İKT-nin tətbiqi üzrə “AICT 2016” konfransı öz işinə başladı
Oktyabrın 12-də Bakıda “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi” (“AICT 2016”) mövzusunda X beynəlxalq konfrans işə başlayıb.
Konfransı açan Qafqaz Universitetinin rektoru, professor Havar Məmmədov tədbirdə 22 ölkədən 80-dən çox nümayəndənin iştirak etdiyini söyləyib. O, tədbirin ölkəmizdə müvafiq sahənin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib. Qeyd edilib ki, konfrans Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Qafqaz Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialı, Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU), Malayziya Sabah Universiteti, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları və İdarəetmə Sistemləri institutları, UNESCO-nun Təhsildə İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və İqtisadi Əməkdaşlıq Elm Fondunun (ECOSF) təşkilatçılığı, ABŞ-ın Elektrotexnika və Elektronika Mühəndisləri İnstitutu (IEEE) və onun Azərbaycan şöbəsinin texniki, “Nar Mobile” və “DELL EMC” şirkətlərinin maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub.
H.Məmmədov diqqətə çatdırıb ki, artıq onuncu dəfədir keçirilən konfransın təşkilinin əsas məqsədi dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan, ümumi maraq və problemlər ətrafında birləşən elm adamlarını və mühəndisləri eyni coğrafi məkana toplamaqdır. Tədbir informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) təhsildə və təlimdə, elm və tədqiqatlarda, idarəetmədə, təhlükəsizlikdə, səhiyyə sistemində, dövlət strukturlarında, kommunikasiya və rabitə sahələrində yeni və keyfiyyətli tədqiqatlar aparan elm adamlarını bir araya gətirir, onlara elmi işlərini geniş auditoriyada təqdim etmək, aktual problemlərin optimal həllərini tapmaq imkanı yaradır.
Rektor qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən ölkəmizdə İKT-nin inkişafı istiqamətində sərəncamlar imzalanılıb, dövlət proqramları qəbul edilib. Bu, Azərbaycanda müvafiq sahənin dövlət tərəfindən daim diqqətdə saxlanılmasının parlaq nümunəsidir. Qafqaz Universitetinin İKT sahəsindəki fəaliyyətindən söz açan H.Məmmədov vurğulayıb ki, bu ali təhsil ocağı tamamilə elektronlaşdırılıb və burada təhsil alan tələbələrin 60 faizdən çoxu müvafiq istiqamətdə mütəxəssis kimi hazırlanır.
Konfransda müzakirə olunacaq mövzuların aktuallığından danışan BDU-nun rektoru, akademik Abel Məhərrəmov qeyd edib ki, dünyanın bir sıra ölkələrini təmsil edən alimlər tədbirdə İKT-nin tətbiqi ilə bağlı fikirlərini bölüşəcəklər. Bu da təkcə ölkəmizdə deyil, bütün dünyada müvafiq sahənin inkişafına təkan verəcək. Azərbaycanda İKT-nin tərəqqisi istiqamətində görülən işlərdən bəhs edən rektor vurğulayıb ki, bu istiqamətdə artıq mühüm nailiyyətlər əldə olunub. Dövlətimizin başçısının müvafiq sahəyə olan diqqət və qayğısı nəticəsində alimlərimiz bu istiqamətdə səylə çalışırlar.
Rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə bildirib ki, konfransın Azərbaycanda keçirilməsi mühüm hadisədir. Çünki İKT dövrümüzün tələbidir və onun bütün sahələrdə çevik tətbiqi hər bir ölkənin inkişafı üçün vacibdir. Prezident İlham Əliyev bu sahəyə xüsusi diqqət yetirir. Təsadüfi deyil ki, dövlətimizin başçısı İKT-ni prioritet sahə elan edib. Bu istiqamətdə ölkəmizdə strateji əhəmiyyətli sənədlər imzalanıb və qəbul olunub. Nazir müavini deyib ki, bu gün Azərbaycanda informasiya cəmiyyəti artıq bərqərar olub və inkişaf etdirilir. Bu baxımdan İKT-nin rolu əvəzsizdir. Müasir qloballaşma şəraitində informasiya cəmiyyətinin təşəkkülü və inkişafı strateji əhəmiyyət daşıyır.
Konfransın qarşısında duran vəzifələrdən və bu istiqamətdə ortaya çıxan problemlərin həlli yollarından danışan AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda son illər elmin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatların bir hissəsi İKT ilə bağlıdır. Belə ki, ölkəmizdə İKT-nin geniş tətbiqi alimlərimiz qarşısında böyük vəzifələr qoyur. Konfransa təqdim olunan məruzələrin aktuallığını qeyd edən akademik bildirib ki, bu tədbir elm və təhsilin inteqrasiyasının gözəl nümunəsidir.
BANM-in prorektoru Ramiz Hümbətov, AzTU-nun rektoru vəzifəsini icra edən Xalıq Yahudov, “ECO” Elm Fondunun prezidenti, professor Manzoor Soomro və başqaları konfransda müzakirə olunan mövzuların aktuallığını qeyd edib, bu kimi tədbirlərin müvafiq sahənin mütəxəssisləri arasında fikir mübadiləsinin aparılması baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıblar.
