Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşları Gürcüstanda beynəlxalq konfransda iştirak ediblər
AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin direktoru, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü, elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qüdürət Bəkirov və elmi işçilər Yevgeniya BəkirovaAygün İsmayılovaCoşqun Məmmədov sentyabr ayının 28-30-da Gürcüstanda elmi ezamiyyətdə olublar.
Məqsəd Tbilisi şəhərində keçirilən “Kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı naminə ekoloji təmiz məhsullar istehsalının müasir texnologiyaları” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştirak etmək idi.
Tədbir Gürcüstanın Kənd Təsərrüfatı Akademiyasının təşkilatçılığı və Şota Rustaveli adına Milli Elm Fondunun maliyyə dəstəyi ilə baş tutub.
Beynəlxalq tədbirdə azərbaycanlı alimlər “İpəkçilikdə flüoresent maddələrin tətbiqi ilə rəngli baramanın alınması”, “Azərbaycanın Şəki-Zaqatala bölgəsinin yerli armud (Pyrus communis L.) sortlarının tozcuqlarının tədqiqi”, “Azərbaycanın Şəki-Zaqatala zonasında yetişdirilən Amarant (Amaranthus L.) bitkisinin biomorfoloji xüsusiyyətləri” və “Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində kənd təsərrüfatının davamlı inkişafında ekoloji təmiz əkinçiliyin əhalinin məşğuliyyətində rolu və əhəmiyyəti” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Şəki Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşlarının məruzələri konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.

Staff of Shaki Regional Scientific Cente participated in the international conference in Georgia
September 28-30, Director of Shaki Regional Scientific Center of ANAS, PhD in physics Yusuf Shukurlu, Deputy Director for Science PhD in Biology Farhad Azizov, PhD in Biology Gudrat Bakirov and Academicians Yevgeniya Bakirova, Aygun Ismayilova, Joshgun Mammadov were on a mission in Georgia.
The aim of visit was to participate in the international scientific conference "Modern technologies of production of environmentally friendly products in the name of sustainable development of agriculture", held in Tbilisi.
The event was held with the organizational support of the Agricultural Academy of Georgia Shota Rustaveli and financial support of the National Science Foundation.
At the international event, Azerbaijani scientists made presentations on the theme "Making Color cocoons with fluorescent substances in sericulture", "Research motes local varieties of pears (Pyrus communis L.) Sheki-Zagatala region of Azerbaijan", "Biomorphological particular features of plant Amarant (Amaranthus L. ), grown in Sheki-Zagatala region of Azerbaijan ", "The role and importance of organic farming in the sustainable development of agriculture in the north-western region of Azerbaijan. "