AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində növbəti seminar-məşğələ keçirilib
5 fevral 2014-cü il tarixdə AMEA Rəyasət Heyəti Mərkəzi Aparatının II Xüsusi şöbəsində 2014-cü ilin Mülki müdafiə üzrə tədbirlər planına uyğun olaraq növbəti seminar-məşğələsi keçirildi.
Seminar-məşğələyə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki müdafiə qərargah rəisləri cəlb edilmişlər. Məşğələdə “Elmi müəssisə və təşkilatlarda Rəhbər heyətin MM məşqinin keçirilməsi qaydası və metodikası” müzakirə edildi.
Seminar-məşğələni giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Əsas diqqəti AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tərəfindən imzalanmış 21 yanvar 2014-cü il tarixli 9 nömrəli AMEA Rəyasət Heyətinin sərəncamından irəli gələn tapşırıqların vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsinə yönəldilməsini bir daha vurğuladı.
O, məşqlər zamanı aşkar olunmuş nöqsanları qeyd etdi və onların təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsinin önəmliliyini diqqətə çatdırdı.
Bundan başqa II Xüsusi şöbənin Rəhbər heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş Əsasnamə barədə məlumat verdi. Əsasnamədə qəbul edilən II Xüsusi şöbənin vəzifələri və hüquqları bir daha MM qərargah rəislərinə çatdırıldı.
Daha sonra E.Quliyev “1 mart Beynəlxalq Mülki Müdafiə günü"nün keçirilməsi üçün hazırlıq işlərinin aparılması məsələlərinə də aydınlıq gətirdi.
II Xüsusi şöbənin baş mütəxəssisi Əlimərdan Məhəmmədov obyektlərdə Rəhbər heyətin MM məşqinin keçirilməsi qaydasını və metodikasının öyrənilməsi məsələləri haqqında geniş izahat verdi. Elmi müəssisə və təşkilatlarda bir çox problemin mövcud olduğunu qeyd etdi, təklif və tövsiyələrini verdi.

On February 5, 2014 in the II Special Section of the Central Office of Presidium of ANAS in accordance with the plans of civil defense in the 2014 was held a workshop session.
In the lesson chiefs of staffs of Civil defense of scientific institutions and organizations of ANAS took part. During the session rules and methodology of scientific institutions and organizations training on CD were discussed. Workshop session was opened by the head of department Eldar Guliyev, who gave information about the issues on the agenda. E.Guliyev emphasized that the main attention needs to be directed on timely and effective realization of the tasks following from the order №9 of Presidium of ANAS, signed by the President of ANAS, academician Akif Alizade on January 21, 2014. Then information on carrying out a preparatory work to on “March 1 - International day of Civil defense” was given. The senior specialist of the II Special department Alimardan Magomedov gave detailed information on studying of rules and a carrying out technique for leading committee of trainings on CD.