Müasir dövrdə elmi tədqiqatlar sahəsində plagiatçılığın vüsət alması dünya elmini narahat edən qlobal problemə çevrilmişdir. İnformasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə bu sahənin daha da dərinləşməsi, İnternet üzərindən əksər elmi ədəbiyyatların əlçatan olması, o cümlədən beynəlxalq elmi bazaların və kitabxanaların təqdim etdiyi xidmətlər elmi yaradıcılığa təkan verməklə yanaşı plagiatçılıq üçün də geniş imkanlar yaradır. Bütün bunlar plagiatçılıqla mübarizə metodlarının araşdırılması və dünyada, o cümlədən Azərbaycanda bu sahəyə xüsusi diqqət yetirilməsini zəruri edir.
20 oktyabr 2016-cı il tarixdə AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilən “Plagiatçılıq və onunla mübarizə” mövzusunda respublika elmi-praktiki seminarının məqsədi də plagiatçılığın qarşısının alınması ilə bağlı müzakirələr aparmaq və dünyada bu sahədə əldə edilmiş təcrübələri bölüşmək idi.AMEA, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu və ABŞ-ın “Turnitin” şirkətinin təşkilatçılıq etdiyi tədbirdə ölkənin ali məktəb və elmi tədqiqat müəssisələrinin məsul şəxsləri, AMEA-nın institut və təşkilatlarının alim və mütəxəssisləri, o cümlədən KİV nümayəndələri iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açdı. Alim plagiatçılıq və onunla mübarizə mövzusuna həsr olunmuş tədbirin əhəmiyyətindən, mövzunun aktuallığından danışdı. Bildirdi ki, bu sahədə ən maraqlı qurumlardan biri ölkədə elmi fəaliyyəti koordinasiya edən AMEA-dır. Akademiya ümumilikdə ölkənin intellektual mülkiyyətinin qorunmasına elmi dəstək göstərir və müntəzəm maarifləndirmə işləri aparır.
R.Əliquliyev Azərbaycan Respublikasının Elm haqqında Qanununda da elmi etika və əqli mülkiyyət hüququnun qorunması, plagiatçılıqla mübarizə məsələlərinə də xüsusi diqqət yetirildiyini bildirdi. Plagiatçılıqla bağlı məsələnin Azərbaycan alimlərinin də diqqət mərkəzində olduğunu, bu istiqamətdə elmi tədqiqatların aparıldığını diqqətə çatdırdı.
Ölkəmizdə milli antiplagiat sisteminin yaradılması və tətbiqinin vacibliyini önə çəkən alim bu vəzifənin həyata keçirilməsində müvafiq dövlət qurumlarını, alim və mütəxəssisləri öz səylərini birləşdirməyə çağırdı.
Sonra İngiltərənin Koventri (Coventry) Universitetinin professoru Dr. Tomas Lankaster “Ali təhsildə plagiatçılıq” mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. O, ali təhsil müəssisələrində plagiatçılıqla bağlı ortaya çıxan problemlər və onların həlli yollarından danışdı. Bildirdi ki, cəmiyyətin bütün sferalarında uğurların əldə edilməsi məqsədilə qısa yollar axtarmaq və qeyri-qanuni hərəkətlərə yol vermək, plagiatçılıqla məşğul olmaq geniş yayılmışdır. Belə bir mühitdə bəzi gənc alim və tədqiqatçıların öz məsuliyyətlərini dərk etməyərək elmi fəaliyyətlərini internet və digər mənbələrdən köçürməklə yerinə yetirmələri ciddi narahatlıqlar doğurur. Bu problemin əsas həll yollarından biri də ondan ibarətdir ki, hələ orta məktəbdən plagiatçılqıla bağlı maarifləndirmə işləri aparılmalı, antiplagiat sistemlərinin alət və mexanizmləri şagirdlərə aşılanmalıdır.
T.Lankaster ali təhsil müəssisələrində plagiatçılığın qarşısının alınması üçün müəllim, tələbə və tədqiqatçıların daxil olduğu elmi etika mədəniyyətinin formalaşdırılmasının zəruriliyini də önə çəkdi.