Oktyabrın 14-dək davam edəcək konfransda “Böyük verilənlərin idarə edilməsi və tətbiqi”, “Verilənlərin emalı və verilənlər mühəndisliyi”, “Kibertəhlükəsizlik problemləri”, “İKT-nin tətbiqində müasir nailiyyətlər”, “Kommunikasiya, şəbəkə və avadanlıq”, “Biznes, idarəetmə və iqtisadiyyatda İKT”, “Dövlət xidmətlərində İKT”, “Elm, təhsil, sosial və humanitar tədqiqatlarda İKT”, “Tibb və səhiyyədə İKT” mövzularında məruzələr dinləniləcək, müzakirələr aparılacaq.

Начала свою работу конференция по применению ИКТ «AICT 2016»
12 октября в Баку начала свою работу X международная конференция на тему «Применение информационно-коммуникационных технологий» («AICT 2016»).
Открывая конференцию, ректор Университета Кавказ, профессор Хавар Мамедов отметил, что на мероприятии принимают участие более 80 представителей из 22 стран. Он выразил уверенность в том, что мероприятие внесет свой вклад в развитие соответствующей области в нашей стране. Было отмечено, что конференция организована Министерством связи и высоких технологий Азербайджанской Республики, Министерством образования Азербайджанской Республики, Университетом Кавказ, Бакинским государственным университетом, Бакинским филиалом Московского государственного университета им. Ломоносова, Бакинской высшей школой нефти, Азербайджанским техническим университетом, университетом Малайзийского Сабаха, Институтом информационных технологий и Институтом систем управления Национальной академии наук Азербайджана, Институтом ЮНЕСКО по информационным технологиям в образовании (IITE), Научным фондом экономического сотрудничества (ECOSF), при спонсорской поддержке Nar Mobile и DELL EMC.
Г.Мамедов отметил, что AICT 2016 ставит своей основной целью предоставление платформы для представления и обсуждения результатов научных исследований и экспериментов, для обмена опытом и обсуждения инновационных идей в области информационных технологий и их применения между исследователями, учеными, экспертами и студентами из разных стран.
Ректор отметил, что Президентом Ильхамом Алиевым подписаны распоряжения и приняты государственные программы по развитию ИКТ в нашей стране. Это является ярким примером того, что соответствующая сфера в Азербайджане всегда находится в центре внимания государства. Остановившись на деятельности Университета Кавказ в области ИКТ, Г.Мамедов отметил, что это высшее учебное заведение полностью электронизировано, более 60 процентов обучающихся здесь студентов подготавливаются как специалисты в соответствующем направлении.
Говоря об актуальности тем, которые будут обсуждаться на конференции, ректор БГУ, академик Абель Магеррамов отметил, что ученые, представляющие ряд стран мира, в мероприятии поделятся своими мыслями в связи с применением ИКТ. И это придаст импульс развитию соответствующей области не только в нашей стране, но и во всем мире. Говоря о работе, проделанной в области развития ИКТ в Азербайджане, ректор подчеркнул, что в этом направлении уже достигнуты важные успехи. Благодаря вниманию и заботе главы нашего государства ученые, усиленно работают в этом направлении.
Заместитель министра связи и высоких технологий Эльмир Велизаде отметил, что проведение конференции в Азербайджане является важным событием. Так как ИКТ - требование времени, а его быстрое внедрение во все сферы необходимо для развития любой страны. Президентом Ильхамом Алиевым данной сфере уделяется особое внимание.
Не случайно, что ИКТ объявлены главой государства приоритетной сферой. В нашей стране в этом направлении подписаны и приняты документы стратегического значения. Заместитель министра отметил, что сегодня информационное общество в Азербайджане уже установлено и развивается. В этом смысле неоценима роль ИКТ. В условиях современной глобализации становление и развитие информационного общества носит стратегический характер.
Рассказав о задачах, стоящих перед конференцией и путях решения возникающих в данном направлении проблем академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев довел до внимания, что часть осуществляемых в области развития науки реформ в Азербайджане связана с ИКТ. Следовательно, широкое внедрение ИКТ в нашей стране ставит большие задачи перед отечественными учеными. Отметив актуальность докладов, представленных на конференции, академик подчеркнул, что это мероприятие является прекрасным примером интеграции науки и образования.
Далее подчеркнув актуальность тем, подлежавших обсуждению на конференции, проректор Бакинской высшей школы нефти Рамиз Гумбатов, и.о. ректора Азербайджанского технического университета Халыг Яхудов, президент Научного фонда “ECO”, профессор Манзур Сумро и другие довели до внимания, что подобные мероприятия имеют большое значения с точки зрения обмена мнениями между специалистами соответствующих сфер.
На конференции, которая продлится до 14 октября, будут заслушаны доклады и проведены обсуждения по следующим темам: «Управление и применение данных большого объема», «Обработка данных и инженерия данных», «Проблемы кибербезопасности», «Современные достижения в области применения ИКТ», «Коммуникация, сеть и оборудование», «ИКТ в бизнесе, управлении и экономике», «ИКТ в государственных услугах», «ИКТ в научных, образовательных, социальных и гуманитарных исследованиях», «ИКТ в медицине и здравоохранении».