İsrailin Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının icraçı direktoru Meir Zadok, Veyzman İnstitutunun professoru Rut Arnon AMEA-nın Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının qonağı olublar.
Görüşdə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələr və əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
Qonaqlar institutun Bitki ehtiyatları şöbəsində aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub, Herbari Fondunda saxlanılan yerli və xarici floraya aid herbari nümunələrinin toplanması, hazırlanması, saxlanma şəraiti və Avropa Məlumat Bazasına daxil edilməsi üzrə aparılan müasir istiqamətli işlərlə xüsusi maraqlanıblar. Azərbaycanda yayılan dərman bitkilərinin növlərinə dair hazırlanmış elektron-məlumat bazasında dərman bitkilərinin növ tərkibində və dinamikasındakı dəyişiklikləri təhlil etməyə və ümumiləşdirməyə imkan verən 26 müxtəlif parametr qonaqların xüsusi marağına səbəb olub.
M.Zadok Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının müasir vəziyyətini, əməkdaşlığın perspektivlərini yüksək dəyərləndirib, kadr və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.

Израильские представители побывали в Институте ботаники и Центральном ботаническом саду НАНА
Исполнительный директор Академии естественных и гуманитарных наук Израиля Меир Задок и профессор Института Вейцмана Рут Арнон посетили Институт ботаники и Центральный ботанический сад НАНА.
В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества.
Директор Института ботаники, член-корреспондент НАНА Валида Ализаде проинформировала гостей о научно-исследовательских направлениях, международных связях, осуществляемых совместных проектах и достигнутых успехах руководимой ею структуры.
Гости ознакомились с научно-исследовательскими работами, проводимыми в Отделе растительных ресурсов института. Особый интерес гостей привлекли современные исследования в области сбора, подготовки, хранения гербарных образцов и их включения в Европейскую информационную базу, а также 26 различных параметров, позволяющих анализировать и обобщать изменения в видовом составе и динамике лекарственных растений в электронной базе данных, разработанной в соответствии с видами лекарственных растений, распространенных в Азербайджане.
М.Задок высоко оценил современное состояние и перспективы сотрудничества Института ботаники и Центрального ботанического сада, отметил наличие широких возможностей для обмена опытом и кадрами.