yaxından iştirak etmiş Azərbaycan Texniki Universitetinin professoru Şahnaz Şahbazova və Berkli Universitetinin professoru Ceyms Demmel də çıxış ediblər. Onlar dünya şöhrətli alimin elmi araşdırmalarından, bu səpkidə qeyri-səlis çoxluqlar və sistemlər, eləcə də qeyri-səlis məntiq sahəsində elmə gətirdiyi inqilabi yeniliklərdən söz açıblar.

В калифорнийском университете Беркли видному ученому Лютфи Заде вручили азербайджанскую медаль
7 сентября в престижном Калифорнийском университете в Беркли прошло мероприятие, посвященное американскому профессору азербайджанского происхождения Лютфи Заде.
На мероприятии генконсул Азербайджана в Лос-Анджелесе Насими Агаев вручил всемирно известному профессору Золотую медаль имени Низами Гянджеви, которой он был удостоен согласно решению Национальной Академии наук Азербайджана (НАНА).
В мероприятии участвовали преподавательско-студенческий состав Калифорнийского университета в Беркли, ученые, друзья и продолжатели научно-исследовательского наследия Лютфи Заде. Декан факультета инженерии университета Шанкар Састри поздравил профессора и поблагодарил Азербайджан от имени вуза.
Затем был продемонстрирован короткометражный фильм о социальном, экономическом, культурном прогрессе родины Лютфи Заде - об Азербайджане.
Генконсул Азербайджана в Лос-Анджелесе Насими Агаев отметил, что научные достижения Лютфи Заде стали ценным вкладом в мировую науку. Он отметил, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев всегда уделял особое внимание профессору Лютфи Заде и как соотечественнику, и как ценному научному деятелю. Как результат этого внимания, в 2011 году старейший ученый был удостоен ордена «Достлуг».
В конце своего выступления генконсул зачитал поздравительное письмо президента НАНА академика Акифа Ализаде, адресованное Лютфи Заде в связи с мероприятием и торжественно вручил ученому золотую медаль.
Профессор Лютфи Заде, в свою очередь, подчеркнул, что несмотря на свое проживание за пределами Родины, Азербайджан всегда занимает особое место в его сердце. Он отметил, что Президент Ильхам Алиев является мудрым руководителем и талантливым государственным деятелем. Профессор подчеркнул, что испытывает к нему чувства глубокой симпатии. Ученый сказал, что Азербайджан сегодня обладает огромным влиянием не только в регионе, но и во всем мире. Это, прежде всего, является результатом продуманной государственной политики, осуществляемой Президентом Азербайджана. Лютфи Заде выразил благодарность президенту НАНА А.Ализаде за такую награду.
На мероприятии также выступили работавшие с Лютфи Заде долгие годы, непосредственно участвовавшие в его научно-исследовательских трудах профессор Азербайджанского технического университета Шахназ Шахбазова и профессор университета Беркли Джеймс Деммель.
Они рассказали о научных расследованиях, нечетких множествах и системах, а также о революционных нововведениях, которые всемирно известный ученый внес в сферу нечеткой логики.