Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Gürcüstanda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü, elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qüdürət Bəkirov və elmi işçilər Yevgeniya BəkirovaAygün İsmayılovaCoşqun Məmmədov sentyabr ayının 28-30-da Gürcüstanda elmi ezamiyyətdə olublar.
Məqsəd Tbilisi şəhərində keçirilən “Kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı naminə ekoloji təmiz məhsullar istehsalının müasir texnologiyaları” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak etmək idi.
Tədbir Gürcüstanın Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının təşkilatçılığı və Şota Rustaveli adına Milli Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə baş tutub.
Beynəlxalq tədbirdə azərbaycanlı alimlər “İpəkçilikdə flüoresent maddələrin tətbiqi ilə rəngli baramanın alınması”, “Azərbaycanın Şəki-Zaqatala bölgəsinin yerli armud (Pyrus communis L.) sortlarının tozcuqlarının tədqiqi”, “Azərbaycanın Şəki-Zaqatala zonasında yetişdirilən Amarant (Amaranthus L.) bitkisinin biomorfoloji xüsusiyyətləri” və “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində kənd təsərrüfatının davamlı inkişafında ekoloji təmiz əkinçiliyin əhalinin məşğuliyyətində rolu və əhəmiyyəti” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Сотрудники Шекинского регионального научного центра приняли участие в Международной конференции в Грузии
28-30 сентября директор Шекинского регионального научного центра НАНА, доктор философии по физике Юсиф Шукюрлю, заместитель директора по научной работе, доктор философии по биологии Фархад Азизов, доктор философии по биологии Гудрат Бакиров и научные деятели Евгения Бакирова, Айгюн Исмаилова, Джошкун Мамедов находились в командировке в Грузии.
Целью визита было участие в Международной научной конференции «Современные технологии производства экологически чистой продукции во имя продолжительного развития сельского хозяйства», состоявшейся в Тбилиси.
Мероприятие прошло при организационной поддержке Сельскохозяйственной академии Грузии имени Шота Руставели и финансовой поддержке Национального фонда науки.
На международном мероприятии азербайджанские ученые выступили с докладами на тему «Получение цветных коконов с применением флуоресцентных веществ в шелководстве», «Исследование пылинок местных сортов груши (Pyrus communis L.) Шеки-Загатальского региона Азербайджана», «Биоморфологические особенности растения Amarant (Amaranthus L.), выращиваемого в Шеки-Загатальской зоне Азербайджана», «Роль и значение экологически чистого земледелия в устойчивом развитии сельского хозяйства в северо-западном регионе Азербайджана».
Доклады сотрудников Шекинского регионального научного центра вызвали большой интерес участников конференции.