Oktyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli səfəvişünas alim, AMEA-nın müxbir üzvü Oqtay Əfəndiyevin anadan olmasının 90 illiyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov açaraq uzun illər bu elm müəssisəsində Azərbaycanın orta əsrlər tarixi şöbəsinə rəhbərlik etmiş Oqtay Əfəndiyevin dünyanın bir çox ölkələrində tarix elmimizi layiqincə təmsil etdiyini söyləyib. Bildirib ki, O.Əfəndiyev pantürkizm vahiməsindən qorxmayaraq ilk dəfə Azərbaycanda Səfəvi tarixinə ayrıca bir monoqrafiya həsr edib. Səfəvilər dövlətinin Azərbaycan dövləti olması ilk dəfə onun tərəfindən tutarlı faktlarla sübut olunub.
Y.Mahmudov qeyd edib ki, uzun illər Azərbaycanın dövlətçilik ənənələrini tədqiq etmiş Oqtay Əfəndiyev milli tariximizin mühüm əhəmiyyətə malik orta əsrlər dövrünün əsl tədqiqatçılarından biri kimi tanınıb. Səfəvilər dövlətinin sosial-iqtisadi, siyasi və mədəni tarixinə dair araşdırmaları alimə geniş şöhrət qazandırıb. Onun tədqiqatları elmi ictimaiyyət tərəfindən həmişə rəğbətlə qarşılanıb. Səmərəli elmi yaradıcılığı pedaqoji fəaliyyətlə uğurlu şəkildə əlaqələndirən O.Əfəndiyev gənc kadrların yetişməsində, püxtələşməsində mühüm rol oynayıb.
Sonra İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova bildirib ki, beynəlxalq ictimaiyyət tarixi keçmişimizlə bağlı bir çox həqiqətləri O.Əfəndiyevin dilindən eşidib, onun bu istiqamətdəki yazılarından oxuyub. Bildirilib ki, O.Əfəndiyevin bir sıra tədqiqatları müxtəlif dillərə tərcümə olunub və həmin əsərlərə dünyanın tanınmış alimləri bu gün də istinad etməkdədirlər.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun Mənbəşünaslıq və tarixşünaslıq şöbəsinin müdiri, professor Şahin Fərzəliyevin "Görkəmli şərqşünas alim Oqtay Əfəndiyev", institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, t.ü.f.d., dosent Tofiq Nəcəflinin "Azərbaycan Səfəvi dövlətinin əzmkar tədqiqatçısı Oqtay Əfəndiyev" və institutun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d. Xeyirbəy Qasımovun "Azərbaycan Səfəvişünaslığında Oqtay Əfəndiyev mərhələsi" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Bildirilib ki, alimin qoyub getdiyi zəngin elmi irs daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcəkdir. Onun tədqiqatları, dəyərli fikirləri tarixçilərimiz, şərqşünaslarımız üçün həmişə qiymətli mənbə olaraq qalacaqdır.

Event dedicated to 90th anniversary of corresponding member Ogtay Afandiyev
On October 12, an event dedicated to 90th anniversary of scientist studying Safavid, corresponding member of ANAS Ogtay Afandiyev, was held at the main building of ANAS by organization of ANAS Institute of History named after A.A.Bakikhanov.
Opening the event director of the institute, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov stated that, being in charge at the Azerbaijan history of medieval ages department for many years Ogtay Afandiyev decently has represented history science in a lot of countries of the world. Be not afraid of pan-Turkism fear he has devoted a separate monograph to the history of Azerbaijan Safavid. The Safavid was aptly proved as an Azerbaijan state for the first time by him.
O.Afandiyev had crucial role in training of patriot historians.
Then, Academician-Secretary of the Division of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova noted that, international community has heard a number of truth from O.Afandiyev and read his articles.
It was stated that, O.Afandiyev’s several studies have been translated into various languages, and these works are still referenced by world’s celebrate scientists.
O.Afandiyev touched upon difficult problems of XV-XVIII centuries of Azerbaijan history – social-economic, political history, international ties, including publication of sources in Eastern and European languages, historical-geographical issues.
At the event, chief of Source study and history study department, Professor Shahin Farzaliyev delivered a lecture on “Notable orientalist-scientist Ogtay Afandiyev”, Deputy Director of the institute of science PhD in History, Assoc. Prof. Tofig Najafli on “Decisive researcher of Azerbaijan Safavid state Ogtay Afandiyev” and leading fellow of the institute PhD in History Kheyirbey Gasimov “Ogtay Afandiyev stage in Azerbaijan Safavid study”.
It was noted that, rich scientific legacy left by scientist will live forever, serve to our nation and science and delivered from generation to generation.