Oktyabrın 18-də AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının 25 illik yubileyi münasibətilə “Müstəqillik illərində Azərbaycan mədəniyyətinin tədqiqi, təbliği, təqdimi, qorunması və beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Tədbir iştirakçılarını əlamətdar gün münasibətilə təbrik edən muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov müstəqilliyin bərpasından sonra Azərbaycanın keçdiyi inkişaf yolundan, qazandığı uğurlardan danışıb. Bildirib ki, bu gün Azərbaycan dünya dövlətləri sırasında özünə layiqli yer tutub. Bu inkişaf və tərəqqi Azərbaycanın tarixinə qızıl hərflərlə yazılmış Müstəqillik Gününün bəhrələridir.
Akademik R.Hüseynov müstəqilliyin ilk illərində Azərbaycanın dərin siyasi, iqtisadi və sosial böhranla yanaşı, Ermənistanın hərbi təcavüzü, xalqımıza qarşı həyata keçirilən etnik təmizləmə siyasəti ilə üzləşdiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, xalqımızın təkidli tələbi ilə ulu öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışı və apardığı müdrik siyasət nəticəsində ölkəmiz məhvolma təhlükəsindən, vətəndaş müharibəsindən xilas edilib. Həmçinin ictimai-siyasi sabitlik bərqərar olub və bütün sahələrdə uğurlu islahatların başlanmasına zəmin yaradılıb.
Bildirilib ki, müstəqillik illərində Azərbaycanda yeni bir gənc nəsil formalaşıb. Bu nəsil müstəqil Azərbaycanın dəyərləri əsasında formalaşmış gənclərdən ibarətdir. Həmin gənclər məhz müstəqil Azərbaycan Respublikasında dünyaya göz açıb və müstəqil dövlətin vətəndaşları kimi formalaşıblar.
Daha sonra fil.e.d., professor Kamil Allahyarovun "Müstəqillik dövründə Novruz bayramı" və fil.e.d. Şəfəq Əlibəylinin "Müstəqillik dövrü və ana dilimiz" mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə digər çıxış edənlər müstəqilliyimizin müxtəlif dövrlərində həyata keçirilən tədbirlərdən, ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin müstəqilliyimizin qorunmasında və inkişaf etdirilməsində misilsiz xidmətlərindən danışıb, müstəqilliyimizin daimi və əbədi olacağına inamlarını ifadə ediblər.

В Национальном музее азербайджанской литературы отмечен День государственной независимости
18 октября в Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА по случаю 25-летнего юбилея восстановления государственной независимости Азербайджанской Республики состоялась научная сессия «Исследование, пропаганда, представление, сохранение азербайджанской культуры в годы независимости и развитие международных связей».
Поздравив участников мероприятия со знаменательной датой, директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о пути развития и достигнутых успехах Азербайджана после восстановления независимости. Было сказано, что сегодня Азербайджан занимает достойное место среди мировых государств. Это развитие и прогресс являются плодом Дня независимости, запечатленным в историю Азербайджана золотыми буквами.
Академик Р.Гусейнов напомнил, что в первые годы независимости Азербайджан сталкивался с глубоким политическим, экономическим и социальным кризисом, военной агрессией Армении, а также политикой этнической чистки, осуществленной против нашего народа. Было отмечено, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к власти в 1993 году по настойчивому требованию народа и в результате проведенной им мудрой политики страна была спасена от угрозы уничтожения и гражданской войны. Также была установлена общественно-политическая стабильность и созданы предпосылки для начала успешных реформ во всех сферах.
Было отмечено, что в годы независимости в Азербайджане сформировалось новое поколение молодых людей. Это поколение состоит из молодежи, сформировавшейся на основе ценностей независимого Азербайджана.
Затем были заслушаны доклады доктора филологических наук, профессора Кямиля Аллахъярова «Новруз байрам в период независимости» и доктора филологических наук Шафаг Алибейли «Период независимости и родной язык».
Выступив на мероприятии, другие участники научной сессии рассказали о неоценимых заслугах великого лидера Гейдара Алиева и Президента Ильхама Алиева в защите и развитии нашей независимости.