Sentyabrın 27-də Bakı Ekspo Mərkəzində “ADEX 2016” ikinci Azərbaycan Beynəlxalq müdafiə sərgisi açıldı.
“ADEX” sərgisi dünyanın silah bazarında ixrac üçün təklif olunan hərbi sənaye kompleksinin müxtəlif sahələri üzrə müasir müdafiə texnologiyaları, hərbi texnikanın ən son nümunələri ilə tanış olmaq imkanı yaradır. Sərgidə, Azərbaycan Respublikası Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan hərbi müəssisə və təşkilatlarla yanaşı, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin pavilyonu da nümayiş etdirildi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev pavilyon ilə tanış oldu.
AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı dövlət başçısını salamlayaraq, Prezidentə pavilyonda nümayiş etdirilən tarixi eksponatlar, Azərbaycanın hərb tarixinə dair nümunələr haqqında məlumat verdi. Qeyd etdi ki, muzeydə toplanmış eksponatlar, silah növləri Azərbaycanda silah istehsalının tarixən yüksək səviyyədə olduğunun əyani sübutudur. N.Vəlixanlı Azərbaycan, o cümlədən hərb tarixinin təbliği istiqamətində muzeyin gördüyü işlər, həyata keçirdiyi layihələr haqqında məlumat verərək müvafiq elmi nəşrləri ölkə Prezidentinə təqdim etdi.
Muzeyin pavilyonu ilə yaxından tanış olan dövlət başçısı, sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin iştirakının sevindirici hal olduğunu diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, Azərbaycan tarixinin öyrənilməsi və təbliğində, ölkə reallıqlarının və mədəni irsimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında muzeylərin mühüm rolu vardır.
Sonda Prezident Azərbaycan xalqının qəhrəmanlıq tarixinin öyrənilməsi və təbliği yönündə muzeyin fəaliyyətinə uğurlar arzuladı.
Qeyd edək ki, bu il 2-ci dəfədir keçirilən sərgidə dünyanın 34 ölkəsini təmsil edən 216 şirkət, 19 ölkədən 25 rəsmi nümayəndə heyəti iştirak edir. İştirakçıların coğrafiyası Latviya, Monteneqro, Xorvatiya, Çex Respublikası və Estoniya kimi ölkələrin hesabına genişlənib. Ümumilikdə, ziyarətçi şirkət və qurumlarla birlikdə sərginin coğrafiyası 44 ölkəni əhatə edir.

September 27, in Baku EXPO Centre opened the 2nd Azerbaijan International Defense Exhibition ADEX-2016.
The exhibition “ADEX” allows you to see samples of military equipment with modern technology to ensure the defense. In addition to the exhibition of the Ministry of Defense Industry of Azerbaijan Republic, military establishments and organizations of various countries of the world, demonstrates the pavilion of the National Museum of Azerbaijan History of ANAS. President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander of the Armed Forces Ilham Aliyev got acquainted with the pavilion.
Director of the National Museum of Azerbaijan History of ANAS, Academician Naila Velikhanli, welcomed the head of state, informed the President about the historical artifacts exhibited in the pavilion, as well as samples belonging to Azerbaijan's military history. It was noted that collected in the museum exhibits, weapons are a clear proof of the fact that the production of weapons to Azerbaijan has historically been at a high level.
After reviewing the pavilion of the museum, the President noted that the participation of the National Museum of Azerbaijan History at the exhibition is a welcome fact. He said that museums play an important role in the study and promotion of the history of Azerbaijan, informing the world community of the truth and the cultural heritage of the country.
In conclusion the President wished success to the Museum's work in studying and promoting the history of heroism of Azerbaijan people.
Note that 216 companies from 34 countries and 25 official delegations from 19 countries are taking part in the 2016 ADEX. In general, the representatives of 44 countries are taking part in the exhibition.