Oktyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli səfəvişünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Əfəndiyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov açaraq uzun illər bu elm müəssisəsində Azərbaycanın orta əsrlər tarixi şöbəsinə rəhbərlik etmiş Oqtay Əfəndiyevin dünyanın bir çox ölkələrində tarix elmimizi layiqincə təmsil etdiyini söyləyib. Bildirib ki, O.Əfəndiyev pantürkizm vahiməsindən qorxmayaraq ilk dəfə Azərbaycanda Səfəvi tarixinə ayrıca bir monoqrafiya həsr edib. Səfəvilər dövlətinin Azərbaycan dövləti olması ilk dəfə onun tərəfindən tutarlı faktlarla sübut olunub.
Y.Mahmudov qeyd edib ki, uzun illər Azərbaycanın dövlətçilik ənənələrini tədqiq etmiş Oqtay Əfəndiyev milli tariximizin mühüm əhəmiyyətə malik orta əsrlər dövrünün əsl tədqiqatçılarından biri kimi tanınıb. Səfəvilər dövlətinin sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni tarixinə dair araşdırmaları alimə geniş şöhrət qazandırıb. Onun tədqiqatları elmi ictimaiyyət tərəfindən həmişə rəğbətlə qarşılanıb. Səmərəli elmi yaradıcılığı pedaqoji fəaliyyətlə uğurlu şəkildə əlaqələndirən O.Əfəndiyev gənc kadrların yetişməsində, püxtələşməsində mühüm rol oynayıb.
Sonra İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova bildirib ki, beynəlxalq ictimaiyyət tarixi keçmişimizlə bağlı bir çox həqiqətləri O.Əfəndiyevin dilindən eşidib, onun bu istiqamətdəki yazılarından oxuyub. Bildirilib ki, O.Əfəndiyevin bir sıra tədqiqatları müxtəlif dillərə tərcümə olunub və həmin əsərlərə dünyanın tanınmış alimləri bu gün də istinad etməkdədirlər.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun Mənbəşünaslıq və tarixşünaslıq şöbəsinin müdiri, professor Şahin Fərzəliyevin "Görkəmli şərqşünas alim Oqtay Əfəndiyev", institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.f.d., dosent Tofiq Nəcəflinin "Azərbaycan Səfəvi dövlətinin əzmkar tədqiqatçısı Oqtay Əfəndiyev" və institutun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Xeyirbəy Qasımovun "Azərbaycan Səfəvişünaslığında Oqtay Əfəndiyev mərhələsi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Bildirilib ki, alimin qoyub getdiyi zəngin elmi irs daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcəkdir. Onun tədqiqatları, dəyərli fikirləri tarixçilərimiz, şərqşünaslarımız üçün həmişə qiymətli mənbə olaraq qalacaqdır.

Состоялось мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения члена-корреспондента НАНА Огтая Эфендиева
12 октября в Основном здании НАНА при организационной поддержке Института истории имени А.А.Бакиханова состоялось мероприятие, посвященное 90-летию со дня рождения члена-корреспондента НАНА Огтая Эфендиева.
Открывая мероприятие вступительным словом, директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов отметил, что Огтай Эфендиев, который долгие годы руководил отделом истории средних веков Азербайджана в этом научном учреждении, достойно представлял отечественную историческую науку во многих странах мира. Было отмечено, что, не страшась перед пантюркизмом, ученый впервые в Азербайджане посвятил отдельную монографию истории Сефевидов. Впервые на основании убедительных фактов было доказано, что Сефевидское государство являлось Азербайджанским государством.
Я.Махмудов сообщил, что О.Эфендиев сыграл важную роль в воспитании отечественных историков в национальном духе.
Затем академик-секретарь Отделения общественных наук, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова отметила, что международная общественность услышала многие реалии, связанные с нашим историческим прошлым, из первых уст О.Эфендиева. Отметив, что ученым долгие годы были исследованы традиции государственности Азербайджана, Н.Ахундова подчеркнула, что О.Эфендиев достойно представлял отечественную историческую науку на международных научных форумах.
Было отмечено, что ряд произведений О.Эфендиева были переведены на различные языки мира, известные ученые мира сегодня также ссылаются на его научные труды.
Было отмечено, что научные труды О.Эфендиева были посвящены сложным проблемам истории Азербайджана XV-XVIII века – социально-экономическая, политическая история Азербайджана его международные связи, издание источников на Восточных и Европейских языках, историко-географические вопросы.
На мероприятии были заслушаны доклады заведующего Отделом источниковедения и историографии, профессора Шахина Фарзалиева «Видный ученый-востоковед Огтай Эфендиев», заместителя директора института по научной работе, доктора философии по истории, доцента Тофига Наджафли «Неустанный исследователь Сефевидского государства Азербайджана» и ведущего научного сотрудника института, доктора философии по истории Хейирбека Гасымова «Этап Огтая Эфендиева в сефевидоведении Азербайджана».