Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişlinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Geoelmlər üzrə Alman Araşdırma Mərkəzinin Erkən Xəbərvermə Sistemləri Mərkəzinin (GFZ EXSM) rəhbəri, professor Stefano Parolainin dəvəti ilə bu ölkənin Potsdam şəhərində səfərdə olublar.
Mərkəzdə keçirilən görüşdə aparılan elmi tədqiqatlar, görülən işlər və nəticələr, eyni zamanda, Bakı şəhərinin seysmik mikrorayonlaşdırılması və seysmik təhlükəli zonaların müəyyənləşdirilməsi istiqamətində tədqiqat işləri müzakirə olunub.
Azərbaycan nümayəndə heyəti daha sonra GFZ EXSM-nin Potsdam şəhərində yerləşən mərkəzi kampusunda olub.
AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli Bakı şəhərinə təsir edən zəlzələ ocaqları haqqında məruzə edərək paytaxtımızın seysmik mikrorayonlaşdırılması işlərinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
GFZ-nin Yer Sistemləri Bilikləri Platformasının rəhbəri, Mərkəzi Asiya Tətbiqi Geoelmlər İnstitutunun həmdirektoru Jörn Lauterjung Azərbaycanda seysmologiya sahəsində görülən işlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirərək Bakı şəhərinə təsir edən zəlzələ ocaqlarının əksəriyyətinin Xəzər dənizində olduğu üçün bu dənizdə də seysmik stansiyaların qurulmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə Bakı şəhərinin seysmik mikrorayonlaşdırılması layihəsinin həyata keçirilməsi üçün GFZ-nin texnoparkında olan cihazların Bakı şəhərində quraşdırılması istiqamətində ilkin razılıq əldə olunub. Bildirilib ki, GFZ-nin texnoparkından ilkin olaraq 20 stansiyanın 2 il müddətində Bakı şəhərində quraşdırılması bu qurumun hesabına, hər iki təşkilatın əməkdaşlarının iştirakı ilə həyata keçiriləcək.
RSXM əməkdaşları daha sonra GFZ EXSM-nin zəlzələlərin və vulkanların fizikası bölməsinin mühəndis–geofiziki Birger-G.Lühr ilə görüşüblər.
AMEA-nın müxbir üzvü Q.Yetirmişli Azərbaycanda palçıq vulkanlarının çox geniş yayıldığını diqqətə çatdırıb. O, palçıq vulkanları ilə zəlzələlər arasında əlaqə barədə məruzə ilə çıxış edərək bu sahədə birgə tədqiqatların aparılmasını təklif edib.
Birger-G.Lühr bildirib ki, aparılan tədqiqatlar zamanı vulkanların ətrafında quruda və dənizin dibində seysmik stansiyalar quraşdırırlar və bu, həmin ərazilərdə baş verən prosesləri izləməyə imkan verir. O, Xəzər dənizində də seysmik stansiyaların quraşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.

Works done in the realm of seismology highly appreciated in Azerbaijan
Delegation led by General Director of Republican Seismological Survey Center (RSSC) corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli visited Potsdam city at the invitation of Stefano Parolain, A Professor and head of Center for Early Warning Systems under German Research Center for Geosciences (GFZ).
Meeting which took part at the center has discussed studies, works done and iutputs, meanwhile, research works on seismic zoning of Baku city and defining seismically hazard zones.
Azerbaijani delegation has been at the central campus of GFZ CEWS in Potsdam city.
Gurban Yetirmishli delivered a lecture on earthquake epicenters impacting Baku city and paid to the attention the necessity of seismic zoning works of the capital.
Head of Earth System Knowledge Platform, co-director of Central-Asian Institute for Applied Geosciences Jörn Lauterjung highly appreciated the works done in the realm of seismology in Azerbaijan, and brought to mind that, majority of earthquake epicenters, which affect Baku city are in the Caspian Sea, so it is necessary to install seismic stations in the sea.
It was agreed to install devices of GFZ Techno Park to the Baku city due to implement project of seismic zoning in the Baku city. For initially 20 stations from an industrial park GFZ will be installed in Baku through a period of 2 years at the expense of the organization with the participation of employees of both organizations.
RSSC employees met with Birger-G.Lühr, an engineer- geophysicist at Department of the Physics of Earthquakes and Volcanoes in GFZ CEWS.
Corresponding member G.Yetirmishli noted about the mushrooming of mud volcanoes in Azerbaijan and delivered a lecture on connection between them and earthquakes.