Filologiya problemləri üzrə elmi şuranın iclasında dissertasiya mövzularının geniş müzakirəsi aparılıb
AMEA-nın Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində bu müəssisənin direktoru, akademik Rafael Hüseynovun sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Filologiya problemləri üzrə Elmi Şurasının 7-ci iclası keçirilib.
İclasda 2-si elmlər doktorluğu, 10-u isə fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə təqdim olunmuş 12 dissertasiya mövzusu müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun fəlsəfə doktorluğu proqramı hazırlığı üzrə əyani doktorantı Nurlanə Məmmədovanın “Məsud Əlioğlunun ədəbiyyatşünaslıq fəaliyyəti və ədəbi-tənqidi görüşləri” mövzusu “Məsud Əlioğlunun ədəbi-tənqidi görüşləri” adlı altında doktoranturadakı ixtisas şifri nəzərə alınaraq Ali Attestasiya Komsiyasının mövzuya etiraz etməyəcəyi şərti ilə təsdiq edilib. Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun fəlsəfə doktorluğu proqramı hazırlığı üzrə dissertantı Sevinc Şükürlünün “İngilis dilində yaxşı və pis konseptlərinin verballaşması (Azərbaycan dili ilə müqayisədə)” mövzusunun adında düzəliş edilərək “İngilis dilində yaxşı və pis konseptləri” şəklində təsdiq edilib.
Beləliklə, iclasda 3-nün adında dəyişiklik edilməklə, 5 dissertasiya mövzusu təsdiq edilib. 7 nəfərin mövzusu isə təsdiq olunmayıb və müraciət edənlərə tədqiqatını düzgün formalaşdırmaq üçün müvafiq tövsiyələr verilib.
Müzakirələrdə akademik Rafael Hüseynovla yanaşı, filologiya üzrə elmlər doktorları, professorlar Atamoğlan Həsənov, Aida Qasımova, Azadə Musayeva, Bədirxan Əhmədov, Bilal İsmayılov, Cəlil Nağıyev, Qəzənfər Kazımov, Qorxmaz Quliyev, Nadir Məmmədli, Şəfəq Əlibəyli çıxış edərək, fikir və təkliflərini bildiriblər.

Next 7 assembly of Academic Council on Problems of Philology chaired by Academician Rafael Huseynov, functioning under Republican Council for Research Organization and Coordination was held at National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi.
The meeting discussed the 12 theses on training 2 doctors of sciences and 10 PhD.
Considering a code of doctor's specialty titeled as "Literary and Critical Views of Masud Alioglu", the theme "Literary Activity and Literary and Critical Views of Masud Alioglu" of the doctoral student of the Institute of Literature named after Nizami of ANAS under the program of preparation PhD Nurlana Mammadova was approved by the Higher Attestation Commission.
Theme of dissertant for the training program of PhD of Institute of Linguistics after Nasimi Sevinj Shukurlu "Verbalization of positive and negative concepts in the English language (in comparison with the Azeri language)" approved with corrections to the title - "Positive and negative concepts in the English language."
Thus, at a meeting 5 theses with modification of headings 3 from them have been approved. 7 subjects to which authors the corresponding recommendations about the correct formulation of the research have been made, haven't been approved.
Along with Academician Rafael Huseynov acted and put forward their suggestions and recommendations Doctors of of Philological Sciences, Professors Aida Gasimova, Azad Musayeva, Badirhan Ahmadov, Bilal Ismayilov, Jalil Naghiyev, Shafaq Alibeyli, Korkmaz Guliyev, Nadir Mammadli, Ghazanfar Kazimov and Atamoghlan Hasanov.