AMEA prezidentinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Minsk şəhərində səfərdə olub
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə və Elmi-təşkilat idarəsinin müdiri, texnika üzrə elmlər doktoru Əminağa Sadıqov Belarus Milli Elmlər Akademiyasının (BMEA) yaranmasının 85 illiyi və Belarus Elm Gününə həsr olunmuş tədbirlərdə iştirak etmək məqsədilə Minsk şəhərində səfərdə olublar.
Səfər zamanı AMEA-nın nümayəndə heyəti “Elm – cəmiyyətin innovasiya yolu ilə inkişafı” beynəlxalq elmi-praktik konfransda, BMEA-nın 85 illik yubileyi və Belarus Elm Gününə həsr olunmuş təntənəli yığıncaqda iştirak ediblər. Tədbirdə akademik Akif Əlizadə məruzə ilə çıxış edib, mətbuat nümayəndələrinə müsahibə verib.
Yanvarın 24-də Belarus Respublikasının Baş naziri M.V.Myasnikoviç AMEA-nın prezidentini qəbul edib. Görüşdə akademik A.Əlizadə elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi istiqamətində təklif və tövsiyələrini səsləndirib.
Səfər çərçivəsində AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə BMEA prezidenti, akademik V.Q.Qysakovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş də keçirilib. Görüşdə iki ölkə arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub, AMEA ilə BMEA arasında ikitərəfli əməkdaşlıq haqqında Protokol imzalanıb.
Qeyd edək ki, səfər zamanı akademik Akif Əlizadə BMEA-nın Yer Elmləri Bölməsində bir sıra görüşlər keçirib, Belarus Milli Kitabxanasının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.

Делегация, руководимая президентом НАНА, находилась с визитом в Минске
Президент НАНА академик Акиф Ализаде и заведующий Научно-организационным управлением доктор технических наук Аминага Садыгов с целью принятия участия в мероприятии, посвященном 85-летию со дня основания Национальной академии наук Беларуси и Дню белорусской науки, оправились с визитом в Минск.
В ходе визита делегация НАНА приняла участие в международной научно-практической конференции «Наука – развитие общества инновационным путем», а также в торжественном собрании, посвященном 85-летию со дня основания Национальной академии наук Беларуси и Дню белорусской науки. На мероприятии Акиф Ализаде выступил с докладом и дал интервью представителям СМИ.
24 января 2014 года премьер-министр Республики Беларусь М.В.Мясникович провел встречу с президентом Национальной академии наук Азербайджана. В ходе встречи академик А.Ализаде выдвинул свои предложения и рекомендации в направлении развития сотрудничества в области науки и технологии.
В рамках визита состоялась также встреча с делегацией, возглавляемой президентом НАНА академиком А.Ализаде, и делегацией НАН Беларуси во главе с президентом академиком В.Г.Гусяковым. Стороны обсудили вопросы взаимного сотрудничества между двумя странами, был подписан протокол о сотрудничестве между НАНА и НАН Беларуси.
Отметим, что в ходе визита Акиф Ализаде провел ряд встреч в Отделении наук о Земле НАНБ, ознакомился с деятельностью Национальной библиотеки Беларуси.