AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunun ərazisində fəaliyyət göstərən Elm və Texnologiya Parkının Marketinq sektorunun müdiri Sənan Abdullayev 19-22 sentyabr 2016-cı il tarixlərində Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskva şəhərində ezamiyyətdə olub.
Səfərin məqsədi elm və texnologiya parklarının ən böyük beynəlxalq birliyi olan “Elm Parkları və İnnovasiya Əraziləri üzrə Beynəlxalq Assosasiya”nın (IASP) 33-cü Dünya Konfransında AMEA-nın Elm və Texnologiya Parkının təmsil edilməsi idi.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildən etibarən IASP-nin assosiativ üzvü seçilmiş AMEA adıçəkilən Dünya Konfransı silsiləsində ilk dəfə iştirak etmək hüququ əldə edib.
33-cü Dünya Konfransının məqsədi dünyanın 400-dən artıq elm və texnologiya parkının nümayəndələri arasında ən son elmi-texnoloji və innovativ layihələrin inkişaf etdirilməsi və elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının artırılması idi.
Tədbirdə S.Abdullayev AMEA-da elm parkının qurulması üzrə görülən müvafiq işlər barədə təqdimatla çıxış edib. Bundan əlavə, S.Abdullayev Rusiya, Türkiyə, Braziliya, Qazaxıstan, Böyük Britaniya, İran, Kanada və digər ölkələrin müxtəlif elm və texnologiya parkları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib. Görüşlərdə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Xatırladaq ki, konfransda Azərbaycandan IASP-nin yeganə iki üzvü kimi AMEA və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nəzdində olan Yüksək Texnologiyalar Parkı iştirak etmişdir.

НАНА была представлена на всемирном конгрессе по научным и технологическим паркам
19-22 сентября 2016 года заведующий Сектором маркетинга Научно-технологического парка, функционирующего на территории Опытно-промышленного завода НАНА, Санан Абдуллаев находился в командировке в столице Российской Федерации в городе Москве.
Целью визита было представление Научно-технологического парка Национальной академии наук Азербайджана на 33-й Всемирной конференции Международной ассоциации технопарков и зон инновационного развития (IASP), которая является самым большим международным сообществом научно-технологических парков.
Отметим, что НАНА, избранная с 2016 года ассоциативным членом IASP, впервые получила право на участие в упомянутой Всемирной конференции.
Цель 33-й Всемирной конференции заключалась в повышении возможностей международного сотрудничества в области развития последних научно-технологических и инновационных проектов и коммерциализации науки среди более 400 представителей научно-технологических парков мира.
На мероприятии С.Абдуллаев выступил с презентацией о соответствующей работе, проделанной по реконструкции Научно-технологического парка НАНА. Кроме того, С.Абдуллаев провел двусторонние встречи с представителями различных научно-технологических парков Казахстана, России, Турции, Бразилии, Великобритании, Ирана, Канады и других стран. На встречах были обсуждены перспективы сотрудничества.
Напомним, что от Азербайджана на конференции приняли участие НАНА и Парк высоких технологий Министерства связи и высоких технологий АР.