Noyabrın 8-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “İnnovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda seminar keçirilib.
Seminar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının İnnovasiya şöbəsinin təşəbbüsü, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Müəllif Hüquqları və Patent şöbəsinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA İnnovasiya şöbəsinin müdiri Vüqar Babayev akademiyada elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlər, aparılan uğurlu islahatlar barədə məlumat verib. Dövlətimiz tərəfindən elmin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan söz açan V.Babayev bildirib ki, AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması bunun bariz nümunəsidir. O, Kimya və Yer elmləri bölmələrinin alim və mütəxəssislərini Parkın gələcək fəaliyyətində daha yaxından iştirak etməyə, öz innovativ ideya və biliklərini təqdim etməyə dəvət edib.
Sonra "AMEA-da innovasiya fəaliyyəti və elmin kommersiyalaşdırılmasının təşkili" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən həmin şöbənin baş mütəxəssisi Samir Vəliyev innovasiya fəaliyyəti, xüsusilə AMEA-da elmin kommersiyalaşdırılması üzrə atılan addımlar və hazırlanan mexanizmlər barədə məlumat verib. Təqdimatda ideya müəlliflərinə innovasiya fəaliyyəti istiqamətində beynəlxalq təcrübələrin öyrənilməsi və AMEA-da mövcud infrastruktura da toxunularaq ideyadan istehsalata tətbiq oluna biləcək rəqabətədavamlı hazır məhsulun istehsalına qədər icra prosesi geniş izah edilib.
"Elmin kommersiyalaşdırılmasında patent və lisenziyaların rolu" adlı məruzəsində AMEA Müəllif Hüquqları və Patent şöbəsinin müdiri Sadıx Nəbiyev əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması ilə bağlı zəruri məlumatları diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, patent və əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunmasından daha önəmi amil onların tətbiq edilə bilməsidir.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Beynəlxalq Proqram və Layihələr sektorunun rəhbəri Arif Nəcimov da təqdimatla çıxış edərək beynəlxalq proqram və layihələrdə iştirakın önəmindən danışıb. Avropa Komissiyasının "HORİZON-2020" və Erasmus+ KA2 kimi çərçivə proqramlarında iştirakın zəruriliyini vurğulayan A.Nəcimov Fransada keçdiyi və öyrəndiyi təcrübələri bölüşüb.
Qeyd edək ki, bu silsilə proqramın ilk seminarıdır. Növbəti seminarlar 18 və 22 noyabr tarixlərində ardıcıl olaraq Fizika-Riyaziyyat və Texnika və Biologiya və Tibb Elmləri bölmələri üzrə keçiriləcək.

Состоялся семинар на тему «Инновационная деятельность и коммерциализация науки»
8 ноября в Центральной научной библиотеке НАНА состоялся семинар на тему «Инновационная деятельность и коммерциализация науки».
Семинар был осуществлен по инициативе Отдела инноваций аппарата Президиума НАНА, а также при совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов, и Отдела по авторским правам и патенту.
Открывая мероприятие вступительным словом, заведующий Отделом инноваций НАНА Вугар Бабаев проинформировал об успешных работах и реформах, осуществленных в академии в направлении организации инновационной деятельности и коммерциализации науки. Рассказав о внимании и заботе, оказываемых государством развитию науки, В.Бабаев отметил, что наглядным примером этого является создание Парка высоких технологий НАНА. Он призвал ученых и специалистов отделений Химических наук и Наук о Земле принять более активное участие в деятельности будущего Парка.
Далее был заслушан доклад главного специалиста этого же отдела Самира Велиева «Организация инновационной деятельности и коммерциализации науки в НАНА», в котором была дана информация о разработанных механизмах и мерах, предпринятых в области инновационной деятельности и коммерциализации науки в НАНА. На презентации были широко комментированы изучение международного опыта, направленного на инновационную деятельность авторов идеи, а также допроизводственный процесс готовой конкурентоспособной продукции.
В своем докладе «Роль патентов и лицензий в коммерциализации науки» заведующий Отделом авторским правам и патенту НАНА Садых Набиев довел до сведения необходимую информацию касательно защиты прав интеллектуальной собственности. Было отмечено, что фактором, являющимся более важным, чем защита прав интеллектуальной собственности и патентов может быть только их применение.
Выступив с презентацией, глава Сектора международных программ и проектов Азербайджанского университета архитектуры и строительства Ариф Наджимов рассказал о значении участия в международных программах и проектах. Подчеркнув важность участия в рамочных программах Европейской комиссии "HORİZON-2020" и Erasmus+ KA2, он поделился своим опытом, приобретенным во Франции.
Отметим, что это был первый семинар серийной программы. Очередные семинары пройдут последовательно 18 и 22 ноября по отделениям Физико-математических и технических Наук и Биологических и медицинских наук.