AMEA-nın Təcrübə-Sənaye Zavodunun ərazisində fəaliyyət göstərən Elm və Texnologiya Parkının Marketinq sektorunun müdiri Sənan Abdullayev 19-22 sentyabr 2016-cı il tarixlərində Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskva şəhərində ezamiyyətdə olub.
Səfərin məqsədi elm və texnologiya parklarının ən böyük beynəlxalq birliyi olan “Elm Parkları və İnnovasiya Əraziləri üzrə Beynəlxalq Assosasiya”nın (IASP) 33-cü Dünya Konfransında AMEA-nın Elm və Texnologiya Parkının təmsil edilməsi idi.
Qeyd edək ki, 2016-cı ildən etibarən IASP-nin assosiativ üzvü seçilmiş AMEA adıçəkilən Dünya Konfransı silsiləsində ilk dəfə iştirak etmək hüququ əldə edib.
33-cü Dünya Konfransının məqsədi dünyanın 400-dən artıq elm və texnologiya parkının nümayəndələri arasında ən son elmi-texnoloji və innovativ layihələrin inkişaf etdirilməsi və elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının artırılması idi.
Tədbirdə S.Abdullayev AMEA-da elm parkının qurulması üzrə görülən müvafiq işlər barədə təqdimatla çıxış edib. Bundan əlavə, S.Abdullayev Rusiya, Türkiyə, Braziliya, Qazaxıstan, Böyük Britaniya, İran, Kanada və digər ölkələrin müxtəlif elm və texnologiya parkları ilə ikitərəfli görüşlər keçirib. Görüşlərdə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Xatırladaq ki, konfransda Azərbaycandan IASP-nin yeganə iki üzvü kimi AMEA və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nəzdində olan Yüksək Texnologiyalar Parkı iştirak etmişdir.

ANAS was represented at the world congress on science and technology parks
Sanan Abdullayev, chief of Marketing Sector of Science and Technology Park, which operates on the territory of ANAS Experiment-Industry Plant, seconded in Moscow city, the capital of the Russian Federation on September 19-22, 2016.
The visit aimed to represent ANAS Science and Technology Park at the 33rd World Conference of "The International Association of Science Parks and Innovation Territories" (IASP).
Note that, electing associative member of IASP since 2016 ANAS for the first time has acquired the right to participate at the World Conference.
The goal of 33rd World Conference was to develop latest scientific-technological and innovative projects among more than 400 representatives of science and technology, including increase opportunities for international cooperation in the development and commercialization of science.
At the event, S.Abdullayev made a paper on relevant works done over establishment of Science Park of ANAS. In addition, S.Abdullayev carried out bilateral meetings via science and technology parks of Russia, Turkey, Brazil, Kazakhstan, Great Britain, Iran, Canada etc. and discussed collaborative prospects.
Remind that, conference was attended by Science and Technology Park of ANAS and High-Tech Park attached to Ministry of Communications and High Technologies as two only IASP members.