AR Dövlət Neft Şirkəti Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov “Turnitin antiplagiat sisteminin Bakı Ali neft məktəbində tətbiqi” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, rəhbərlik etdiyi ali məktəblə “Turnitin” arasında imzalanmış, bu şirkətin təcrübəsinin öyrənilməsi və Ali Neft Məktəbində tətbiqini nəzərdə tutan əməkdaşlıq müqaviləsi haqqında məlumat verdi. Həmçinin “Turnitin” sistemi haqqında qısa statistik məlumat, sistemin əsas imkanları, tədrisdə plagiat problemi və Bakı Ali Neft Məktəbində plagiatçılığa qarşı tətbiq olunan qaydalar barədə məlumatları diqqətə çatdırdı.
Məruzəçi qeyd etdi ki, Turnitin sistemi mətnlərdə plagiatçılığı üzə çıxarmaq, eləcə də tələbələrin öz hesabatlarını, elmi işlərini dünya standartlarına uyğun şəkildə hazırlamaq, mətnlərdən sitat gətirmə və ilkin mənbələrə istinadları düzgün tərtib etmək üçün istifadə etdiyi səmərəli bir alətidir.
O, rəhbərlik etdiyi ali məktəbin dünyanın ən tanınmış təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurduğunu, ali təhsil sahəsində beynəlxalq təcrübəni araşdırdığını vurğuladı. “Hazırda Bakı Ali Neft Məktəbində “Turnitin” sistemi tətbiq olunur, plagiatçılığa yol verdiyi halda tələbələr ciddi şəkildə nəzarətə götürülür”, - deyə bildirən rektor bu sistemin tətbiqindən öncə tələbələrə onun qaydaları və işləmə mexanizminə dair treninqlərin keçirildiyini qeyd etdi.
Sonra çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin Elektron Təhsil şöbəsinin rəisi Şərif Xurşudov bu təhsil ocağında “Turnitin” sisteminin tətbiqi nəticəsində əldə edilən praktiki nailiyyətlərdən danışdı. İstifadəçi profilinin yaradılması, sinfin (class) yaradılması, tapşırıqların (assignments) tipləri, işlərin (submit/resubmit) yüklənməsi, işlərin (OriginalityCheck) orijinallığı haqqında hesabat, resenziya yazma, işlərin (PeerMark) redaktəsi və s. barədə məlumat verdi.
Seminarda, həmçinin İngiltərənin “Turnitin” şirkətinin mütəxəssisi Katya Levçenko “Müasir antiplagiat texnologiyaları” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. O, Azərbaycanda bu sahə ilə bağlı elmi fəaliyyəti yüksək qiymətləndirdi və təmsil etdiyi qurumun plagiatçılıqla mübarizədə elmi dəstəyə əhəmiyyət verdiyini bildirdi. Qonaq “Turnitin” şirkətinin plagiatçılıqla mübarizə üçün nəzərdə tutulmuş proqram məhsullarının hazırlanmasında tətbiq edilən əsas prinsipləri və kompleks yanaşma üsullarını diqqətə çatdırdı, bu istiqamətdə Azərbaycan alimləri ilə əməkdaşlığa hazır olduqlarını vurğuladı.
K.Levçenko qeyd etdi ki, baş ofisi Amerikada, beynəlxalq ofisi isə İngiltərədə yerləşən şirkətin əsas məhsulları “Turnitin” və “iThenticate” proqramlarıdır. “iThenticate” plagiatın aşkarlanması və qarşısının alınması sahəsində dünyada elmi qurumlar və nəşriyyatlar tərəfindən istifadə edilən ən qabaqcıl proqram təminatı hesab olunur. “Turnitin” müəllimlər üçün, şagird və tələbələrin yazılı ifadəni öyrənmə prosesini izləmə, əks əlaqə yaratma və inkişafını qiymətləndirmə kimi xidmətləri də təqdim edir. Həmçinin 60 milyard veb-səhifə və 150 milyon əsəri analiz edir. Şirkətin 140 ölkədən olan 15000 müəssisədə 26 milyondan çox istifadəçisi vardır.

In modern times, scope of plagiarism in science researches has become a global problem. With the introduction of information technology in the deepening of this industry, most of the scientific literature to be accessible over the Internet, as well as the services offered by the international scientific databases and libraries while promoting scientific creativity creates opportunities for plagiarism. All of these make necessary to investigate fighting methods against plagiarism in whole world, including Azerbaijan and specially to be focused on this area.
