İsrailin Təbiət və Humanitar Elmlər Akademiyasının icraçı direktoru Meir Zadok, Veyzman İnstitutunun professoru Rut Arnon AMEA-nın Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının qonağı olublar.
Görüşdə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
Botanika İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Validə Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumun elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələr və əldə olunan nailiyyətlər haqqında məlumat verib.
Qonaqlar institutun Bitki ehtiyatları şöbəsində aparılan elmi-tədqiqat işləri ilə tanış olub, Herbari Fondunda saxlanılan yerli və xarici floraya aid herbari nümunələrinin toplanması, hazırlanması, saxlanma şəraiti və Avropa Məlumat Bazasına daxil edilməsi üzrə aparılan müasir istiqamətli işlərlə xüsusi maraqlanıblar. Azərbaycanda yayılan dərman bitkilərinin növlərinə dair hazırlanmış elektron-məlumat bazasında dərman bitkilərinin növ tərkibində və dinamikasındakı dəyişiklikləri təhlil etməyə və ümumiləşdirməyə imkan verən 26 müxtəlif parametr qonaqların xüsusi marağına səbəb olub.
M.Zadok Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının müasir vəziyyətini, əməkdaşlığın perspektivlərini yüksək dəyərləndirib, kadr və təcrübə mübadiləsi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.

Israeli delegates visited ANAS Institute of Botany and Central Botanical Garden
Executive Director of Israel Academy of Sciences and Humanities Meir Zadok, Professor of the Weizmann Institute Ruth Arnon visited ANAS Institute of Botany and Central Botanical Garden.
Meeting discussed the cooperative perspectives.
Director of the Institute of Botany, corresponding member of ANAS Valida Alizadeh informed about priorities of the institute led by her, including its international ties, joint projects implemented and achievements.
The guests got interested in research studies at the Department of Plant sources, especially issues of collection, development, detention condition of herbarium samples belonging to domestics and foreign flora and reserved in the Herbarium Foundation and their include into the European Database. 26 different parameters allowing you analyze and generalize changes in species and dynamics of medicinal plants in the e-database of medicinal plants of Azerbaijan also aroused interest on guests.
M.Zadok higly appreciated state-of-the-art of Central Botanical Garden and highlighted the ample opportunities for the exchange of personnel and experience.