Azərbaycanlı alim Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib
AMEA-nın Radiasiya Problemləri İnstitutunun əməkdaşı, fizika-riyaziyyat elmlər doktoru Bəxtiyar Nəcəfov Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib.
Oktyabrın 11-də Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının ümumi iclasında bu qurumun həqiqi üzvlüyünə seçkilərin nəticələri təsdiqlənib. İclasda gizli səsvermə yolu ilə seçilən beynəlxalq səviyyədə tanınmış 21 alimin adı açıqlanıb. Onların sırasında fizika-riyaziyyat elmlər doktoru Bəxtiyar Nəcəfovun adı da yer alıb.
Qeyd edək ki, B.Nəcəfov detektorlor və günəş elementlərinin hazırlanması ilə məşğul olan tanınmış alimdir. O, 2015-ci ildə Rusiya Təbiətşünaslıq Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Alim, həmçinin həmin qurumun "Elm və təhsil sahəsində əməkdar xadim" fəxri adına layiq görülmüş, bir sıra beynəlxalq təşkilatların diplom və medalları ilə təltif olunmuşdur

Azerbaijani scientist elected an active member of the Russian Academy of Natural Sciences
An associate of the Institute of Radiation Problems of ANAS, Doctor of physical and mathematical sciences Bakhtiyar Najafov was elected an active member of the Russian Academy of Natural Sciences.
October 11, at the general meeting of the Russian Academy of Natural Sciences election results of active members of this structure was approved. At the meeting, by secret ballot were announced the names of 21 scientists, recognized at the international level. Among them is also the name of the Doctor of physical and mathematical sciences Bakhtiyar Najafov.
Note that B.Najafov is a scientist involved in the preparation of detectors and solar cells. In 2015 he was elected a corresponding member of the Russian Academy of Natural Sciences. The scientist was awarded the honorary title "Honored Worker of Science and Education" of the structure, and awarded diplomas and medals of a number of international organizations.