Oktyabrın 4-də Bakıda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) və bu qurumun akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ) birgə təşkilatçılığı ilə neft kimyası üzrə IX Beynəlxalq Məmmədəliyev konfransı işə başlayıb.
Konfransda Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və digər xarici ölkələrin tanınmış alimləri iştirak edirlər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alim Y.Məmmədəliyevin elmi fəaliyyətindən danışıb. Akademik qeyd edib ki, Y.Məmmədəliyev xalqımızın tarixinə böyük alim, maarifçi, təşkilatçı, görkəmli ictmai-siyasi xadim kimi daxil olub. Azərbaycanda neft kimyasının əsasını qoyan Y.Məmmədəliyevin əsas elmi işləri neftin və neft qazlarının katalitik emalı sahəsi ilə bağlıdır.
Məlumat verilib ki, 1959-cu ildə akademik Y.H.Məmmədəliyevin təşəbbüsü ilə Elmlər Akademiyası sistemində Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu yaradılıb. Bu institut respublikada ən böyük aparıcı elmi mərkəzə çevrilib və 1962-ci ildə instituta akademik Y.Məmmədəliyevin adı verilib.
Konfransın Beynəlxalq Proqram Komitəsinin sədri, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, Beynəlxalq Məmmədəliyev konfransı 1994-cü ildən başlayaraq BP, “Statoil” şirkətlərinin təşəbbüsü və maliyyə dəstəyi ilə keçirılir. Konfransın təşkilinin əsas məqsədi neft emalı və neft kimyası sahəsində əldə olunmuş elmi-texniki nailiyyətlərin müzakirəsi, tədqiqatların perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Daha sonra Türkiyə, Rusıya və başqa ölkələrdən olan alimlərin məruzələri dinlənilib.
Görkəmli alimin qızı, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva ailə üzvləri adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə akademikin adını daşıyan memorial muzeyin açılışı və Yusif Məmmədəliyev saytının təqdimatı olub.
Beş bölmə üzrə keçirilən konfransda “Neft emalı və neft-kimyası sintezinin əsas və təkrar emal məhsullarının perspektiv istehsal və emal texnologiyaları və üsulları”, “Neft emalı və neft kimyası sintezi proseslərində kataliz” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə, həmçinin ali və ümumtəhsil müəssisələrində kimyanın tədrisi problemləri müzakirə olunacaq. Konfransın təşkilat komitəsinə kimya profilli 24 müəssisə və təşkilatdan 250 məruzənin tezisi daxil olub. Təşkilat komitəsi tərəfindən 226 məruzənin tezisi qəbul edilib.

4 октября в Баку при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и Института нефтехимических процессов имени академика Ю.Мамедалиева (ИНХП) данной структуры начала работу IX Международная Мамедалиевская конференция по нефтехимии.
В конференции принимают участие известные ученые из Турции, России, Грузии и других зарубежных стран.
На мероприятии президент НАНА Акиф Ализаде рассказал о научной деятельности видного ученого, академика Ю.Мамедалиева. Академик отметил, что Ю.Мамедалиев вошел в историю нашего народа как великий ученый, просветитель, организатор, видный общественно-политический деятель. Основные научные работы заложившего основу нефтяной химии в Азербайджане Ю.Мамедалиева связаны с каталитической переработкой нефти и нефтяных газов.
Сообщалось, что в 1959 году по инициативе академика Ю.Мамедалиева в системе Академии наук был создан Институт нефтехимических процессов, ставший самым крупным ведущим научным центром в республике. В 1962 году институту было присвоено имя академика Ю.Мамедалиева.
Председатель Программного комитета Международной конференции, академик Вагиф Аббасов подчеркнул значение мероприятия. Было отмечено, что Международная Мамедалиевская конференция проводится, начиная с 1994 года, по инициативе и при финансовой поддержке компании BP, «Statoil». Основная цель организации конференции является обсуждение научно-технических достижений в области нефтепереработки и нефтехимии, определение перспективных направлений исследований и налаживание международного сотрудничества.
Затем были заслушаны доклады ученых из Турции, России и других стран.
Дочь выдающегося ученого, член-корреспондент НАНА Севда Мамедалиева от имени членов семьи выразила признательность организаторам и участникам мероприятия.
На мероприятии состоялась презентация сайта и открытие мемориального музея, носящего имя академика Юсифа Мамедалиева.
На конференции, продолжившей свою работу по 5-ти секциям, были заслушаны доклады на темы «Перспективные производственные и перерабатывающие технологии и методы основных и вторичных продуктов переработки нефтехимического синтеза», «Катализ в процессах синтеза нефтепереработки и нефтехимии» и др.
На мероприятии также будут обсуждены проблемы преподавания химии в высших и общеобразовательных учреждениях. В организационный комитет конференции поступило 250 тезисов докладов из 24 учреждений и организаций химического профиля. Организационным комитетом было принято 226 тезисов.