Görkəmli özbək alimi Şuxrat Salamovun kitablarının təqdimatı olub
Oktyabrın 25-də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin Prezident Kitabxanasında AMEA Tarix İnstitutunun genişləndirilmiş Elmi Şurasında özbək tarixçi-publisisti və görkəmli alimi Şuxrat Salamovla görüş keçirilib.
Kitabxananın direktoru Mail Əhmədov çıxış edərək özbək alimin müəllifi olduğu kitabların məziyyətlərindən bəhs edib. Bildirib ki, mühüm elmi və siyasi əhəmiyyət kəsb edən bu kitabların təqdimatının keçirilməsi Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin bərpa edilməsinin 25 illiyinin qeyd edildiyi vaxta təsadüf edir. M.Əhmədov özbək tədqiqatçının “Türküstan və Cənubi Qafqaz XlX-XX əsrlərdə, Daşnaklar: Fərqanədən Qarabağadək” kitabı üzərində işləyərkən dəfələrlə Prezident Kitabxanasında olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Azərbaycan və özbək xalqları arasındakı əlaqələrin dərin tarixi köklərə malik olmasından danışıb. Vurğulayıb ki, təqdim olunan kitabların əsas mövzusu erməni daşnaklarının bütövlükdə türk xalqlarına qarşı yönəlmiş soyqırımlarını aşkara çıxarmaqdır. Azərbaycan xalqına qarşı erməni daşnakları tərəfindən zaman-zaman soyqırımların törədildiyi sənədlər əsasında sübut olunub.
Sonra Ş.Salamov “Daşnaksütyun Azərbaycanda və Türküstanda soyqırımların təşkilatçısı kimi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, erməni millətçiləri Azərbaycan torpaqlarında, Gürcüstanda, Özbəkistanda müxtəlif zamanlarda ağır cinayətlər, qırğınlar, terror aktları törədib, soyqırımları həyata keçiriblər. Bolşevik terroru nəticəsində Türküstanda milyonlarla insan öldürülüb. Dinc əhalinin vəhşicəsinə qırılması əsl terror, etnik təmizləmə və soyqırımdır.
Daha sonra özbək tədqiqatçının “Türküstan və Cənubi Qafqaz XIX-XX əsrlərdə. Daşnaklar: Fərqanədən Qarabağadək” və “Qarabağ: ideyalar müharibəsi” kitablarının təqdimatı olub.
Təqdimatda bildirilib ki, “Türküstan və Cənubi Qafqaz XIX-XX əsrlərdə” kitabında böyük regional dövlətlərin öz geosiyasi məqsədlərinə çatması üçün erməni amilindən istifadə etməsi, Türküstanda, həm də Cənubi Qafqazda, Kiçik Asiyada türk etnosuna qarşı aparılan soyqırımı siyasəti tarixi faktlarla sübut olunur. Ermənilərin türk xalqlarına qarşı törətdikləri cinayətlərdən və soyqırımı siyasətindən bəhs edən bu qiymətli əsər Orta Asiyada bu mövzuda yazılan ilk tədqiqat işidir.
Müəllifin sözlərinə görə, bu kitabda Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən də bəhs olunur, ermənilərin ölkəmizə qarşı ərazi iddiaları irəli sürməsi tutarlı faktlarla ifşa edilir, tarixi Azərbaycan torpağı olan İrəvan xanlığının ərazisində Ermənistan adlı dövlətin yaradıldığı bildirilir.
Qeyd olunub ki, “Qarabağ: ideyalar müharibəsi” kitabında isə erməni daşnaklarının öz havadarlarının köməyi ilə insanları ideoloji müharibəyə necə hazırladıqları barədə tarixi faktlar yer alıb. Təkzibolunmaz və çoxsaylı arxiv sənədləri sübut edir ki, XX əsrin əvvəllərində böyük dövlətlərin fəal köməyi ilə terrorçu-ekstremist erməni təşkilatlarının Azərbaycan, Şərqi Anadolu və Mərkəzi Asiyanın türk-müsəlman əhalisinə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımları dünya tarixinin ən dəhşətli soyqırımlarıdır.
