Bu gün AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Qadın geyim bəzəkləri” sərgisinin açılışı olub.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı bu elm müəssisəsində aparılan tədqiqatlardan, əldə olunan uğurlardan danışıb. Bildirib ki, sərgiyə muzeyin etnoqrafiya, arxeologiya və xüsusi fondlarının materialları cəlb edilib. Burada baş bəzəkləri, düymə, ətəklik, yaxalıq və əlcəklər, sancaqlar, həmçinin kəmərlər, tikmələr, toxuma bəzəkləri və digər eksponatlar nümayiş etdirilir. Ümumilikdə 200-dən çox eksponat təqdim olunur. Eksponatların bəziləri bizim eradan əvvəl XIII-VII əsrlərə, əksər eksponatlar isə XVIII-XX əsrlərə aiddir. Həmçinin burada 20 maneken üzərində XIX əsrdəki tam qadın geyimləri nümayiş etdirilir. Sərgidə nadir eksponatlardan bəziləri XIX əsrin görkəmli şairi Xurşidbanu Natəvanla bağlıdır. Burada ona məxsus geyim və ayaqqabılar da təqdim edilir. Əksər eksponatlar ilk dəfə nümayiş olunur.
Sərginin keçirilməsində məqsəd xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi, gənc nəslin maarifləndirilməsi, xarici tədqiqatçılara Azərbaycan tarixinin qədimliyini çatdırmaqdır.

Сегодня в Национальном музее истории Азербайджана НАНА открылась выставка «Украшения женской одежды».
Выступив на мероприятии, директор музея, академик Наиля Велиханлы рассказала о проводимых в данном научном учреждении исследованиях и достигнутых успехах. Было отмечено, что на выставку привлечены материалы музея по этнографии, археологии и специальных фондов. Здесь демонстрируются головные уборы, пуговицы, воротники и перчатки, булавки, пояса, вышивки, вязаные украшения и другие экспонаты. В целом представлено более 200 экспонатов. Некоторые из экспонатов относятся к XIV-VII вв. до нашей эры, а большинство - XVIII-XX вв. На выставке на 20 манекенах демонстрируется женская одежда, относящаяся к XIX веку. Некоторые из редких экспонатов имеют связь с выдающейся поэтессой XIX века - Хуршудбану Натаван. Здесь также представлены принадлежащие ей одежда и обувь. Большинство экспонатов демонстрируется впервые.
Цель проведения выставки заключается в сохранении и развитии национально-духовных ценностей нашего народа, просвещении молодого поколения, доведении до зарубежных исследователей древности истории Азербайджана.