İKT-nin tətbiqi üzrə “AICT 2016” konfransı öz işinə başladı
Oktyabrın 12-də Bakıda “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi” (“AICT 2016”) mövzusunda X beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Konfransı açan Qafqaz Universitetinin rektoru, professor Havar Məmmədov tədbirdə 22 ölkədən 80-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyini söyləyib. O, tədbirin ölkəmizdə müvafiq sahənin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib. Qeyd edilib ki, konfrans Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Qafqaz Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU), Malayziya Sabah Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları və İdarəetmə Sistemləri institutları, UNESCO-nun Təhsildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və İqtisadi Əməkdaşlıq Elm Fondunun (ECOSF) təşkilatçılığı, ABŞ-ın Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutu (IEEE) və onun Azərbaycan şöbəsinin texniki, “Nar Mobile” və “DELL EMC” şirkətlərinin maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub.
H.Məmmədov diqqətə çatdırıb ki, artıq onuncu dəfədir keçirilən konfransın təşkilinin əsas məqsədi dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan, ümumi maraq və problemlər ətrafında birləşən elm adamlarını və mühəndisləri eyni coğrafi məkana toplamaqdır. Tədbir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) təhsildə və təlimdə, elm və tədqiqatlarda, idarəetmədə, təhlükəsizlikdə, səhiyyə sistemində, dövlət strukturlarında, kommunikasiya və rabitə sahələrində yeni və keyfiyyətli tədqiqatlar aparan elm adamlarını bir araya gətirir, onlara elmi işlərini geniş auditoriyada təqdim etmək, aktual problemlərin optimal həllərini tapmaq imkanı yaradır.
Rektor qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə İKT-nin inkişafı istiqamətində sərəncamlar imzalanılıb, dövlət proqramları qəbul edilib. Bu, Azərbaycanda müvafiq sahənin dövlət tərəfindən daim diqqətdə saxlanılmasının parlaq nümunəsidir. Qafqaz Universitetinin İKT sahəsindəki fəaliyyətindən söz açan H.Məmmədov vurğulayıb ki, bu ali təhsil ocağı tamamilə elektronlaşdırılıb və burada təhsil alan tələbələrin 60 faizdən çoxu müvafiq istiqamətdə mütəxəssis kimi hazırlanır.
Konfransda müzakirə olunacaq mövzuların aktuallığından danışan BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, dünyanın bir sıra ölkələrini təmsil edən alimlər tədbirdə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı fikirlərini bölüşəcəklər. Bu da təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada müvafiq sahənin inkişafına təkan verəcək. Azərbaycanda İKT-nin tərəqqisi istiqamətində görülən işlərdən bəhs edən rektor vurğulayıb ki, bu istiqamətdə artıq mühüm nailiyyətlər əldə olunub. Dövlətimizin başçısının müvafiq sahəyə olan diqqət və qayğısı nəticəsində alimlərimiz bu istiqamətdə səylə çalışırlar.
Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə bildirib ki, konfransın Azərbaycanda keçirilməsi mühüm hadisədir. Çünki İKT dövrümüzün tələbidir və onun bütün sahələrdə çevik tətbiqi hər bir ölkənin inkişafı üçün vacibdir. Prezident İlham Əliyev bu sahəyə xüsusi diqqət yetirir. Təsadüfi deyil ki, dövlətimizin başçısı İKT-ni prioritet sahə elan edib. Bu istiqamətdə ölkəmizdə strateji əhəmiyyətli sənədlər imzalanıb və qəbul olunub. Nazir müavini deyib ki, bu gün Azərbaycanda informasiya cəmiyyəti artıq bərqərar olub və inkişaf etdirilir. Bu baxımdan İKT-nin rolu əvəzsizdir. Müasir qloballaşma şəraitində informasiya cəmiyyətinin təşəkkülü və inkişafı strateji əhəmiyyət daşıyır.
Konfransın qarşısında duran vəzifələrdən və bu istiqamətdə ortaya çıxan problemlərin həlli yollarından danışan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda son illər elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatların bir hissəsi İKT ilə bağlıdır. Belə ki, ölkəmizdə İKT-nin geniş tətbiqi alimlərimiz qarşısında böyük vəzifələr qoyur. Konfransa təqdim olunan məruzələrin aktuallığını qeyd edən akademik bildirib ki, bu tədbir elm və təhsilin inteqrasiyasının gözəl nümunəsidir.