Sonda Ş.Salamova Tarix İnstitutunun fəxri doktoru  adı verilməsi haqqında institutun Elmi Şurasının qərarı səsləndirilib və alimə fəxri doktor diplomu təqdim olunub.

В Президентской библиотеке Управления делами Президента Азербайджанской Республики на расширенном заседании Ученого совете Института истории Национальной академии наук Азербайджана прошла встреча с видным узбекским ученым-исследователем Шухратом Саламовым (Барлас).
Открывая мероприятие, директор библиотеки Маил Ахмедов рассказал о достоинствах книг ученого «Туркестан и Южный Кавказ XIX-XX вв.: дашнаки от Ферганы до Карабаха» и «Карабах: война идей. Маил Ахмедов отметил, что при подготовке книги «Туркестан и Южный Кавказ XIX-XX вв.: дашнаки от Ферганы до Карабаха» , в которой описаны зверства армянских и большевистских военных отрядов в 1918 году на Кавказе и в Туркестане, где были вырезаны десятки тысяч мирного населения, немало дней ученый провел в Президентской библиотеке, пользуясь ее ресурсами. По словам Маила Ахмедова, книга «Карабах: война идей» автора, тесно сотрудничающего с посольством Азербайджана в Узбекистане и Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева в Ташкенте, издана в Грузии при поддержке Института истории НАНА.
Выступивший на Ученом совете член-корреспондент, директор Института истории НАНА Ягуб Махмудов рассказал о важном государственном значении презентации книг Шухрата Саламова, которая приурочена к 25-летней годовщине восстановления государственной независимости Азербайджана, ученых коснулся глубоких исторических корнях между азербайджанским и узбекским народами.
Ягуб Махмудов отметил, что наблюдаемый сегодня резкий скачок в развитии азербайджанской исторической науки происходит благодаря выполнению призывов, инициатив и поручений общенационального лидера Гейдара Алиева и главы государства Ильхам Алиева. В частности, результатом деятельности Института истории имени стало издание фундаментальных работ по истории Карабаха, Нахчывана, Иревана, истории геноцида азербайджанского народа, осуществленного армянскими агрессорами, а также других научных трудов, посвященных истории Азербайджана, перевод их на различные языки мира. «Все успехи, достигнутые сегодня исторической наукой Азербайджана, являются большими научными достижениями, обретенными благодаря инициативе и всесторонней поддержке Президента Ильхама Алиева», - сказал Ягуб Махмудов.
Говоря о достойном сыне узбекского народа - Шухрате Саламове, Ягуб Махмудов подчеркнул, что тот является представителем и славного тейпа Барлас эмира Теймура.
Оценивая деятельность Шухрата Барласа, Ягуб Махмудов признался в том, что узбекский исследователь вскрыл такие факты, о которых историки Азербайджана знали понаслышке. Ягуб Махмудов призвал ученых других тюркоязычных стран Средней Азии идти по пути Шухрата Саламова. Ягуб Махмудов в числе друзей Азербайджана упомянул и грузинского ученого Гурама Мархулия.
Затем Шухрат Саламов выступил с докладом на тему «Дашнакцутюн как организатор геноцидов в Азербайджане и Туркестане». Он сообщил, что армянские националисты в разное время совершали тяжелые преступления, акты террора и геноцида в Азербайджане, Грузии, Узбекистане.
Затем состоялась презентация книг ученого «Туркестан и Южный Кавказ XIX-XX вв.: дашнаки от Ферганы до Карабаха» и «Карабах: война идей».
Касаясь новой книги «Карабах: война идей», автор отметил, что в ней отразились исторические факты о том, как с помощью покровителей армянские дашнаки готовили людей к идеологической войне. «Думаю, благодаря этому изданию читатели получат точную информацию о преступлениях, совершенных армянскими националистами против азербайджанского народа», — заявил автор книги», - сказал узбекский ученый.
Шухрат Саламов поздравил народ Азербайджана с 25-летней годовщиной восстановления государственной независимости государства.
На мероприятии также выступили депутат Милли Меджлиса Эльдар Ибрагимов, заместитель директора Института истории НАНА Джаби Бахрамов и другие ученые, которые поблагодарили Шухрата Саламова и пожелали ему новых успехов.