Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 7-ci iclası keçirilib.
İclasda 2-si elmlər doktorluğu, 10-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 12 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun fəlsəfə doktorluğu proqramı hazırlığı üzrə əyani doktorantı Nurlanə Məmmədovanın “Məsud Əlioğlunun ədəbiyyatşünaslıq fəaliyyəti və ədəbi-tənqidi görüşləri” mövzusu “Məsud Əlioğlunun ədəbi-tənqidi görüşləri” adlı altında doktoranturadakı ixtisas şifri nəzərə alınaraq Ali Attestasiya Komsiyasının mövzuya etiraz etməyəcəyi şərti ilə təsdiq edilib. Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun fəlsəfə doktorluğu proqramı hazırlığı üzrə dissertantı Sevinc Şükürlünün “İngilis dilində yaxşı və pis konseptlərinin verballaşması (Azərbaycan dili ilə müqayisədə)” mövzusunun adında düzəliş edilərək “İngilis dilində yaxşı və pis konseptləri” şəklində təsdiq edilib.
Beləliklə, iclasda 3-nün adında dəyişiklik edilməklə, 5 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. 7 nəfərin mövzusu isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək, fikir və təkliflərini bildiriblər.

В Ученом совете по проблемам филологии обсуждены диссертационные темы
В Национальном музее азербайджанской литературы НАНА под председательством директора данного учреждения, академика Рафаэля Гусейнова состоялось 7 заседание Ученого совета по проблемам филологии Совета по организации и координации научных исследований Азербайджанской Республики.
На заседании были обсуждены 12 диссертационных тем по программам подготовки 2 докторов наук и 10 докторов философии.
Учитывая код докторской специальности под названием «Литературно-критические взгляды Масуда Алиоглу», тема «Литературоведческая деятельность и литературно-критические взгляды Масуда Алиоглу» докторанта очного отделения Института литературы имени Низами НАНА по программе подготовки доктора философии Нурланы Мамедовой был утвержден Высшей аттестационной комиссией.
Тема диссертанта по программе подготовки доктора философии Института языкознания имени Насими Севиндж Шукюрлю «Вербализация положительных и отрицательных концепций в английском языке (в сравнении с азербайджанским языком)» утвержден с внесением исправлений в заголовок - «Положительные и отрицательные концепции в английском языке».
Таким образом, на заседании были утверждены 5 диссертаций с внесением изменений в заголовки 3 из них. 7 тем, авторам которых были даны соответствующие рекомендации по правильной формулировке своего исследования, не были утверждены.
Наряду с академиком Рафаэлем Гусейновым выступили и выдвинули свои предложения и рекомендации доктора филологических наук, профессора Аида Гасымова, Азада Мусаева, Бадирхан Ахмедов, Билал Исмаилов, Джалил Нагиев, Шафаг Алибейли, Горхмаз Гулиев, Надир Мамедли, Газанфар Кязимов и Атамоглан Гасанов.