BANM-in prorektoru Ramiz Hümbətov, AzTU-nun rektoru vəzifəsini icra edən Xalıq Yahudov, “ECO” Elm Fondunun prezidenti, professor Manzoor Soomro və başqaları konfransda müzakirə olunan mövzuların aktuallığını qeyd edib, bu kimi tədbirlərin müvafiq sahənin mütəxəssisləri arasında fikir mübadiləsinin aparılması baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıblar.
Oktyabrın 14-dək davam edəcək konfransda “Böyük verilənlərin idarə edilməsi və tətbiqi”, “Verilənlərin emalı və verilənlər mühəndisliyi”, “Kibertəhlükəsizlik problemləri”, “İKT-nin tətbiqində müasir nailiyyətlər”, “Kommunikasiya, şəbəkə və avadanlıq”, “Biznes, idarəetmə və iqtisadiyyatda İKT”, “Dövlət xidmətlərində İKT”, “Elm, təhsil, sosial və humanitar tədqiqatlarda İKT”, “Tibb və səhiyyədə İKT” mövzularında məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

On October 12 in Baku started its work X International Conference on "Application of information and communication technologies" ("AICT 2016").
Opening the conference, rector of the Caucasus UniversityProfessor Havar Mammadov noted that, more than 80 representatives from 22 countries are participating at the event. He has expressed confidence that the action will make the contribution to development of the respective area in our country. It was noted that, the conference is organized by the Ministry of Communications and High Technologies of Azerbaijan Republic, Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Caucasus University, Baku State University, Baku branch of Moscow State University after Lomonosov, Baku Higher School of Oil, Azerbaijan Technical University, University of Malaysia Sabah, the Institute of Information Technology and the Institute of the management systems of ANAS, UNESCO Institute for Information Technologies in Education (IITE), the Scientific Foundation for Economic Co-operation (ECOSF), under the sponsorship of Nar Mobile and DELL EMC.
Rector noted that, President Ilham Aliyev signed a decree and adopted state program on development of ICT in our country. This is a prime example that the corresponding sphere in Azerbaijan is always in the spotlight of the state.
Focusing on the activities of the Caucasus University in the field of ICT, G. Mammadov noted that, a higher educational institution fully electronized, more than 60 percent of the students enrolled are prepared as specialists in the appropriate direction. Speaking about the actuality of topics which to be discussed at the conference, the rector of BSU, Academician Abel Maharramov noted that, scientists from several countries of the world, the event will share their thoughts in relation to the use of ICT.
And it will give impetus to the development of the relevant field, not only in our country but throughout the world. Speaking about the work done in the field of ICT in Azerbaijan, Rector emphasized that, important advances have been achieved in this direction. Thanks to the attention and care of our Head of State, scientists have been working in this direction. Deputy Minister of Communications and High Technologies Elmir Velizade noted that, the conference in Azerbaijan is an important event. ICT is the requirement of time, and its rapid implementation in all areas necessary for the development of any country.
President Ilham Aliyev this area special attention. It is no accident that, ICT declared a priority area of the state. In our country, in this regard signed and adopted documents of strategic importance. In this sense, the role of ICT is invaluable. In the current context of globalization, the emergence and development of the information society is of strategic character. Speaking about the challenges facing the Conference and solutions arising in this area, Academician-Secretary ANAS, Director of the Institute of Information Technology, Academician Rasim Alguliev brought to the attention of that part of the ongoing development of science reforms in Azerbaijan is connected with ICT.
Therefore, the widespread introduction of ICT in our country poses great challenges to domestic scientists. Noting the relevance of the reports presented at the conference, Academician stressed that, this event is a perfect example of the integration of science and education.
Further, emphasizing the relevance of the topics to be discussed at the conference, Baku Higher Oil School, Vice Rector Ramiz Humbatov, acting Rector of Azerbaijan Technical University Khalig Yahudov, the President of the Scientific Foundation "ECO", Prof. Manzur Sumro and others have brought to the attention that such events are of great importance in terms of the exchange of views between the experts of relevant fields.
The conference, which runs until 14 October, reports will be delivered and to be held discussions on the following topics: "Management and use of large amounts of data", "data and engineering Processing", "Cyber Security Challenges", "Recent advances in the use of ICTs" "Communication, network and equipment", "ICT in business, management and economics", "ICT in public services", "ICT in scientific, educational, social and humanitarian studies", "ICT in medicine and health care".