“Türk dünyası: Sibirdən Balkanlara” adlı etno fotosərgisinin açılışı keçirilib
Bu gün AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) tanınmış türkoloq alim Güllü Yoloğlunun “Türk dünyası: Sibirdən Balkanlara” adlı etno fotosərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə kitabxananın Beynəlxalq və ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Mübariz Göyüşlü türk dövlət başçılarının imzası ilə Türk Dövlətlərinin Əməkdaşlıq Şurasının yaradılmasının əhəmiyyətindən söz açıb, MEK-in ictimai və elmi əhəmiyyət kəsb edən bu cür tədbirlərə daim dəstək verdiyini söyləyib.
2009-cu ildə Naxçıvanda türk dövlət başçılarının Türk Konseyinin yaradılması ilə bağlı imzaladığı sərəncama əsasən hər il 3 oktyabr tarixinin Türk Dövlətlərinin Birliyi Günü kimi qeyd olunduğunu xatırladan M.Göyüşlü sərginin həm də sözügedən tarixi hadisəyə həsr olunduğunu bildirib.
Sonra çıxış edən türkoloq Güllü Yoloğlu sərgi haqqında ətraflı məlumat verib. O, sərgidə Türkiyə, Qazaxıstan, Rusiya, İraq, Moldova, Rumıniya, Makedoniya, İran, Özbəkistan və digər ölkələrdə apardığı araşdırmaları zamanı türk xalqlarının adət-ənənələrini, həyat tərzini, mədəniyyətini əks etdirən 60 fotoşəkilin nümayiş etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Moldovanın Azərbaycandakı səfiri Georgi Leuka, Bakı Dövlət Universitetinin dosenti Vüqar Zifəroğlu, AMEA Fizika İnstitutunun əməkdaşı Yusif Əfşar, “Birlik” jurnalının baş redaktoru İlqar İlkin, filosof Asif Bayramov və başqaları fotosərginin əhəmiyyətindən danışıblar.

“Turkic world: from Siberia to the Balkans” photo expo opened
Today, Central Scientific Library of ANAS hosted for opening ceremony “Turkic world: from Siberia to the Balkans” photo expo by celebrate turkologist Dr. History Gullu Yologhlu.
Under agreement signed by heads of Turkic states on establishment of Turkic Konsey in Nakhchivan 2009, every year October 3 is celebrated as a Day of Turkic States’ Union.
Later on, Turkologist Gullu Yologhlu briefed about the exhibition featuring 60 photos of traditions, welfare, and culture of Turkic nations during studies carried out in Turkey, Kazakhstan, Russia, Iraq, Moldova, Romania, Macedonia, Iran, Uzbekistan and other countries.
Ambassador of Moldova in Azerbaijan George Luca, Associate Professor of the Baku State University Vugar Ziferoghlu, an associate of the Physics Institute of ANAS Yusif Afshar, edior-in-chief of the journal “Birlik” Ilgar Ilkin, Philosopher Asif Bayramov and others highlighted the significance of the photo expo.