Sentyabrın 27-də Bakı Ekspo Mərkəzində “ADEX 2016” ikinci Azərbaycan Beynəlxalq müdafiə sərgisi açıldı.
“ADEX” sərgisi dünyanın silah bazarında ixrac üçün təklif olunan hərbi sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq imkanı yaradır. Sərgidə, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan hərbi müəssisə və təşkilatlarla yanaşı, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin pavilyonu da nümayiş etdirildi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev pavilyon ilə tanış oldu.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı dövlət başçısını salamlayaraq, Prezidentə pavilyonda nümayiş etdirilən tarixi eksponatlar, Azərbaycanın hərb tarixinə dair nümunələr haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, muzeydə toplanmış eksponatlar, silah növləri Azərbaycanda silah istehsalının tarixən yüksək səviyyədə olduğunun əyani sübutudur. N.Vəlixanlı Azərbaycan, o cümlədən hərb tarixinin təbliği istiqamətində muzeyin gördüyü işlər, həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verərək müvafiq elmi nəşrləri ölkə Prezidentinə təqdim etdi.
Muzeyin pavilyonu ilə yaxından tanış olan dövlət başçısı, sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin iştirakının sevindirici hal olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi və təbliğində, ölkə reallıqlarının və mədəni irsimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında muzeylərin mühüm rolu vardır.
Sonda Prezident Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq tarixinin öyrənilməsi və təbliği yönündə muzeyin fəaliyyətinə uğurlar arzuladı.
Qeyd edək ki, bu il 2-ci dəfədir keçirilən sərgidə dünyanın 34 ölkəsini təmsil edən 216 şirkət, 19 ölkədən 25 rəsmi nümayəndə heyəti iştirak edir. İştirakçıların coğrafiyası Latviya, Monteneqro, Xorvatiya, Çex Respublikası və Estoniya kimi ölkələrin hesabına genişlənib. Ümumilikdə, ziyarətçi şirkət və qurumlarla birlikdə sərginin coğrafiyası 44 ölkəni əhatə edir.

27 сентября в Бакинском ЭкспоЦентре открылась вторая Азербайджанская международная оборонная выставка ADEX-2016.
Выставка «ADEX» позволяет ознакомиться с образцами военной техники, современными технологиями по обеспечению обороны. На выставке помимо Министерства оборонной промышленности Азербайджанской Республики, военных учреждений и организаций различных стран мира, демонстрируется павильон Национального музея истории Азербайджана НАНА. Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами господин Ильхам Алиев ознакомился с павильоном.
Директор Национального музея истории Азербайджана НАНА, академик Наиля Велиханлы, поприветствовав главу государства, проинформировала Президента об исторических экспонатах, демонстрируемых в павильоне, а также образцах, относящихся к военной истории Азербайджана. Было отмечено, что собранные в музее экспонаты, виды оружий служат наглядным подтверждением того, что производство оружия в Азербайджане исторически было на высоком уровне.
Ознакомившись с павильоном музея, глава государства отметил, что участие Национального музея истории Азербайджана на выставке является отрадным фактом. Он сказал, что музеи играют важную роль в изучении и пропаганде истории Азербайджана, доведении до мировой общественности реалий и культурного наследия страны.
В заключение Президент пожелал успехов деятельности музея в направлении изучения и пропаганды истории героизма Азербайджанского народа.
Отметим, что в ADEX 2016 принимают участие 216 компаний из 34 стран и 25 официальных делегаций из 19 стран. В целом в выставке принимают участие представители 44 стран.