Oktyabrın 19-da AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyevin "AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi institutlarında aparılan tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarının fəaliyyət göstərdikləri illər ərzində böyük inkişaf yolu keçdiyini bildirən Dilqəm Tağıyev akademiklər Yusif Məmmədəliyev, Murtuza Nağıyev, Vahab Əliyev, Əli Quliyev və başqalarının Azərbaycan kimya elminin və sənayesinin formalaşmasında, inkişafında mühüm rol oynadıqlarını, elmi məktəblər yaratdıqlarını, dəfələrlə dövlət mükafatlarına layiq görüldüklərini qeyd edib.
Bölmə rəhbəri müstəqillik illərində institutlarda aparılan tədqiqatların əsasında bir çox elmi və tətbiqi əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə olunduğunu da diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2003-2015-ci illərdə kimya elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə − neft kimyası, üzvi və qeyri-üzvi kimya, kimyəvi kinetika və kataliz, kimya mühəndisliyi və texnologiyasının nəzəri problemləri, yüksək molekullu birləşmələr sahələrində mühüm nəticələr əldə olunub.
Akademik Dilqəm Tağıyev vurğulayıb ki, son beş ildə bölmə institutları qrant müsabiqələrinin dəfələrlə qalibi olub, beynəlxalq əlaqələr genişlənib və iki beynəlxalq laboratoriya açılıb. İmpakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş məqalələrin və onlara edilən istinadların sayının ildən ilə artdığını deyən Dilqəm Tağıyev "Scopus"da AMEA üzrə verilən məlumata görə kimyanın ümumi elmi göstəricilər baxımından 1-ci yeri tutduğunu, kimya mühəndisliyinin isə 3-5-ci yerləri bölüşdüyünü əlavə edib.
Bölmə rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin alimlər qarşısında qoyduğu prioritet vəzifələr, qlobal iqtisadi böhranın təsiri və postneft dövrünün başlaması ilə əlaqədar qarşıdakı 2025-ci və sonrakı illər üçün kimya elminin ciddi inkişafına yüksək texnologiyalar və tibb üçün qeyri-üzvi funksional materialların – topoloji izolyatorların və onlara oxşar laylı quruluşlu maddələrin nanohissəciklərinin və nazik təbəqələrinin alınması, ağır neft qalıqlarının, yanar şistlərin, palçıq vulkanları karbohidrogenlərinin elmtutumlu emal texnologiyalarının işlənilməsi, dərman maddələrinin təsir müddətini və səmərəliliyini artırmaq üçün qeyri-toksik polimerlərin və onların əsasında nanobiokompozit daşıyıcıların alınması, təbii və sintetik xammal əsasında biodeqredasiya xassəli biopolimerlərin, maşın və mexanizmlərin hissələrini əvəz edə bilən uzunmüddətli həyat tsiklinə malik plastiklərin, zərif üzvi kimya sintezinin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozisiya materiallarının məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi və digər perspektiv istiqamətlər səbəb ola bilər.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə olunub. Rəyasət Heyəti AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarında aparılan elmi tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri haqqında məlumatın nəzərə alınması, qeyd olunan perspektiv istiqamətlərin gələcək fəaliyyət üçün əsas kimi götürülməsi haqqında qərar qəbul edib. Həmçinin bölməyə daxil olan institutlara bir sıra müvafiq işlər görülməsi haqqında tapşırıq verilib. Qərarda perspektiv istiqamətlər üzrə tədqiqatların və alınacaq yeni nəticələrin müzakirəsinin mütəmadi olaraq təşkili, institutların elmi fəaliyyətinin səmərəliliyini yüksəltmək üçün onların koordinasiyası və elmi tədqiqatların inteqrasiyasının təmin edilməsi, magistratura və doktorantura üzrə kadr hazırlığının göstərilən perspektiv istiqamətlər üzrə aparılmasına ciddi nəzarət olunması və digər məsələlər də yer alıb.

October 19, a regular meeting of the Presidium of ANAS was held. The event was listened a report of Academician-Secretary of the Division of Chemical Sciences of ANAS, academician Dilgam Taghiyev on "Status and prospects of research conducted at the institutes of the Department of Chemical Sciences of ANAS".
Noting that the institutions of the Division of Chemical Sciences in the years of its operations have come a long way Dilgam Tagiyev added that an important role in the formation and development of chemical science and industry of Azerbaijan played Academician Yusif Mammadaliyev, Murtuza Naghiyev, Vahab Aliyev, Ali Guliyev and others who created the scientific school, repeatedly honored with state awards.
Head of the Division said that on the basis of carried out in institutions in the years of independence have been obtained many research achievements, having great scientific and practical importance. He noted that in the years 2003-2015. In various fields of chemistry - in oil chemistry, organic and inorganic chemistry, chemical kinetics and catalysis, theoretical problems of chemical engineering and technology, high-molecular compounds - important results were obtained.
Academician Dilgam Taghiyev said that over the past five years the institutions of the division repeatedly won competitions for obtaining grants were expanded international connections, two international laboratories are open. Reported that the number of articles published in journals with impact factor, and references to them is growing from year to year, Dilgam Taghiyev added that according to “Scopus” by ANAS, the chemistry in their general academic performance takes 1st place, and chemical Engineering shares 3-5 places.
Head of the Division listed the promising areas that will form the basis of serious and accelerated development of chemical science for 2025 and beyond, related to the priorities set by the scientists President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, as well as the impact of the global economic crisis and the beginning of the post-oil period. It is the use of high technology and obtaining of inorganic functional materials for medicine - topological insulators and nano-particles and thin layers of similar layered materials with them; development of high technologies of processing of heavy oil residues, oil shale, hydrocarbon mud volcanoes; obtaining non-toxic polymers and nano-carriers biocomposites based on them to improve the efficiency and timing of the effects of medication; biopolymers with properties of biodegradation based on natural and synthetic raw materials; plastics having a long-term life cycle, can replace part of the machinery; utilization of organic chemical synthesis and computer modeling of the target for studying mechanisms of synthesis and effect of highly physiologically active compounds, including drugs, organic reagents for various purposes, and composite materials.
After listening to the report were conducted discussions. The Presidium took the decision about taking into account the data on the state and prospects of development of scientific research conducted at the institutes of the Division of Chemical Sciences of ANAS, and adoption of these promising trends as a basis for further work. Also, institutions of Division instructed to hold a series of appropriate measures were given. The decision reflected issues such as the organization of periodic discussions of research conducted in promising areas, and obtained new results, coordination of institutions and integrating scientific research to improve the fruitfulness of scientific activity, the control of training in master's and doctoral studies in these promising areas etc.