Oktyabrın 4-də Bakıda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) və bu qurumun akademik Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun (NKPİ) birgə təşkilatçılığı ilə neft kimyası üzrə IX Beynəlxalq Məmmədəliyev konfransı işə başlayıb.
Konfransda Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və digər xarici ölkələrin tanınmış alimləri iştirak edirlər.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alim Y.Məmmədəliyevin elmi fəaliyyətindən danışıb. Akademik qeyd edib ki, Y.Məmmədəliyev xalqımızın tarixinə böyük alim, maarifçi, təşkilatçı, görkəmli ictmai-siyasi xadim kimi daxil olub. Azərbaycanda neft kimyasının əsasını qoyan Y.Məmmədəliyevin əsas elmi işləri neftin və neft qazlarının katalitik emalı sahəsi ilə bağlıdır.
Məlumat verilib ki, 1959-cu ildə akademik Y.H.Məmmədəliyevin təşəbbüsü ilə Elmlər Akademiyası sistemində Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu yaradılıb. Bu institut respublikada ən böyük aparıcı elmi mərkəzə çevrilib və 1962-ci ildə instituta akademik Y.Məmmədəliyevin adı verilib.
Konfransın Beynəlxalq Proqram Komitəsinin sədri, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov tədbirin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, Beynəlxalq Məmmədəliyev konfransı 1994-cü ildən başlayaraq BP, “Statoil” şirkətlərinin təşəbbüsü və maliyyə dəstəyi ilə keçirılir. Konfransın təşkilinin əsas məqsədi neft emalı və neft kimyası sahəsində əldə olunmuş elmi-texniki nailiyyətlərin müzakirəsi, tədqiqatların perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Daha sonra Türkiyə, Rusıya və başqa ölkələrdən olan alimlərin məruzələri dinlənilib.
Görkəmli alimin qızı, AMEA-nın müxbir üzvü Sevda Məmmədəliyeva ailə üzvləri adından tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılara minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə akademikin adını daşıyan memorial muzeyin açılışı və Yusif Məmmədəliyev saytının təqdimatı olub.
Beş bölmə üzrə keçirilən konfransda “Neft emalı və neft-kimyası sintezinin əsas və təkrar emal məhsullarının perspektiv istehsal və emal texnologiyaları və üsulları”, “Neft emalı və neft kimyası sintezi proseslərində kataliz” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə, həmçinin ali və ümumtəhsil müəssisələrində kimyanın tədrisi problemləri müzakirə olunacaq. Konfransın təşkilat komitəsinə kimya profilli 24 müəssisə və təşkilatdan 250 məruzənin tezisi daxil olub. Təşkilat komitəsi tərəfindən 226 məruzənin tezisi qəbul edilib.

On October 4, IX International Mammadaliyev Conference for Oil chemistry has kicked off by joint organization of Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) and Institute of Petrochemical Processes of this academic entity on behalf Academician Y.Mammadaliyev in Baku.
Conference brought together scientists of Turkey, Russia, Georgia and other foreign countries.
Makin speech at the conference President of ANAS Academician Akif Alizadeh spoke about scientific performance of notable scientist Yusif Mammadaliyev and noted that he has entered the history as a great scientist, enlightener, organizer and social figure. Founding petro chemistry in Azerbaijan, Y. Mammadaliyev’s main research objects were related to catalytic processing of oil and oil gases.
It was informed that Institute of Petrochemical Processes attached to Azerbaijan AS was established at the initiative of Academician Y.H.Mammadaliyev in 1959. This institute has shifted into a huge leading force in the country and was given the name of Academician in 1962.
Chairman of International Program Committee of the Conference Academician Vagif Abbasov underlined the essence of the event. He stated that International Mammadaliyev Conference is carried out since 1994 at initiative and financial support of BP, "Statoil" Co. Conference aims to discuss scientific-technical achievements in the sphere of oil refining and petro chemistry, define perspective directions of studies and cooperate internationally.
Later on, scientists from Turkey, Russia and other countries made presentations.
Notable scientist’s daughter corresponding member of ANAS Sevda Mammadaliyeva expressed her gratitude to event organizers and attendees on behalf of family.
Museum named after Academician and website of Yusif Mammadaliyev were presented at the event as well.
Conference in five sections held discussion on following topics: “Perspective production, processing technologies and methods of primary and recycling products in oil refining and petrochemical synthesis”, "Oil refining and catalysis in petrochemical synthesis processes" etc.
The event will also discuss the challenges of tuition chemistry at universities and educational institutions. Conference organizing committee has received 250 reports theses from 24 enterprises and organizations of the chemical profile. Theses of the 226 reports were approved by the Organizing Committee.