“Plagiarism and fighting against” scientific-practical seminar, which was held at the Institute of Information Technology of ANAS (IIT) aimed at discussing on prevention of plagiarism and sharing experiences in this area. Event co-organized by the Institute of Information Technology and the U.S. 'Turnitin' Co. brought together responsible people from higher education and scientific research institutions in the country, scientists and experts of the institute and organizations of ANAS, including media representatives.
Opening the event Academician-Secretary of ANAS, director of ANAS IIT, Academician Rasim Alguliyev spoke about the importance of the event concerning plagiarism and fighting against. He noted that, one of the stakeholders in this sphere is ANAS, coordinating body of scientific activity in the country. Academy boosts the protection of intellectual property in general, and regularly conducts educational work.
R.Alguliyev also drew attention to the issues reflected in the Law of Science concerning scientific ethics, intellectual property rights protection, and fighting against plagiarism.
Putting to the fore the importance of creation and application of national anti-plagiarism system in the country scientist challenged relevant government agencies, scientists and specialists to merge efforts in the implementation of this task.
Afterwards, Professor at England Coventry University Dr. Thomas Lancaster made a presentation on "Plagiarism in higher education", related to current problems in higher education institutions on plagiarism and their solutions. In order to achieve success in all spheres of society and look for shortcut and illegal actions, dealing with plagiarism is widespread. In such an environment, some young scientists and researchers be not aware of their responsibility to carry out scientific activities by transferring the Internet and other sources, raises serious concerns. One of the main solutions to this problem lies in the fact that to carry out awareness raising activities on plagiarism should be started since in the secondary school, anti-plagiarism systems, tools and mechanisms should be taught to students, he stated.
Rector of the State Oil Company of Azerbaijan Republic Baku Higher Oil School Elmar Gasimov delivered a lecture on "Application of Turnitin anti-plagiarism system to the Baku Higher Oil School” and informed about agreement of cooperation signed via "Turnitin", which provides to study the company's experience and apply to the Baku Higher Oil School. Moreover, he brought to mind brief statistical information about "Turnitin" system, system's basic capabilities, applicable rules against the problem of plagiarism in education and Baku Higher Oil School.
The reporter noted that “Turnitin” system is an effective tool for revealing plagiarism in texts, including students to prepare their reports and scientific studies in accordance with international standards, and to compile correct reference to text citations and original sources.
At the same time, has brought to attention of attendees short statistical data on the Turnitin system, data on the main opportunities of system, plagiarism problems in educational process, and also the rules established at the Baku higher school of oil against a plagiarism.
The speaker noted that, the Turnitin system represents the effective tool which is used for the purpose of identification of a plagiatstvo in texts, preparation of reports and scientific works as students according to the international standards, and also the correct registration of citing and links to primary sources in texts. He emphasized that, the higher educational institution directed by him established connection of cooperation with the most known educational institutions of the world, is studied the international experience in the sphere of the higher education. "Now at the Higher school of oil the Turnitin system is applied, in case of detection of a plagiatstvo students are seriously taken under control", - the rector told. He reported that, before implementation of this system were provided to students training by rules and the mechanism of action of this system.
The next speaker, head of the Department of Electronic Education of Baku Higher Oil School Khurshudov Sharif spoke about the practical successes achieved as a result of the introduction of "Turnitin" system in this institution. Informed about the creation of a user profile, creating a class (class), the types of tasks (assignments), work load (submit / resubmit), an original statement of work (OriginalityCheck), writing reviews, editing work (PeerMark), etc.
The workshop specialist British company "Turnitin" Katya Levchenko presented a paper on "Modern antiplagiatnye technology." She praised associated with this area of scientific activity in Azerbaijan and noted that it represented the structure attaches great importance to scientific support in the fight against plagiarism.
K.Lavchenko noted that the main products of the company, headquartered in the United States, and the international office - in England, are the program "Turnitin» and «iThenticate». «IThenticate» is considered to be the best software used by academic institutions and publishers to identify and prevent plagiarism. «IThenticate» analyzes 60 billion web pages and 150 million works. The company has more than 26 million from 140 users around the world.
In conclusion, there was an extensive exchange of views on the reports, and respondent numerous questions.