Oktyabrın 19-da AMEA-nın Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbirdə Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyevin "AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi institutlarında aparılan tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarının fəaliyyət göstərdikləri illər ərzində böyük inkişaf yolu keçdiyini bildirən Dilqəm Tağıyev akademiklər Yusif Məmmədəliyev, Murtuza Nağıyev, Vahab Əliyev, Əli Quliyev və başqalarının Azərbaycan kimya elminin və sənayesinin formalaşmasında, inkişafında mühüm rol oynadıqlarını, elmi məktəblər yaratdıqlarını, dəfələrlə dövlət mükafatlarına layiq görüldüklərini qeyd edib.
Bölmə rəhbəri müstəqillik illərində institutlarda aparılan tədqiqatların əsasında bir çox elmi və tətbiqi əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə olunduğunu da diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, 2003-2015-ci illərdə kimya elminin müxtəlif istiqamətləri üzrə − neft kimyası, üzvi və qeyri-üzvi kimya, kimyəvi kinetika və kataliz, kimya mühəndisliyi və texnologiyasının nəzəri problemləri, yüksək molekullu birləşmələr sahələrində mühüm nəticələr əldə olunub.
Akademik Dilqəm Tağıyev vurğulayıb ki, son beş ildə bölmə institutları qrant müsabiqələrinin dəfələrlə qalibi olub, beynəlxalq əlaqələr genişlənib və iki beynəlxalq laboratoriya açılıb. İmpakt faktorlu jurnallarda çap olunmuş məqalələrin və onlara edilən istinadların sayının ildən ilə artdığını deyən Dilqəm Tağıyev "Scopus"da AMEA üzrə verilən məlumata görə kimyanın ümumi elmi göstəricilər baxımından 1-ci yeri tutduğunu, kimya mühəndisliyinin isə 3-5-ci yerləri bölüşdüyünü əlavə edib.
Bölmə rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin alimlər qarşısında qoyduğu prioritet vəzifələr, qlobal iqtisadi böhranın təsiri və postneft dövrünün başlaması ilə əlaqədar qarşıdakı 2025-ci və sonrakı illər üçün kimya elminin ciddi inkişafına yüksək texnologiyalar və tibb üçün qeyri-üzvi funksional materialların – topoloji izolyatorların və onlara oxşar laylı quruluşlu maddələrin nanohissəciklərinin və nazik təbəqələrinin alınması, ağır neft qalıqlarının, yanar şistlərin, palçıq vulkanları karbohidrogenlərinin elmtutumlu emal texnologiyalarının işlənilməsi, dərman maddələrinin təsir müddətini və səmərəliliyini artırmaq üçün qeyri-toksik polimerlərin və onların əsasında nanobiokompozit daşıyıcıların alınması, təbii və sintetik xammal əsasında biodeqredasiya xassəli biopolimerlərin, maşın və mexanizmlərin hissələrini əvəz edə bilən uzunmüddətli həyat tsiklinə malik plastiklərin, zərif üzvi kimya sintezinin və kompüter modelləşməsinin imkanlarından istifadə etməklə yüksək təsirə malik fizioloji fəal birləşmələrin, o cümlədən dərman maddələrinin, müxtəlif təyinatlı üzvi reagentlərin və kompozisiya materiallarının məqsədli sintezi və funksional təsir mexanizminin öyrənilməsi və digər perspektiv istiqamətlər səbəb ola bilər.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirə olunub. Rəyasət Heyəti AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin institutlarında aparılan elmi tədqiqatların vəziyyəti və inkişaf perspektivləri haqqında məlumatın nəzərə alınması, qeyd olunan perspektiv istiqamətlərin gələcək fəaliyyət üçün əsas kimi götürülməsi haqqında qərar qəbul edib. Həmçinin bölməyə daxil olan institutlara bir sıra müvafiq işlər görülməsi haqqında tapşırıq verilib. Qərarda perspektiv istiqamətlər üzrə tədqiqatların və alınacaq yeni nəticələrin müzakirəsinin mütəmadi olaraq təşkili, institutların elmi fəaliyyətinin səmərəliliyini yüksəltmək üçün onların koordinasiyası və elmi tədqiqatların inteqrasiyasının təmin edilməsi, magistratura və doktorantura üzrə kadr hazırlığının göstərilən perspektiv istiqamətlər üzrə aparılmasına ciddi nəzarət olunması və digər məsələlər də yer alıb.

19 октября состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. На мероприятии был заслушан доклад академика-секретаря Отделения химических наук НАНА, академика Дильгама Тагиева на тему «Состояние и перспективы развития исследований, проводимых в институтах Отделения химических наук НАНА».
Отметив, что институты Отделения химических наук за годы своей деятельности прошли большой путь, Дильгам Тагиев добавил, что важную роль в формировании и развитии химической науки и промышленности Азербайджана сыграли академики Юсиф Мамедалиев, Муртуза Нагиев, Вахаб Алиев, Али Гулиев и другие, которые создали научные школы, неоднократно удостаивались государственных премий.
Руководитель отделения сообщил, что на основе проведенных в институтах в годы независимости исследований было получено много достижений, имеющих большое научное и прикладное значение. Он отметил, что в 2003-2015 гг. в различных областях химической науки – в области нефтяной химии, органической и неорганической химии, химической кинетики и катализа, теоретических проблем химической инженерии и технологии, высокомолекулярных соединений – были получены важные результаты.
Академик Дильгам Тагиев подчеркнул, что в течение последних пяти лет институты отделения неоднократно побеждали на конкурсах по получению грантов, были расширены международные связи, открыты две международные лаборатории. Сообщив, что число статей, опубликованных в журналах с импакт-фактором, и ссылок на них растет из года в год, Дильгам Тагиев добавил, что по данным «Scopus» по НАНА, химия по своим общим научным показателям занимает 1-е место, а химическая инженерия делит 3-5-е места.
Руководитель отделения перечислил основные перспективные направления, которые станут основой ускоренного и серьезного развития химической науки на 2025 год и далее, связанные с приоритетными задачами, поставленными перед учеными Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, а также с влиянием глобального экономического кризиса и началом постнефтяного периода. Это использование высоких технологий и получение неорганических функциональных материалов для медицины – топологических изоляторов и наночастиц и тонких слоев схожих с ними слоистых веществ; разработка наукоемких технологий переработки остатков тяжелой нефти, горючих сланцев, углеводородов грязевых вулканов; получение нетоксичных полимеров и носителей нано-биокомбозитов на их основе для повышения эффективности и сроков воздействия лекарственных препаратов; биополимеров со свойствами биодеградации на основе природного и синтетического сырья; пластиков, обладающих долгосрочным жизненным циклом, способных заменить части машин и механизмов; использование возможностей органического химического синтеза и компьютерного моделирования для изучения целевого синтеза и механизмов влияния высокоэффективных физиологически активных соединений, в том числе лекарственных препаратов, органических реагентов различного назначения и композиционных материалов.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии. Президиум принял постановление о принятии во внимание данных о состоянии и перспективах развития научных исследований, проводимых в институтах Отделения химических наук НАНА, и принятии указанных перспективных направлений за основу дальнейшей деятельности. Также институтам отделения было дано поручение о проведении ряда соответствующих мероприятий. В постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как организация периодических обсуждений исследований, проводимых в перспективных сферах, и полученных новых результатов, обеспечение координации институтов и интеграции научных исследований с целью повышения плодотворности научной деятельности, контроль за подготовкой кадров в магистратуре и докторантуре в указанных перспективных сферах и т.д.