Oktyabrın 18-də AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Elektron akt zalında bu elm müəssisəsi və Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının 25 illiyinə və böyük şair, dramaturq Hüseyn Cavidin anadan olmasının 134 illiyinə həsr edilən “Hüseyn Cavid və müasir gənclik” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli açaraq dövlət müstəqilliyimizin 25-ci ildönümü ilə əlaqədar AMEA-da çoxsaylı tədbirlərin təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. O, müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra Azərbaycanın keçdiyi inkişaf yollarından, xüsusilə elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində qazanılan nailiyyətlərdən danışıb.
Böyük şair və dramaturq Hüseyn Cavidin həyat və yaradıcılığından bəhs edən akademik İ.Həbibbəyli dahi sənətkara həsr olunan bugünkü tədbiri mühüm istiqlal hadisəsi kimi dəyərləndirib. O, dramaturqun ədəbi irsinin toplanması, qorunması, tədqiq və təbliğ edilməsi sahəsində Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin rolunu xüsusi vurğulayıb. Bildirib ki, Cavid Azərbaycanda düşüncənin, zövqün, ədəbi inkişafın yüksəlişinə güclü təkan vermiş nadir simadır.
AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli böyük şair Hüseyn Cavidin və cavidlər ailəsinin irsinin əhəmiyyətindən bəhs edib. Akademik ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə ədibin nəşinin Vətənə gətirilməsi, Cavidin məzarı üzərində möhtəşəm məqbərənin ucaldılması və ilk dəfə olaraq ölkədə təntənəli şəkildə yubileyinin keçirilməsi haqqında ətraflı məlumat verib. Vurğulanıb ki, ilk dəfə 1982-ci ildə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində dahi mütəfəkkirin 100 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd edilmişdir. Bu tədbir böyük ədiblə bağlı keçirilən ən möhtəşəm və yaddaqalan yubiley mərasimi olmuşdur. Qeyd edilib ki, həmin dövrdə Cavidin ev-muzeyi yaradılmış və əsərlərinin dörd cildi nəşr edilmişdir.
T.Kərimli bildirib ki, Cavidin irsi bütün dövrlərdə yaşayacaq, insanların ruhunu təmizləyəcək və onlara saflıq, ülvilik aşılayacaqdır.
Tədbirdə Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya elmləri doktoru Gülbəniz Babaxanlı və başqaları Azərbaycan ədəbiyyatının parlaq simalarından olan ədibin ömür yoluna nəzər salıb, Cavid şəxsiyyəti haqqında söhbət açıblar.
Sonra mövzu ilə bağlı məruzələr dinlənilib.
Məruzəçilər “Ana”, “Şeyx Sənan”, “İblis”, “Peyğəmbər”, “Səyavuş”, “Xəyyam”, “Azər” və digər ölməz əsərlərin müəllifi olan böyük şair Hüseyn Cavidin ədəbi irsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.

18 октября в Электронном актовом зале Института литературы имени Низами НАНА при совместной организационной поддержке данного учреждения и Дома-музея Гусейна Джавида по случаю 25-й годовщины восстановления независимости Азербайджана и 134-летия со дня рождения великого поэта и драматурга Гусейна Джавида состоялась Республиканская научная конференция «Гусейн Джавид и современная молодежь».
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор Института литературы, академик Иса Габиббейли довел до внимания, что в связи с 25-й годовщиной государственной независимости были организованы многочисленные мероприятия в НАНА. Он рассказал о пути развития, пройденном Азербайджаном после обретения независимости, в частности, успехах, достигнутых в области науки, образования и культуры.
Далее академик И.Габиббейли рассказал о жизни и творчестве гениального поэта и драматурга Гусейна Джавида. Он особо подчеркнул роль Дома-музея Гусейна Джавида в сборе, сохранении, исследовании и пропаганде литературного наследия драматурга. Было сказано, что Джавид является уникальной личностью, придавшей мощный импульс формированию литературного вкуса и мышления в Азербайджане.
Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли рассказал о значении наследия великого поэта Гусейна Джавида и семьи джавидов. Академик дал подробную информацию о доставке на Родину останков поэта по инициативе великого лидера Гейдара Алиева, возведении мавзолея над его могилой и торжественном проведении юбилея Гусейна Джавида. Было подчеркнуто, что в первый раз в 1982 году благодаря вниманию и заботе нашего общенационального лидера Гейдара Алиева был торжественно отмечен 100-летний юбилей гениального мыслителя. Это мероприятие стало самой грандиозной и запоминающейся юбилейной церемонией, посвященной великому литератору. Было отмечено, что в тот период было издано четыре тома произведений и учрежден Дом-музей Гусейна Джавида.
На мероприятии директор Дома-музея Гусейна Джавида, доктор филологических наук Гюльбениз Бабаханлы и другие рассказали о жизненном пути одного из ярких личностей Азербайджанской литературы.
Затем были заслушаны доклады по теме.
Докладчики поделились своими мыслями о литературном наследии великого поэта Гусейна Джавида, который является автором таких бессмертных произведений, как «Шейх Санан», «Мать», «Дьявол», «Пророк», «Сиявуш», «Хайям», «Азер» и другие.