Azərbaycan Gənc Alim, Aspirant və Magistrlər Cəmiyyəti Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının yardımı ilə reallaşdırılan “Belçika, Almaniya və Lüksemburqda Azərbaycanın multikultural dəyərlərinin təbliği və ermənilər tərəfindən dağıdılmış Qarabağ abidələri barədə Avropa gənc alimlər təşkilatları arasında təbliğat işinin təşkili” layihəsi çərçivəsində Brüssel, Düsseldorf, Berlin və Lüksemburq şəhərlərində gənc alimlər, tədqiqatçılar arasında maarifləndirmə işlərini həyata keçirib.
Ölkəmizin tolerantlıq və multikulturalizm modeli olması, ermənilər tərəfindən işğal edilən ərazilərimizdə dağıdılmış və saxtalaşdırılmış arxeoloji abidələr, toponimlər ilə bağlı tarixi həqiqətlər avropalı gənc alimlərin diqqətinə çatdırılıb.
Layihə çərçivəsində Lüksemburq Universitetində və ticarət palatasının binasında sərgi təşkil olunub. Avropanın 35 ölkəsindən gənc alimlərin iştirak etdiyi sərgidə Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ölkəmizə qarşı törədilmiş soyqırımları barədə məlumatların yer aldığı, Tarix İnstitutunda nəşr edilən kitablar paylanılıb. “Azərbaycan xalqının İrəvan və ətrafındakı torpaqlara tarixi varislik hüququ bərpa olunmalıdır”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, “Azərbaycan: qısa dövlətçilik tarixi”, “Azərbaycanlılar: etnik-siyasi tarixə ümumi baxış” və digər kitablar avropalı gənc alimlərin böyük marağına səbəb olub.
Həmçinin Brüsseldə və Berlində təşkil olunan sərgilərdə avropalı gənc alimlər Azərbaycan həqiqətləri barədə məlumatlandırılıbar.
Layihə çərçivəsində növbəti təqdimatın və kitab sərgisinin gələn il Norveçin paytaxtı Oslo şəhərində keçirilməsi planlaşdırılır.

Editions of the Institute of History aroused great interest on European scientists
Within the project “The promotion multicultural values of Azerbaijan in Belgium, Germany and Luxembourg, and organizing promo issue of monuments destroyed by Armenians in Nagorno-Karabakh among young scientists in Europe", which co-realized by Azerbaijan Society of Young Scientists, Post-graduates and Masters and Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan, carried out awareness activities in Brussels, Dusseldorf, Berlin and Luxembourg cities for young scientists and researchers.
ANAS Institute of History informs that, European young scientists were brought to mind on Azerbaijan to be a model of tolerance and multiculturalism, falsified and destroyed archaeological monuments in the territories occupied by Armenians, historical truths concerning homonyms etc.
Within the frame of project, exhibition was organized at the University of Luxemburg and at the building of Trade Chamber. The exhibition with participation of young scientists from 35 European countries, were distributed editions of the Institute of History covering history, culture of Azerbaijan, and genocides committed against our country. Books dubbed "Inheritance rights of Azerbaijan people, living in Irevan and in surrounding land should be restored", "Real history and the "Great Armenian "fiction", "Azerbaijan: a brief history of statehood", "Azerbaijanis: overview of ethnic and political history" aroused interest on European young scientists.
Moreover, European young scientists were informed of Azerbaijan truths at the exhibitions organized in Brussels and Berlin.